Ako lacno cestovať?

lacne cestovanie

Nechcem na tomto mieste kopírovať informácie ako lacno cestovať z iných známejších blogov o lacnom cestovaní. Len by som zbytočne duplikoval všetko, čo už bolo napísané. Preto v tomto článku len zhrniem niektoré veci, poprípade pridám moje skúsenosti. Náklady na cestovanie môžeme rozdeliť v základe na dopravu, ubytovanie, stravovanie. Koľko dáte na jednotlivé položky, záleží na Vašom rozpočte.

Doprava

ako lacno cestovať
Lacno sa to dá aj stopom

V drvivej väčšine prípadov sa bude jednať o letenky. Ak chcete lacnú letenku, musíte sledovať špecializované stránky, kde sa uverejňujú akciové letenky. Pozor, akcia môže trvať len pár minút. Nemusí ísť o akciu, kľudne to môže byť aj chyba. V tom prípade je možné, že Vám letenku zrušia a peniaze vrátia. Stránok s lacnými letenkami je veľa, mne sa najviac oplatilo sledovať tieto:

Na uvedených stránkach zaručene nájdete lacné letenky do všetkých častí sveta. Nižšie na obrázku si môžete všimnúť akciu do Egypta na 7 dní z Viedne za 55€.

priklad egypt
Príklad akciovej letenky do Egypta.

V linku bude odkaz na rezerváciu, stačí naň kliknúť a už len postupovať podľa daného rezervačného systému. Tu buďte opatrní. Ja si pozriem cez ktorú leteckú spoločnosť daný let je a potom sa snažím danú letenku nájsť a bookovať priamo na ich stránkach. Keď to u nich nenájdem, prekontrolujem si dostupnosť danej letenky a termínu cez www.momondo.com a skyscanner.com a porovnám ceny jednotlivých rezervačných systémov. Keď nemáte dôveru v zahraničných predajcov, môžete zvoliť slovenského, asi najznámejší je www.pelikan.sk. Tiež si zvážte, či si napríklad letenku nepripoistíte v prípade, že nakoniec nebude môcť cestovať. Niektoré rezervačné portály to ponúkajú. Pri zahraničných portáloch Vám hrozí, že v prípade nejakej zmeny bude komunikácia prebiehať v angličtine, alebo zmena nebude možná.

Nízkonákladové lety v Európe

priklad wizzair scaled

Z vlastnej skúsenosti viem, že nie každá lacná letenka je ozaj lacná. Kým odlietate z Budapešti, Bratislavy, Košíc, Viedne, Krakova, Katovíc, je to fajn. Ale keď sa odlieta z Paríža, Madridu, Londýna, Barcelony, už sa Vám to predražuje a predlžuje. Ste bežný zamestnanec, deti, manželka a milenka na krku, šéf po Vás ide za nesplnený termín, tak nemáte čas strácať drahocennú dovolenku nejakým prípojom napríklad do Barcelony.

Už keď ste z ďalekého východu, tak to máte do Viedne ďaleko, prirátajte si k tomu ešte let do Barcelony. Keď už potrebujete nájsť spojenie na daný deň napríklad do Barcelony, použite vyhľadávač www.azair.eu alebo www.esky.cz. Takto nájdete nízko-nákladovú spoločnosť, ktorá v daný deň do Barcelony letí. Potom sa už len zaregistrujte u danej spoločnosti a kúpte si na daný deň letenku. V našich končinách to bude pravdepodobne najčastejšie www.wizzair.com alebo www.ryanar.com ale sú aj ďalšie.

Nízkonakladové lety v zahraničí

priklad lietadlo1

Keď potrebujete riešiť prelet v Ázii, Afrike, Amerike, nebojte sa využiť lokálnych dopravcov. Vyhľadajte si cez www.momondo.com alebo skyscanner.com najvhodnejšie spojenie a potom už cez stránku lokálneho prepravcu kúpite letenku. V Ázii je super napríklad www.airasia.com, v Peru som využil SKY airline, v Indii IndiGo, vo Vietname plánujem využiť VietJet. Letenky väčšinou veľa nestoja a ušetria Vám čas.

priklad langkawi 1
Príklad letenky na Langkawi.

Iné možnosti dopravy

Tu môžem poradiť jednu základnú stránku a to je www.rome2rio.com. Môžete si ju stiahnuť aj ako aplikáciu do mobilu a keď budete potrebovať vyhľadať spojenie v zahraničí, toto Vám určite pomôže. Musíte mať na pamäti, že každá krajina má svoje špecifika čo sa týka pozemnej dopravy v rámci krajiny. Chcete sa prepravovať v Číne vlakom? Nie je problém, ale nečakajte, že dnes prídete do Pekingu a kúpite si na zajtra lístok do Xianu. To isté v Indii. Určite je vhodné si niečo dopredu naštudovať a cestu si pripraviť, čo popisujem v článku, ako naplánovať cestu.

Keď chcete fakt ušetriť a máte viac času, skúste stop. Ja som takto stopoval na Islande a dosť som ušetril na doprave. Niekto stopuje na ceste okolo sveta, čiže ušetriť sa dá značná časť nákladov na cestu.

Ubytovanie

Ubytovanie v kapsulovom hosteli v Singapure
Kapsulový hostel v Singapure

Tu nie je čo riešiť, je to veľmi jednoduché. V zásade máte na výber z troch možností:

Keď to s lacným cestovaním myslíte fakt vážne, alebo Vám to rozpočet nedovoľuje, vyberiete si couchsurfing. Čítal som knihu, kde chalanisko precestoval svet len pomocou tohoto ubytovania. Proste bývate u niekoho doma na gauči zadarmo. Osobne si myslím, že toto je najlepšia možnosť, ako spoznať dané miesto (krajinu, mesto). Domáci Vám poradí a pomôže, nasmeruje Vás. Je aj v jeho záujme, aby ste sa cítili dobre a vy sa takto možno dostanete na zaujímavé a neobjavené miesta. Toto cez cestovku nezažijete.

