Cestovanie do Indie

Taj Mahal

Ako sa pripraviť na cestovanie do Indie? Pravdu povediac, ani neviem. Pred cestou som čítal kopu článkov, aké je to tam špinavé, aká je strava super, ako je všade bordel, minimálna hygiena a podobné veci. Možno na základe tých článkov som čakal, že to bude fakt zlé. Na moje prekvapenie, nebolo. Všetko záleží od Vášho nastavenia, ako aj od očakávaní. Určite po dvoch týždňoch strávených v Indii nie som expert, ale môžem Vám ponúknuť môj pohľad a rady, ako na Indiu. Je to môj pohľad a ten Váš bude možno diametrálne odlišný, ako budú pravdepodobne odlišné aj Vaše pocity po návrate z Indie. V prvom rade musíte dať Indii šancu a potom si Vás možno získa.

Taj Mahal
Taj Mahal

Kedy do Indie

Ja som sa do Indie vybral v mesiaci január. Zimné mesiace sú vhodné na návštevu Dillí, Agry, Bombaja, Goa. Naopak leto je vhodné, až sa chystáte do oblasti Kašmíru. Hlavne v mesiacoch december – január býva problém v Dillí so smogom. Ja som mal šťastie a smog v Dillí som nezažil. Osobne som sa chcel vyhnúť letným horúčavám, ktoré veľmi nemusím. Zimné mesiace v Indii sú fajn na kúpanie, hlavne je vyhľadávaná Goa a jedine cez letiská v Indii sa viete dostať aj na Andamanské ostrovy. Tie sú vraj krásne ako Seychely.

zapad slnka

Víza do Indie

Víza získate na tejto oficiálnej Indickej stránke. Zaberie Vám to nejaký čas, takže majte strpenie. Odpovedajte na všetky otázky v dotazníku, určite nič nevynechajte. Je to trocha otravné, ale nevyhnutné. Zodpoviete kopec otázok a nakoniec priložíte sken, alebo fotku pasu, ako aj Vašu fotku. Dostane presné inštrukcie ohľadom veľkosti fotky, súboru, pozadia na fotke, ktorá strana pasu atď. Dodržte všetko čo požadujú. Keď prejdete týmto procesom, teoreticky do 72 hodín by Vám mali byť vydané e-víza. Tie si je potrebné vytlačiť a preukázať sa pri prílete. Niektoré hotely pri ubytovaní chceli tiež vidieť e-víza, aj keď by im mala stačiť pečiatka v pase. Proces vydávania víz môžete sledovať na ich stránke.

Plán cesty

Keď chcete spoznať Indiu, pripravte si tak pol roka, aj to bude asi povrchné. India je fakt veľká a ja som tam bol len necelé dva týždne. To je na nejaké veľké spoznanie Indie strašne málo. Samozrejme moja priorita bol novodobý div sveta, Taj Mahal. Moje plány ovplyvnilo aj to, že pri predchádzajúcej ceste v Berlíne som sa spoznal so Shwetou, ktorá pochádzala z Indie. A v práci som sa spoznal s Ramaraom, tiež z Indie. Obaja mi dali kontakt, že keď budem niečo potrebovať, aby som sa ozval. Bez nich by to bolo asi oveľa ťažšie.

Čiže som nakoniec využil pozvanie od oboch a na začiatok som strávil tri dni v Pune pri Bombaji so Shwetou a jej mužom, potom som navštívil Gou tiež zhruba na tri dni. Na záver som navštívil Agru a Gwalior, kde býval Ramarao. Posledné dni som už trávil v Dillí. Rátam s tým, že do Indie sa vrátim a toto bol len ľahký úvod do Indie. Bývať s Indickou rodinou tri dni bol neoceniteľný zážitok. Bolo to hneď na začiatku, takže mi vysvetlili a ukázali, ako to v Indii funguje. Shweta mi tiež pomohla vybaviť miestu SIM kartu. Večer sme s jej mužom a susedmi do noci debatovali o živote v Indii a na Slovensku pri poháriku wisky. Dobre, nebol to jeden pohárik, ale to nie je podstatné. Takto sa dá najlepšie spoznať India, bývať u niekoho doma. Preto ak budete mať takúto šancu, využite ju. Radi Vám poradia, pomôžu, úprimne sa o Vás zaujímajú.

