Dovolenka v Dubaji a Abu Dhabi

Dovolenka v Dubaji a Abu Dhabi

Láka Vás dovolenka v Dubaji, alebo Abu Dhabi v Spojených arabských emrirátoch (UAE)? Pravdu povediac, koho by to po zhliadnutí veľmi pekných a efektných fotiek na internete nelákalo. Aj v mojom článku ich pár mám, teda aspoň dúfam, že sa Vám budú páčiť. Často sa stáva, že realita nie je taká pekná, ako sa na fotkách zdá. Pre Dubaj a Abu Dhabi to rozhodne neplatí. Na živo je to ešte krajšie, ako sa Vám to javí na fotografiách. Na miestach kde predtým bol len piesok, sú zrazu obrovské mestá plné luxusu.

Príjmi z fosílnych palív investujú do vybudovania infraštruktúry, ktorá priláka turistov z celého sveta. V budúcnosti, ak sa odkloníme od používania fosílnych palív, tak im to nahradí výpadky z predaja ropy a plynu. Už teraz sú magnetom pre turistov z celého sveta, ktorí sú ochotní minúť obrovské peniaze za dovolenku. Je dovolenka v Dubaji a Abu Dhabi dostupná pre bežného Slováka? Poďme sa na to spolu pozrieť.

Individuálne alebo cestovka

Kto číta môj blog vie, že fanúšikom cestoviek zrovna nie som. Ale pre niekoho môže byť komplikované si zariadiť letenku, transfer z letiska, ubytovanie, tak sa spolieha na cestovnú agentúru. Ponuka je v tomto smere dostatočne bohatá a určite si viete nájsť ponuku šitú na seba. Je tu samozrejme otázka, koľko za to zaplatíte, ale to je nevýhoda cestovnej kancelárie. Na druhej strane, pri serióznych cestovkách, máte všetko zabezpečené aj pri neočakávaných udalostiach.

Kedy cestovať do Dubaja a Abu Dhabi

Od októbra do decembra a marec – apríl je pre nás najvhodnejšie počasie. Ja som bol v polovici októbra a stále bolo veľmi teplo. V našich letných mesiacov je v Dubaji a Abu Dhabi veľmi teplo a pohyb vonka je neznesiteľný. Klimatizácia je všade a občas môže byť pre Vaše telo šok prechod z vonku do metra, alebo nákupného centra.

Teplo v Dubaji
Aj v noci je neskutočné teplo. Mačky sa chladia pri klimatizovanej reštaurácii.

Ubytovanie

Univerzálna odpoveď je, nájdite si ubytovanie podľa svojich finančných možností. Ako na lacné cestovanie mám na tomto odkaze návod.Ale nie vždy v tomto prípade lacné ubytovanie hlavne v Dubaji znamená najvýhodnejšie. Všetko závisí od toho, prečo ste sa do Dubaja a Abu Dhabi vybrali. Ak chcete len tak ležať na pláži, nemá zmysel hľadať ubytovanie ďaleko od pláže. V oboch mestách zhruba platí, že z okraja mesta do centra to trvá viac ako hodinu. Druhá vec je, či cestuje osamote, vo dvojici, alebo ako rodina. Pre sólo cestovateľov, alebo dvojice je super aj najlacnejšia varianta hostel, alebo homestay v samostatnej izbe. Ak už máte letenky, oplatí sa rezervovať hotel aj niekoľko mesiacov vopred.

V Dubaji by to malo byť ubytovanie neďaleko zastávky metra, v Abu Dhabi odporúčam buď v blízkosti hlavnej autobusovej stanice, alebo v blízkosti Corniche street. Ak sa Vám podarí vopred zabezpečiť hotel za super cenu, neváhajte. Mne sa takto podarilo rezervovať **** hotel TRYP by Wyndham Abu Dhabi City Center na tri noci za 130€ a to vrátane raňajok. Bola to cena za izbu nie osobu, takže pre pár ideálne. Ak nepreferujete rezorty, tak ubytovanie Vám bude slúžiť len na prespanie, väčšinou aj tak budete v meste.

All inclusive dovolenka v Dubaji a Abu Dhabi znamená bývať v rezortoch ako je Burj Al Arab, Burj Khalifa, Palm Jumeirah, Hilton Abu Dhabi a ďalšie. Lepšiu cenu v takýchto rezortoch získate pri last minute ponuke. Bývanie v takýchto rezortoch potom už nespadá pod pojem lacná dovolenka v Dubaji a Abu Dhabi, ale skôr luxusná dovolenka. Luxus je druhé meno Dubaja a Abu Dhabi.

