Rudná magistrála s dĺžkou 240km je treťou najdlhšou magistrálou na Slovensku. Dlhšia je len Cesta hrdinov SNP (761km) a Východokarpatská magistrála (246km). Magistrála spája mestá a miesta s banskou históriou. Oficiálne začína v Zlatých Moravciach a končí na vrchu Stolica, nad obcou Rejdová. Toľko základné údaje pre tých, ktorí o Rudnej magistrále ešte nepočuli. Momentálne je veľmi populárna Cesta hrdinov SNP a táto magistrála zostáva tak trocha v úzadí. Po osobnej skúsenosti musím povedať, že neoprávnene. Nemá síce dĺžku SNP-čky, ale jej výhodou je minimum turistov a hlavne divoká príroda v oblasti Poľany, ale aj príroda Muránskej planiny, Stolických a Veporských vrchov. Tieto oblasti sú zatiaľ neobjavené masívnou turistikou tak, ako sa deje napríklad v Tatrách. Na Rudnej magistrále skôr stretnete medveďa ako turistu. My sme stretli len pár turistov, ktorí tiež šli magistrálu, ale v opačnom smere. Bolo ich fakt minimum v porovnaní s množstvom ľudí na Ceste hrdinov SNP.

Táto magistrála je vhodná pre všetkých, ktorí si chcú oddýchnuť od civilizácie, objaviť krásu pôvodnej divokej prírody, vyskúšať si svoje sily a materiálne vybavenie napríklad pred Cestou hrdinov SNP. Dalo by sa povedať, kto zvládne Rudnú magistrálu bez problémov, mal by zvládnuť aj SNP-čku. Celá trasa sa dá prejsť za 8-10 dní, čo je dostatočná doba na preverenie, či máte na to prejsť aj dlhšie treky. Zároveň Vám to pomôže zistiť, ktoré vybavenie fakt potrebujete a bez ktorého sa zaobídete.



Z môjho pohľadu Rudná magistrála končila na trocha nelogickom mieste. Stolica je síce najvyšším vrchom Slovenského Rudohoria a celého košického kraja, ale keď magistrála začala v meste s banskou činnosťou, tak by si zaslúžila aj podobný koniec. Logické by boli miesta ako Dobšiná, Jelšava, Rožňava, Smolník a veľa ďalších. Pochádzam z Rožňavy, ktorá je známa baníckou činnosťou, ako aj jej okolité obce. Preto som si ako koniec Rudnej magistrály vybral obec Rudná, neďaleko Rožňavy.






Takto to dávalo z môjho pohľadu celej magistrále zmysel, proste ukončím Rudnú magistrálu v Rudnej. Z vrchu Stolice stačí nasledovať zelenú značku na vrch Turecká a odtiaľ už iba náučným chodníkom zbehnúť do obce Rudná. Je to navyše zhruba 35km.



Materiálne vybavenie
Na túto cestu nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a dá sa absolvovať bez stanu alebo tarpu. O vybavení na trek som napísal článok, nájdete ho tu. Mali by ste zbaliť do základnej hmotnosti (bez jedla a vody) 10kg, ale lepšie by to bolo do 7kg. Moje vybavenie si môžete pozrieť na tomto odkaze. Po absolvovaní tejto cesty by som vybavenie zmenil tak, ako to je v tomto odkaze. V zásade nepotrebujete na cestu veľa jedla, po Detvu sa viete často stravovať aj cestou. V Detve rozhodne odporúčam doplniť zásoby na prechod Poľanou.
Fyzická kondícia
Niekto ma geneticky dané, že vstane zo stoličky a prejde kľudne 3000km bez problémov. Takých je ale menšina. Aj pri takomto krátkom treku to chce nejakú fyzickú prípravu. Osobne som tiež mal problém s pichaním v kolene pri zostupoch z kopcov, musel som pre to ukončiť Cestu hrdinov SNP. Mojím problémom bol Iliotibiálny syndróm (ITBS). Tento syndróm vzniká pri preťažení Iliotibiálneho traktu, čo sa pri nedostatočnom tréningu prejaví celkom rýchlo. Preto som aj zmenil prípravu, zaradil cviky na posilnenie Iliotibiálneho traktu ako celku. Ale to bol môj prípad.



Z počutia viem, že kopa ľudí končí kvôli kotníkom, achilovke, poprípade fyzickému vyčerpaniu. Preto nepodceňujte fyzickú prípravu. Doma z gauča sa cesta zdá jednoduchá, realita Vás rýchlo uvedie do obrazu. Samozrejme, že fyzická príprava ide ruka v ruke s obutím a váhou batoha. Nedostatočná fyzická príprava, zlá obuv, ťažká váha batohu, výsledok sú zdravotné komplikácie. Česť výnimkám.
Popis cesty
Cestou som absolvoval s Ondrom a Rebekou a vďaka nim bola celá cesta oveľa príjemnejšia a zábavná. Nebolo našim cieľom lámať rekordy, ale užiť si to. Rebeka cestu ukončila v sedle Zbojská, odkiaľ som pokračoval už len s Ondrom. Tiež sme nemali v pláne spať v stane alebo pod tarpom, vyhľadávali sme miesta, kde sme mohli mať aspoň akú-takú strechu nad hlavou. V nasledujúcich odsekoch nájdete popis našej cesty Rudnou magistrálou.



