Sedem novodobých divov sveta

petra scaled

Jeden z mojich cieľov, je navštíviť všetky novodobé divy sveta. K dnešnému dňu mi chýba už len navštíviť Mayske pyramídy v Mexiku. V tomto článku sa dozvieš ktoré divy to sú a v budúcnosti aj moje skúsenosti s tým, ako ich navštíviť.

Sedem starovekých divov sveta

Každý z Vás už určite počul o siedmych divoch sveta. Prvé zmienky o divoch sveta sa datujú už v období staroveku, približne z 5 storočia pred Kristom. Sem zaraďujeme Egyptské pyramídy, Visuté záhrady, Artemidin chrám v Efeze, Diova socha v Olympii, Mauzóleum v Helikarnase, Ródsky kolos, Alexandrijský maják. Toľko krátky exkurz do histórie s pomocou Wikipédii, ale predpokladám, väčšina z Vás by ich vedela vymenovať. Určite to boli svojho času monumentálne stavby a stáli by za zhliadnutie. Do dnešnej doby sa bohužiaľ zachovali len Egyptské pyramídy. Čiže, zhliadnuť môžete maximálne jeden div sveta, z ostatných neostali ani len ruiny. Našťastie tu máme novodobé divy sveta.

sedem starovekých divov sveta
Sedem starovekých divov sveta, zdroj Wikipédia.

Novodobé divy sveta

Na základe celosvetového hlasovania, bolo v roku 2007 vyhlásených sedem novodobých divov sveta. Patria sem:

  1. Mayské pyramídy Chichen Itza na poloostrove Yucatán v Mexiku
  2. Socha Krista spasiteľa v Rio de Janeiro, Brazília
  3. Veľký čínsky múr v Číne
  4. Machu Picchu v Peru
  5. Skalnaté mesto Petra v Jordánsku
  6. Koloseum v Ríme
  7. Tadž Mahál v Agre, India
New7Wonders
Sedem novodobých divov sveta, zdroj Wikipédia

Čestné miesto v tomto zozname majú aj Egyptské pyramídy, ako jediný dochovaný div starovekého sveta. Už keď som videl vyhlasovanie týchto novodobých divov sveta, prial som si ich všetky navštíviť. Ale viete ako to v živote chodí. Oženil som sa, založil rodinu, dával dokopy dom, zasadil strom, splácal auto, až na cestovanie nebol čas ani peniaze. Vlastne Koloseum sme navštívili už v roku 2003, vtedy ešte len s priateľkou, teraz už manželkou. Boli sme na dovolenke cez cestovku v talianskej Marotte a Rím bol jeden z možných fakultatívnych výletov. Ale ako na ostatné novodobé divy sveta? Schválne si pozrite ceny v cestovných kanceláriách, koľko by Vás to dokopy vyšlo. Chcete vedieť aké máte možnosti?

Ako navštíviť sedem novodobých divov sveta

Všetky naraz

Keď máte peniaze nie je problém. Cez Bubo to za cca 23.000€ dáte za 20 dní a máte vybavené. Aké jednoduché však? Začnite si odkladať do ponožky, investujte na burze, vytiahnite nejaké zmenky na Markízu, vyhrajte tender na mýtny systém na Slovensku, sprivatizujte zdravotníctvo, založte úspešnú firmu 🙂 Máte pravdu, toto nie je cena pre bežne zarábajúceho Slováka. Máte dva mesiace času? Potom by to šlo aj lacnejšie a napríklad komplet letenky okolo sveta by Vás vyšli na 1369€, viď tento link. Nejaké vreckové, ceny vstupov, ubytovanie, doprava a stravovanie, máte to za zlomok ceny oproti cestovke. Nechcem tu teraz polemizovať koľko by Vás to vyšlo, odhadom vrátane uvedených leteniek tak do 4000€ by ste to mohli dať. Niekto by to dal určite za menej, niekto by potreboval viac. Všetko závisí od toho, do akej miery ste ochotný vykročiť zo svojej zóny komfortu.

Jednotlivo

Čo v prípade až nemáte dva mesiace dovolenky? Potom to musíte dať postupne tak, ako ja a nespoliehať sa, že možno v budúcnosti bude podobná cena za cestu okolo sveta. Len celková cena bude vyššia. Cestovať len kvôli novodobým divom sveta asi nechcete, však? Každá uvedená krajina stojí za samostatnú návštevu a oplatí sa navštíviť viac, než len samotný div sveta. Skúste si otvoriť katalóg niektorej cestovnej kancelárie a pozrite si cenu poznávacieho zájazdu na 10-14dní napríklad do Číny. Alebo Peru? A čo tak Brazília? Ceny cez 2.000€? A keď Vám poviem, že sami to dáte do 1.000€, čo na to poviete?

Základ je nájsť vhodnú letenku za prijateľnú cenu. O tom je samostatný článok, ako lacno cestovať. Aj bez nejakej akcie to do Ríma dáte za 50€, plus v Ríme je toho veľa čo vidieť. Do Ammánu tiež nájdete bežne akciu okolo 50€ a preto Vám neodporúčam to kombinovať s Izraelom, ako som to absolvoval ja v roku 2017. Ostatné destinácie sú už drahšie. Letenky za dobrú cenu sa pohybujú od 300€ do 450€, pre Peru a Brazíliu platí skôr vyššia cena. Ale napríklad Veľký čínsky múr môžete navštíviť, aj počas prestupu v Pekingu, napríklad do Vietnamu. Jednoducho, sledujte ceny leteniek a v prípade že bude akurát akcia na Vašu destináciu, už neváhajte. Keď máte vyriešenú dopravu, treba už len cestu naplánovať. Ako naplánovať cestu hocikde vo svete, nájdete v článku ako naplánovať cestu.

Záverom

Tento článok by bol príliš dlhý, keby som tu rozoberal jednotlivé divy sveta. Preto sledujte blog Marko Polo na cestách a dozviete sa, ako sa k nim dostať a na čo si dať pozor. Určite Vám pomôžu pri plánovaní Vašej cesty, poprípade bude vedieť, ako to môžete zakomponovať do itinerára. Prajem príjemné čítanie.