Jedlo

V Dubaji a Abu Dhabi máte na výber jedlo asi z každej svetovej kuchyne. Najlacnejšia je samozrejme jedlo, ktorú si sami uvaríte zo surovín, ktoré kúpite v supermarkete. Ale na ulici máte nepreberné množstvo lacných a chutných reštaurácii, alebo stánky s fast food. Reštauráciu si jednoducho nájdete cez mapy uja gúgľa. Podľa recenzii sa vyhnete nekvalitnej reštaurácii a tiež si môžete vopred prezrieť menu a ceny. Častokrát sú dobré a lacné reštaurácie zastrčené niekde v bočnej uličke, kde by Vás nenapadlo vkročiť. Ceny sú porovnateľné našim, teda ak si vyberiete bežnú reštauráciu.

Doprava na dovolenku v Dubaji a Abu Dhabi

Doprava v Abu Dhabi znamená viac menej len autobusy a taxíky. V autobusoch sa nedá platiť v hotovosti, musíte mať tzv. Halifat card, ktorú použijete pri vstupe do autobusu. Tú si viete kúpiť na letisku, alebo autobusovej stanici. Jedna štandardná cesta v meste stojí 2 AED, na predmestie 2 AED plus za každý kilometer 0,02 AED. Mesto nie je rozdelené na zóny, čiže cena z jedného konca na druhý je pevná. Zorientujete sa veľmi rýchlo. V mapách uja gúgľa si kliknete na zastávku kde stojíte a hneď vidíte, ktoré linky autobusov kam vedú. Takto si priamo v mobile viete pozrieť cestu k vybranému cieľu.

S dobíjaním karty je trochu problém. Nie na každej autobusovej zástavke si ju viete dobiť, preto majte dostatočnú rezervu na Vašu cestu. Bližšie informácie na tomto odkaze.

Preprava po Dubaj Creek
Preprava po Dubaj Creek

Doprava v Dubaji je hlavne o využití metra a samozrejme autobusov a taxíkov. Tam si potrebujete zakúpiť tzv. Nol card, ktorú musíte použiť pri vstupe, ale nezabudnite aj pri vysúpení. Ak sa zdržíte krátko, oplatí sa Red Nol card, ktorá slúži maximálne na 10 jázd. Ak sa zdržíte pár dní, využite dobíjaciu Silver Nol card. Mesto je rozdelené do zón a cena sa určuje podľa toho, koľko zón prekročíte.

Tu je podstatné povedať, že platíte jednu cestu aj pri kombinácii metro – autobus. Len prestup medzi metrom a autobusom nemôže byť dlhší ako 30 minút. Čiže, ak je momentálne cena 3 AED v rámci jednej zóny, vy časť cesty pôjdete metrom, následne presadnete na autobus a prestup nebude dlhší ako 30 minút, zaplatíte za túto cestu len 3 AED. Nol card sa tiež používa pri vstupe do niektorých verejných parkov, môžete ňou platiť v niektorých reštauráciach. Bližšie informácie na tomto odkaze.

Čo je nutné spomenúť ohľadom verejnej dopravy, sú miesta a kupé vyhradené pre ženy. Emiráty sú moslimská krajina, tak Vám odporúčam tieto miesta rešpektovať. Keby ste sa pozabudli, hneď Vám to niekto pripomenie. S využitím taxíka nemám veľké skúsenosti, viem len že sú všade dostupné a lacné. Na čo si dávajte pozor pred nastúpením je, či je možné platiť kartou.

Doprava medzi Abu Dhabi a Dubajom

Po prílete do Abu Dhabi viete nasadnúť na autobus idúci priamo do Dubaja. Osobne som túto možnosť nevyužil, preto podrobné informácie neviem poskytnúť. Z Abu Dhabi sa viete do Dubaja dostať z Mussafa Town Bus Terminal (linka E 102), alebo z Main Bus Terminal Abu Dhabi (linka E 101 a E 100). Linka E 102 a E 101 končí v Dubaji blízko zastávky metra Ibn Battuta a linka E 100 v blízkosti Al Ghubaiba. Cena je jednotná 25 AED. Pred nastúpením musíte mať dostatočný krediť na Nol karte. Ak cestuje z Abu Dhabi, kartu zakúpite aj s potrebným kreditom na autobusovej stanici.