Hygiena, bordel, špina…

Musím povedať pravdu, podľa cestopisov som čakal horšie. Nebol som v žiadnom ghette, alebo Varanasí, ale žeby mestá a dediny boli extra špinavé, to nemôžem povedať. V Dillí som bol aj v bočných uličkách a nikde som bordel nevidel. Nie väčší než na slovensku. Niektoré osady na slovensku sú horšie, ako to čo som videl v Indii. Ani dedinky v okolí Pune, kde ma povodili neboli špinavé. Sem tam odpadky, ale to je aj u nás. Celkovo som ja osobne nemal problém s hygienou v Indii, ale treba akceptovať nižšie štandardy. Všetko závisí od toho, aké ubytovanie alebo reštauráciu si zvolíte. Určite kupovať balenú vodu, na toalete používať vlhčený toaletný papier, používať mydlo.

Hygiena v Indii
Hygiena v Indii

Jedlo v Indii

Nie som žiaden gurmán a ani špecialista na jedlo. Na to sa špecializuje stránka Street Food Hunters, kde si môžete prečítať, ktoré jedlá v Indii sa uplatí vyskúšať. Pred cestou som čítal veľa o fantastickom jedle, ale mňa nejako neoslovilo. Som asi skôr na ázijskú kuchyňu. Čo odporúčam, nebojte sa zájsť do reštaurácie. Ceny sú fakt príjemné. V Pune ma zobrali do nejakej nóbl reštaurácie ako z filmov. Prídete autom, pikolík zoberie kľúče a odparkuje auto, ďalší Vám otvorí dvere do reštaurácie, ďalší Vás usadí a tak ďalej. Bál som sa aj otvoriť jedálny lístok, že koľko to bude stáť. Čuduj sa svete, stálo to menej ako v bežnej reštaurácii na slovensku. Vôbec Vás neodhováram od street food, kde sú domáci určite to vyskúšajte. Ale nebojte sa vyskúšať aj reštaurácie a vyhľadať si ich môžete hlavne na Tripadvisore.

restauracia

V lepších reštauráciach na toalete môžete tiež naraziť na „pikolíka“. Ten Vám po vykonaní potreby pustí vodu z kohútika, podá mydlo, uterák a to všetko v úklone, nepozerajúc sa Vám do očí. Po tom všetkom sa očakáva, že mu dáte nejaký bakšiš. Takíto ľudia z toho žijú. Oficiálne kastový systém v Indii už nie je, ale stále vidieť rozdelenie na triedy.

Ubytovanie

Môžete zohnať ubytovanie za 2€ na noc v stane alebo zaplatiť aj 90€ za rezort. Ja som sa držal cenovej hladiny zhruba na úrovni 10€ a raňajky v cene. Použite HotelsCombined na vyhľadanie najlepšej ponuky podľa ceny a hodnotenia. Pri niektorých hoteloch berte informáciu o 24 hodinovej službe s rezervou. Na Gou som priletel okolo polnoci a na hotel som sa dostal až cca o druhej ráno. Na recepcii nebol nikto, až po chvíľke som zistil, že obsluha chrápe v kumbále vedľa recepcie. Horko ťažko pochopil kto som, čo chcem a ubytoval ma. Nakoniec chcel ešte aj dobré hodnotenie, srandista. Aj to je India.

Bližšie informácie ako na ubytovanie nájdete v článku Ako lacno cestovať.

Doprava

Na veľké vzdialenosti určite letecká. Ponuka letov napríklad nízkonákladovky IndiGo je veľká a ceny sú nízke. Tiež si skôr zoženiete letenku, ako lístok na vlak. Vlaky sú kapitola sama o sebe. V prípade že máte Indické číslo, nie je problém. Cez oficiálnu stránku železníc si nájdete vlak, kúpite a zaplatíte lístok online a pohoda. Na tej stránke sa musíte zaregistrovať, overiť mobil a môžete fungovať. Skúšal som to s našim mobilným číslom a bez úspechu. Nakoniec mi Ramarao dal jeho prihlasovacie údaje a bez problémov som si mohol kupovať lístky. Tu platí, drahší je lepší. Keď si priplatíte, máte miesto v prvej triede a raňajky k tomu, alebo večeru, podľa času cesty.

vlak india
Vlak v Indii

Čakárne na staniciach tiež bývajú pre miestnych, čisto pre ženy alebo za príplatok. V Dillí som v klasickej čakárni spal s miestnymi, aj keď dosť čudne na mňa pozerali, že čo tam robím. V Agre som si priplatil za lepšiu čakáreň, s toaletou, občerstvením, možnosťou nabiť mobil.