Airbnb je fenomén poslednej doby a v niektorých mestách ho dokonca zakazujú. Cez túto platformu sa viac-menej prenajímajú byty alebo domy. Je to veľmi vhodné hlavne pri rodinných dovolenkách. My sme si takto našli ubytovanie počas našej dovolenky v Bulharskej Varne. V prípade ak plánujete rodinnú dovolenku, veľmi odporúčam si pozrieť možnosti Airbnb ubytovania v destinácii, kam sa chystáte. Apartmán v hotely pre 4 osoby Vás bude stáť viac, ako apartmán niekde na súkromí. Ak ešte nemáte účet na Airbnb, zaregistrovaním sa cez tento odkaz získate zľavu 41€ na svoje prvé ubytovanie.

Booking je známa platforma na vyhľadanie ubytovania. Nenapadá ma nič negatívne ani extra pozitívne, čo by som tu napísal. Aj keď si porovnávate ceny hotelov cez napríklad www.trivago.com alebo www.hotelscombined.com, väčšinou, ale nie vždy, sa dostanete na booking.

Je na Vás, ktorú možnosť si vyberiete. Riešenie v niektorých destináciách je aj to, že si zaistite dopredu ubytovanie na jednu noc a po príchode do destinácie si nájdete ubytovanie zodpovedajúce Vášmu vkusu a cenovej hladine, na ktorej sa momentálne plavíte.

Stravovanie

priklad jedlo 1 scaled
Prvé jedlo v Indii, na letisku v New Delhi

V tejto časti Vám veľké múdrosti neprinesiem. Svoje cesty absolvujem väčšinou sám a naučil som sa vyhľadať také ubytovanie, kde majú aspoň raňajky v cene, alebo majú vlastnú kuchyňu.

A hlavne, ráno mám problém umyť zuby tej opici čo vidím v zrkadle a kým si nedám kávu, nie je to ono. Takže padne vhod, keď po prebudení nemusím zháňať reštauráciu, kde si dám kávu a raňajky. Pri trekovaní je to nevyhnutnosť, ale keď ste v nejakom veľkomeste ušetrite čas zháňaním jedla.

Čo sa týka trekovania, na to si zásadne nosím jedlo z domu. Minimálne na pár dní si zoberte jedlo ktoré poznáte. Na mieste môžete dokúpiť ďalšie, ale v zahraničnom obchode sa Vám bude ťažko odhadovať čo je čo a či je to chutné. Pri rodinných pobytoch v apartmáne bez zaplatených raňajok, sa môžete stravovať lacno aj sami. V Bulharsku sme mali obchod priamo pod nami, nakúpili sme základné veci na rýchle raňajky, poprípade večere. Cez obed sme sa stravovali v reštaurácii na pláži. Asi jedna hlavná zásada ktorá v zahraničí platí, že kde je veľa miestnych, tam je to dobré aj pre Vás. Alebo si pozrite recenzie na reštaurácie v okolí kde sa nachádzate a vyberte si podľa hodnotenia zákazníkov.

priklad zakopane
Výber vhodnej reštaurácie

Vyššie môžete vidieť príklad, ako som našiel reštauráciu na obed pre našu rodinu, počas nášho pobytu v Zakopanom. Boli sme sa prejsť na kopci známom ako Gubalówka a nechcelo sa nám na obed utekať do mesta sa najesť. Nie je nutné pri cestovaní poznať cieľovú destináciu podrobne, ale musíte vedieť, ako sa na mieste zorientovať. V dnešnej dobe každý „šúcha“ mobil, bez uja Gúgľa si už ani nevieme predstaviť hľadanie, tak využite všetky jeho funkcie. Hlavne nezabudnite pridať recenziu, pomôžete v rozhodovaní ďalším. A keď sa Vám nepáči ujo, môžete nájsť recenzie na www.tripadvisor.com kde len zadáte lokáciu ako je to uvedené v linku.

Co dodať na záver?

Každý z Vás si vie sám naplánovať dovolenku v rámci svojich finančných limitov. Cestovanie v dnešnej dobe už nie je také drahé a nedostupné, aké bolo voľakedy. A je jedno, aký máte limit. Je Váš sen vidieť Špicbergy? V čom je problém? Že cez cestovku to stojí okolo 3.000€? Že do leta viac ako 800€ nezoženiete, ste ochotný oželieť nejaké výlety na Špicbergoch, ale chcete to miesto vidieť? Tak si kúpte letenku teraz za necelých 200€ a do leta našporíte na ubytovanie. Poprípade si nabalíte na cestu konzervy, ale budete vidieť svoje vysnívané miesto. Hľadajte cestu ako, nie výhovorku, prečo nie.

priklad spicbergy

Že nemá s Vami kto ísť? Horšia výhovorka asi neexistuje. Máte nejaké peniaze, máte chuť niekam ísť, máte na to čas, ale sami nejdete? Čo je to za blbosť? Väčšinu cestujem sám a často stretávam sólo cestovateľov, bez rozdielu pohlavia, preto nevidím dôvod, prečo aj Vy by ste nemali dvihnúť zadok a spoznávať svet. Cestovateľský blog Marko Polo Vám k tomu len pomôže a dúfam, že aj motivuje.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.