Hotovosť

Nemôžem povedať, že bez hotovosti sa v Dubaji a Abu Dhabi zaobídete. Už hneď na letisku v Abu Dhabi, keď si budete kupovať Halifat cart potrebujete hotovosť. Zruba 100€ zmenených na letisku po prílete by Vám mohlo stačiť na 7 dní. Záleží od okolností samozrejme, tak ma neberte doslova. Na väčšine miest viete platiť kartou, len niektoré reštaurácie, taxíky a trhoviská neberú karty. Tiež lístok na autobus z Abu Dhabi do Dubaja sa platí v hotovosti. Výber z bankomatu je štandardný, nič zvláštne som nezaznamenal.

Internet

Wifi je dostupné viac menej všade, otázna je jeho rýchlosť. Ja som využil ponuku spoločnosti Etisalat a zaobstaral som si lokálnu SIM kartu. Po prílete na letisku v Abu Dhabi som nič otvorené nenašiel, preto som nasledujúci deň v nákupnom centre navštívil predajňu a za pár minút som mal vlastnú kartu. Na tomto odkaze si môže pozrieť ponuku pre turistov. Potrebujete pas a platné víza, ktoré ste obdržali po prílete. Je viac spoločností, ale podľa dostupných informácii Etilsalat má najlepšie pokrytie v Emirátoch.

Čo vidieť v Dubaji

Ako som už písal vyššie, Dubaj je synonym pre luxus, bohatstvo je všade viditeľné. Osobne som čakal aké super to tam bude, ale mňa osobne Dubaj nepriviedol do úžasu. Ale keď ste sa už do Dubaja vybrali, sú miesta ktoré jednoducho musíte vidieť.

Burj Khalifa, Dubaj fountain, Dubaj Mall

Nenavštíviť momentálne najvyššiu budovu na svete by bol hriech. Hlavne, ak to môžete spojiť s nákupmi v známom Dubaj Mall a samozrejme večerným predstavením Dubaj fountain. Dubaj Mall je obrovské nákupné centrum plné luxusného tovaru a značiek, o ktorých ste ani nepočuli. Niekto tu možno strávi aj niekoľko dní. Lístky na vyhliadku Burj Khalifa si viete kúpiť vopred na tomto odkaze.

Je ich možné zakúpiť aj na mieste, ale vopred máte istotu, že nebude vypredané. Vstup je v Dubaj Mall na prízemí (označené ako Lover ground, alebo skratkou LG) hneď vedľa food court. Hľadajte navigačné tabuľky „At The Top“. Dubaj fountain je najlepšie navštíviť večer. V čase od 18:00 do 22:00 každých 30 minút začína svetelná a hudobná šou úplne zadarmo.

Burj Khalifa At theTop
Burj Khalifa

Sky Views Dubaj

Toto je ďalšia top atrakcia v Dubaji. Výhoda je, že je to máte po ceste zo zastávky metra Burj Khalifa/Dubaj Mall, v podstate hneď ako vyjdete z metra smerom k Burj Khalifa. Lístky si kúpite na tomto odkaze. Poprechádzate sa vo výške 220 metrov po sklenenej podlahe, poprípade, ak Vám to odvaha dovolí, šmyknete sa na presklenej šmýkačke z boku budovy. A hlavne, neskutočne výhľady na celý Dubaj a neďaleko stojacu Burj Khalifa. Ak ste nenavštívili vyhliadku na Burj Khalifa, tak Sky Views musíte rozhodne navštíviť.

Sky Views Dubaj
Sky Views Dubaj

Deira a Al Bastakiya

Deira a Bastakiya sú staré časť Dubaja, v podstate pozostatok starých dôb. Kto má rád úzke uličky, tradičné arabské trhy, toto je pravé miesto. Vraj tam majú všetko. Jeden obchodník sa ma pýtal, že čo hľadám. Odpovedal som mu nič. On na to, aj to máme. Takže asi nájdete všetko, aj čo nehľadáte. Veľmi vyhľadávaný je zlatý trh, tzv. gold souk, kde máte možnosť nakúpiť zlato, striebro, platinu vo všetkých možných podobách. Zlato je v Dubaji jedno z hlavných lákadiel, preto si na jeho kvalitu a pravosť veľmi potrpia. Len nemajte predstavu, že je lacné. Cena závisí od Vašej schopnosti zjednávať.