Ťuk-ťuk si zoženiete v pohode, len cenu akú majú domáci mať určite nebudete. Pre nich ste chodiaca peňaženka. Takže zjednávajte ako len viete. Uber funguje tiež, ale skôr vo veľkých mestách. V Dillí sa tak viete dostať z letiska do mesta a späť. Ale kontrolujte si trasu a zoberte len overeného vodiča. Mňa vodič povodil cestou z letiska po všetkých termináloch a to navýšilo celkovú cenu cesty. Po reklamácii mi to samozrejme Uber vrátil, ale oplatí sa neveriť vodičom a kontrolovať si cestu.

skuter

Hlavne na staniciach nenaleťte podvodníkom. Budú Vám núkať pomoc s orientáciou na stanici, že Vám pomôžu nájsť vagón a podobné veci. Keď už na to pristanete, rátajte, že budú chcieť za to peniaze a na Indické pomery celkom dosť peňazí. Buď sa dohodnite vopred na odmene, alebo si ich nevšímajte. Druhá možnosť je tá, že prijmete pomoc napríklad nájsť sedadlo vo vlaku a keď sa bude dožadovať peňazí, nič mu nedáte. Vy lístok do vlaku máte, on nie, čiže bude musieť vystúpiť. Problém je, že bude robiť bordel, že ste mu nezaplatili. Je to na Vás, ale ja odporúčam neprijímať takúto, na začiatku nezištnú pomoc.

doprava
Doprava v Indii

Taj Mahal

Ak idete do Agry, kde je Taj Mahal na vlastnú päsť, odporúčam pri príchode na stanici si najať miestneho sprievodcu. Nebojte sa, neminiete ich, budú otravovať ako muchy. Ja som čisto náhodou vo vlaku z Dillí cestoval s Čechom Alešom a spolu sme si takého sprievodcu najali. Ceny sú fixné, platí sa v takej búdke pred stanicou. Zaplatíte, dostanete prideleného sprievodcu, sadnete do auta a jazda začína.

bejby taj mahal
Bejby Taj Mahal

V prípade, že ste si zaplatili kompletnú prehliadku, tak Vás povodia po všetkých známych pamiatkach v Agre, ako je Taj Mahal, Bejby Taj Mahal, Agra Fort, záhrady odkiaľ je cez rieky výhľad na Taj Mahal. S vysokou pravdepodobnosťou Vás cestou „zadarmo“ zoberú na prehliadku výroby kobercov, mramoru, šperkov. Očakáva sa, že si niečo kúpite, ale nie je to podmienka. Tiež Vás na obed zoberú do vopred dohodnutej reštaurácie. Je to na zvážení, či akceptujete ich program, alebo im dáte svoj plán cesty. Oficiálne ste všetko zaplatili na začiatku. Cestou Vám budú určite spomínať, ako sa zle majú, že potrebujú peniaze, že v Indii sa ťažko žije a podobne. Takže rátajte, že na konci si vypýtajú sprepitné. Záleží čisto na Vás, či a koľko im dáte.

agra fort
Agra Fort

Na čo si dajte pozor, je počasie, poprípade ranné hmly. V prípade, že je ráno hmla, oplatí sa Vám pobehať do obeda všetky ostatné pamiatky v Agre a na poobedie si nechať Taj Mahal. Tiež poobedňajšie až večerné slnko je vhodnejšie pre pekné fotky. Pred vstupom do Taj Mahal sa neľakajte dlhej rady návštevníkov. Určite Vás zarazí, aký je tam dlhý rad. Okamžite Vás oslovia podnikavci, že Vás za nejaký bakšiš prepašujú dopredu. Neverte im. Vstup je rozdelený na tri časti. Pre ženy, pre zahraničných turistov a pre miestnych. Takže keď uvidíte dlhý rad miestnych, choďte v pohode dopredu, kde nájdete vchod pre turistov a tam už bude oveľa kratší rad. Je to aj preto, že turista platí neporovnateľne vyššie vstupné ako domáci. Ale to zažijete v Indii všade, turista vždy platí viac.