Medzi časťou Deira a Al Bastakiya tečie Dubaj creek. Tu by bolo hriech nevyužiť miestnu tradičnú dopravu motorovými člnmi. Prikladám mapku, odkiaľ kam loďky premávajú. Systém je jednoduchý. Prídete do „prístavu“ a niekto z miestnych Vás navedie na ktorú loďku môžete nastúpiť, alebo chvíľku pozorujte dianie a zistíte to samy. Len si sadnite a čakajte. Ak sa loďka zaplní, všetkých cestujúcich obehne kapitán, vyberie cestovne 1 AED a loďka vypláva do protiľahlého „prístavu“. Tam len vyskočíte na breh a pokračujete vo svojej ceste.

dubaj creek doprava
Mapka kde nastúpiť a vystúpiť

The Dubaj Frame a Museum of the Future

Ďalšie veľmi známe miesta Dubaja. Mne osobne nestáli za vstupné, ale bol som si ich vo večerných hodinách pozrieť. Najfotogenickejšie sú práve pri západe slnka a v noci.

Museum of future Dubaj
Museum of future Dubaj

Pláže v Dubaji

Tu by sme mali vymenovať asi tie najznámejšie, ako napríklad Jumeirah beach, Kite beach, La Mer, alebo Dubaj Marina. Osobne som navštívil Jumeirah a La Mer a rozhodne som nepadol na zadok. Ak čakáte výhľad na Burj Al Arab, tak na to v podstate zabudnite. V jeho blízkosti prebieha stavba hotela Jumeirah Marsa Al Arab, takže žiadna fotogenická plážová instagramová fotka sa konať nebude. Samotne pláže sú fajn, vrátane služieb ako sprcha, toaleta a prezliekarne. More teplé, voda mokrá, piesok sypký, slnko pečie, všetko ako má byť na dobrej dovolenke pri mori. Ak si nezaplatíte lehátka a slnečníky v nejakom rezorte, v bežných obchodoch si viete plážové vybavenie za relatívne dobrý peniaz kúpiť.

Jumeira public beach Dubaj
Jumeira public beach Dubaj

Desert safari

Kto ešte nebol v púšti, neskúsil sand boarding, jazdu po púštnych dunách, povoziť sa na ťave, odporúčam. Je to síce neskutočne komerčné a umelé, hlavne teda večera a program v beduínskom tábore, ale oplatí sa to. Môžete si skúsiť jazdu na štvorkolkách, ale jazda v džípe pod vedením skúseného miestneho vodiča je oveľa vzrušujúcejšia. S plným žalúdkom to veľmi neodporúčam. Po jazde je tu ešte samozrejme gýčový západ slnka a večera, počas ktorej môžete sledovať vystúpenie brušnej tanečnice, ohňovú šou, poprípade iný program.

Čo vidieť v Abu Dhabi

Z môjho pohľadu je Abu Dhabi pokojnejšie a menšie mesto ako Dubaj. Je tu aj menší počet atrakcií, ale rozhodne Abu Dhabi stojí za návštevu. Aj kvôli pekným večerným, alebo nočným fotkám Vám odporúčam stráviť dve noci, oplatí sa to.

Pohľad na Abu Dhabi
Pohľad na Abu Dhabi z Heritage Village

Qasr Al Watan

Návšteva Qasr Al Watan je za mňa atrakcia číslo jedna v Abu Dhabi, jedna z dvoch, ktoré keď nikde nepôjdete, toto musíte vidieť. Veľmi odporúčam prísť až podvečer, posledný vstup je o 17.00 a zostaňte až do 18.30, kedy začína svetelná šou „Palace in motion“. Qasr Al Watan je prezidentský pálac, ktorý slúži na oficiálne príležitosti, hlavne štátne návštevy , ale aj vládne rokovania. Dokončený bol v roku 2017 a od roku 2019 je otvorený aj pre verejnosť. Podrobné informácie, ceny vstupov (lístok môžete kúpiť aj na mieste) nájdete na tomto odkaze. Jazdia sem autobusy č. 9 a 69.