Taj Mahal Agra India
Taj Mahal

Dillí

V Dillí je toho veľa, čo môžete navštíviť. Popísať všetko nie je mojím cieľom. Predpokladám, že do Vášho programu zaradíte návštevu starého mesta, Lotosového chrámu, určite si pozriete India Gate, pamiatky v južnej časti Dillí.

lotosovy chram
Lotosový chrám

Čo rozhodne nemôžete vynechať, je návšteva Hinduistického chrámu Akshardham. Keď nepôjdete v Dillí nikde inde, toto musíte vidieť. Na internete si môžete nájsť informácie aj nejaké fotky, aby ste mali predstavu, ale to čo na vlastné oči uvidíte je neskutočná nádhera. Je zakázané v komplexe fotiť, čiže pred vstupom Vás dôkladne skontrolujú. Prízvukujem dôkladne, čiže žiadne skryté kamery, GoPro, minifotoaparáty a všetky záznamové prostriedky neprejdú bez povšimnutia. Prehliadka je dôkladnejšia ako na letisku. Veci si môžete nechať v skrinke pri vstupe. Vstup je zadarmo. Fotky ktoré nájdete na internete zďaleka nevystihujú to, čo uvidíte na vlastné oči. Budete v úžase sledovať tu ručnú prácu, neskutočnú krásu a neuveriteľné detailné spracovanie. Nič krajšie týkajúce sa architektúry som zatiaľ nevidel.

nocny trh dilli
Tržnica Dillí

Na dopravu k pamiatkam je najlepšie používať metro. Pri vstupe do metra si kúpte celodenný lístok a potom už len využívate celkom dobrú sieť metra. Tiež to môžete skombinovať a najať si ťuk-ťuk, keď sa potrebujete rýchlo dostať zo zastávky metra k nejakej pamiatke. Nezabúdajte sa dohadovať na cene a uistite sa, že vodič rozumie kam chcete ísť.

Goa

Tu máte na výber, bude si vyberiete severnú párty časť, alebo južnú kľudnú časť. Ja som bol v severnej časti, pri pláži Baga. Na letisku si určite nájdete odvoz na Vaše ubytovanie, alebo Vám to vie zabezpečiť priamo ubytovanie. Nechcem tu opakovať to, čo už bolo písané inde, preto všetko ohľadne Goa nájdeš na Travelhacker. Pláže sú pekné, voda teplá a za lehátko nemusíte platiť, ak si niečo objednáte z podniku, ktorému lehátka patria. Ešte Vám budú otáčať slnečník tak, aby ste bol v tieni po celý deň. Ceny sú pre nás veľmi priaznivé a keby nie ceny leteniek, tak Goa je vhodná aj pre rodinné dovolenky. Večer je tu možnosť romantického posedenia pri sviečkach, hudbe, čerstvé ryby a zábava do noci.

svadba india
Svadba Goa India

Pri návšteve Goa, oplatí sa Vám prenajať skúter a môžete tak pobehať okolie. Osobne by som sa neodvážil šoférovať niečo väčšie ako skúter. Všeobecne doprava v Indii je neskutočne chaotická, ale na počudovanie to nejako fungovalo.

plaz goa
Pláž Goa

Bezpečnosť v Indii

V našich médiách občas tendenčne píšu len o zlých veciach. India je bezpečná. U žien môže nastať problém v prípade vyzývavého oblečenia, ktoré je možno vhodné na pláž v štáte Goa, ale rozhodne nie je moc vhodné na potulky zapadnutými uličkami v Dillí neskoro v noci.

ceny pre turistov india
Rozdielne ceny pre turistov

Cestoval som sám, prespával som s domácimi na stanici, flákal sa temnými uličkami v Dillí, nikto ma neokradol, nikto si ma nevšímal, nikto odo mňa nič nechcel. Možno pár zvedavých pohľadov, ale to bolo tak všetko. Stačí počúvať svoj inštinkt a dávať si na veci pozor. Budú sa s Vami chcieť fotiť, možno porozprávať, možno Vás pozvú k nim domov. Je na Vašom úsudku, ako sa zachováte, ale predpokladám, že do Indie sa vyberie skôr skúsenejší cestovateľ a ten vie čo a ako.

Dúfam, že mojich pár rád Vám pomohlo alebo pomôže, na Vašej ceste po Indii a som rád, že ste dočítali až do konca.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.