Qasr Al Watan Abu Dhabi
Qasr Al Watan Abu Dhabi

Sheikh Zayed Grand Mosque

Ak ste o Qasr Al Watan nepočuli, fotky Sheikh Zayed Grand Mosque ste nemohli prehliadnuť. Toto je druhá z dvoch atrakcií, ktorej návštevu si nemôžete nechať ujsť. Znova odporúčam večernú návštevu, kvôli krajším fotkám. Je to jedna z najväčších mešít na svete a je fakt pekná. Vstup je samozrejme zadarmo a je otvorená od 09.00 do 22.00. Strávil som tam nejaký čas čakaním na dobré svetlo, preto pár poznatkov.

Pre ženy platia obmedzenia ako byť zahalená a šatka na hlave, pre mužov žiadne šortky a trička bez rukávov. Pri fotení nevstupovať na trávnaté plochy a žiadne gestá na fotkách. Dávam dôraz na žiadne. Akékoľvek nevinné gestá pri fotení nie sú prípustné, fotku budete musieť vymazať. Strážcov je veľa a aj keď sa Vám to nezdá, vidia toho veľa. Bližšie informácie nájdete na tomto odkaze. Z centra mesta sem jazdí linka 94.

Sheikh Zayed Grand Mosque Abu Dhabi
Sheikh Zayed Grand Mosque Abu Dhabi

Yas Island

Veľká cena F1 Abu Dhabi na okruhu Yas Marina sa koná práve na tomto mieste. Môžete si dokonca zaplatiť vstupenku na prehliadku okruhu Yas Marina vrátane paddocku. Netreba zabudnúť ani na neďaleký zábavný park Ferrari World Abu Dhabi, kde nájdete napríklad aj najrýchlejšiu húsenkovú dráha na svete. No a potom tu máme nákupné centrum Yas Mall, kde môžete stráviť hodiny nakupovaním. Yas Island sa nachádza neďaleko medzinárdoného letiska, preto je vhodným miestom na návštevu pred odletom, alebo počas krátkej návštevy Aby Dhabi. Z mesta sa sem dostanete linkou č. 102.

Ostatné atrakcie Dubaja a Abu Dhabi

Nespomenul som množstvo ďalších možností, ako sú rooftop reštaurácie, najvyššie položený infinity bazén na svete, množstvo vodných parkov, najdlhšia zip line na svete a kopec ďalšieho. Možno Vás zaujme príležitosť navštíviť najvyššie položený infinity bazén s 360 stupňovým výhľadom Aura v Dubaji. Nepotrebujete zaplatiť za noc v hotely, ako to štandardne býva. Podrobnosti nájdete na tomto odkaze. Možnosti, čo zažiť v Dubaji a Abu Dhabi sú limitované hĺbkou Vašej peňaženky.

Záverom

Celkovo musím povedať, že návšteva Dubaja a Abu Dhabi ma v mnohých ohľadoch nadchla. Každé z týchto miest má svoje nezameniteľné čaro a ponúka úžasné zážitky. Počas piatich dní stihnete spoznať mnoho krásnych miest a kultúrnych pokladov.

Dubaj je naozaj nádherné mesto, s jeho impozantnými mrakodrapmi a futuristickou atmosférou. Avšak jeho atrakcie sú roztrúsené po celom meste, čo môže vyžadovať značné časové a dopravné úsilie. Na druhej strane, Abu Dhabi pôsobí pokojnejšie a kompaktnejšie. Miloval som návštevu a pohľad na majestátnu mešitu Sheikh Zayed Grand Mosque. Treba však zvážiť, že aj z centra mesta je k nej trochu ďaleko, ale za návštevu rozhodne stojí.

Celkovo však môžem len odporučiť tieto mestá na návštevu. Ak máte možnosť a záujem, rozhodne neváhajte. Dostupnosť lacných leteniek robí cestovanie do týchto destinácií prístupnejšie, a tak si môžete užiť fantastickú dovolenku bez narušenia svojho rozpočtu.

Verím, že moje rady a tipy Vám budú užitočné pri plánovaní vašej dovolenky v Dubaji a Abu Dhabi. Ak chcete byť v obraze s mojimi cestovateľskými postrehmi z rôznych destinácií, nezabudnite ma sledovať na mojom Facebook účte.

Dúfam, že si budete užívať svoje dobrodružstvo v Dubaji a Abu Dhabi na maximum!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.