1. deň: Zlaté Moravce – Rudno nad Hronom 31,5km
Po vymotaní sa zo Zlatých Moraviec a prechode cez obec Žitavany sa začína výstup na Veľký Inovec. Stúpanie nie je náročné a pred rázcestníkom Machulinský Škripec sa po ľavej strane nachádza poľovnícka chata Hladina s altánkom, kde môžete v prípade potreby prespať. Ďalej prechádzate cez lúky a lesy až na Veľký Inovec. Cestou máte aj prameň. Pred vrcholom je chata, ktorá funguje hlavne cez víkend, dá sa tam prespať aj najesť. Najlepšie je zavolať vopred a informovať sa o dostupnosti. Kontakt na chatára Jozefa Cigáňa je 0903475345. Po chate už nasleduje zostup do Novej Bane a pokračovanie až do Rudna nad Hronom.



Hneď na začiatku obce po ľavej strane je ihrisko a vedľa budova s prístreškom, s názvom Klubovňa. Majú tam čapované pivo, keď ich poprosíte môžete sa tam osprchovať, poprípade pod prístreškom prespať. Za budovou je ohnisko a s dovolením tam môžete stanovať. Okúpať sa môžete aj v neďalekom Hrone. Vodný zdroj nájdete približne v prvej tretine dediny, po pravej strane sa nachádza stará ale funkčná pumpa na vodu.



2. deň: Rudno nad Hronom – Banský Studenec 36,5km
Deň začnete stúpaním na Veľký Žiar a budete cez sedlo Lachtriská pokračovať okolo tajchov, cez Banskú Štiavnicu až k Banskému Studencu, kde na jeho konci sa nachádza kemp. Veľká časť tohoto úseku vedie po asfalte, takže to bude nepríjemný deň. Spríjemniť si ho môžete kúpaním v tajchoch, ktoré sa cestou nachádzajú v hojnom počte. Cestou sa vodný zdroj nachádza len v obci Vysoká, pred domom číslo 11 je vyústenie výdatného prameňa, v ktorom sa teoreticky môžete aj okúpať. Pri vychádzaní z Banskej Štiavnice budete prechádzať okolo obchodov Billa a Lidl, takže môžete doplniť zásoby. Obchod sa nachádza aj na konci Banského Studenca, kde budete odbočovať ku kempu. Polohu kempu môžete identifikovať na Google maps. Na osobu bez stanu sa platilo 6,80€. V kempe sú sprchy, kuchynka, elektrika a wifi. My sme sa zložili pod altánkom.



3. deň: Banský Studenec – kemp Modrá farma cca 24km
Síce krátka trasa, ale na slnku v lete veľmi nepríjemná. V Babinej na začiatku dediny po ľavej strane pred jedným z domov je možné si nabrať vodu, bohužiaľ si nepamätám číslo domu. Ale je tam kohútik na vodu, to zbadáte. Na tejto trase začínajú aj komplikácie v značení. Z Babinej budete prechádzať popod most a následne musíte pokračovať do kopca okolo elektrických ohradníkov po lúke. Následne budete mať po pravej ruke líniu kríkov a stromov, stále pokračujte smerom na východ, až uvidíte pred sebou les a po pravej ruke dom. Dom obchádzajte z ľavej strany, je tam cestička cez krovie smerom do lesa. Nemusíte sa ale držať striktne značky, môžete ísť po ceste okolo domu, tak či tak sa dostane na križovatku. Podľa mapy by ste mali ísť následne dole kopcom popod elektrické vedenie. To nerobte, je to nepriechodné. Treba to po lúkach obísť po pravej strane, viď obrázok. Keď sa dostanete do Sásy, ďalej je značenie dobré.



Ďalší vodný zdroj nájdete v Zaježovej pri škole, škôlke. Je tam spravené také posedenie, altánok a je tam aj vodný zdroj, z ktorého si môžete nabrať vodu. Je to volne prístupné.



Ďalej pokračujte, až narazíte na značenie ku kempu Modrá farma. Len nasledujte značenie, dovedie Vás to do kempu. Kemp má všetko čo potrebujete, dokonca viac, má aj bazén. Za troch bez stanu sme zaplatili 17€. Majitelia sú z Holandska, čiže angličtina je preferovaná. Možno na internete nájdete informáciu, že je to nuda kemp. To bolo, teraz sa zmenil na bežný kemp a rozhodne stojí za návštevu, nudiť sa nebudete.



4. deň: Modrá farma – Poľana, horský hotel 35km
Najhoršia časť z oficiálnej trasy. Najprv je problém v časti Červenákov vrch – Stará Huta, Poľana, kde prebieha alebo prebehla ťažba a značka na určitom úseku chýba alebo ju nevidno. Neporadím, nejako sa cez to budete musieť dostať. Ďalej je zlé značenie za smerovníkom Sliacka Poľana. Zlé je slabé slovo. Proste katastrofa, neviem ako sa nám podarilo dostať dole. Je aj pravdepodobné, že cesta je niekde preznačená, ale kvôli nekvalitnému značeniu to ani nezbadáte. Chce to pevné nervy, alebo sadnúť v Zaježovej na autobus a odviezť sa do Detvy… Odtiaľ až skoro po Kalamárku ide asfaltová cesta. Pred Kalamárkou je nepoužiteľný vodný zdroj a k horskému hotelu vedie miestami celkom strmé stúpanie. Pri hoteli je vodný zdroj, bufet a skúste si vypýtať kľúče od Živánčiska. Je to búda vedľa vodného zdroja s elektrikou, veľkým kozubom a svetlom. Proste luxus.



5. deň: Horský hotel – salaš Obrubovanec 25km
Tento úsek sme si museli z určitých dôvodov skrátiť cez Havranie skaly po zelenej značke, originál má 37km. Je to dosiahnuteľné, lebo jediné miesto na spanie je horáreň Tri vody čo je relatívne blízko. S chatou pod Hrbom nerátajte, tam sa zmenil majiteľ a podľa informácii nestojí o turistov. V blízkosti Hrončoka nájde vodný zdroj. V úseku tesne nad Hrončokom je v lese polom, cesta je veľmi ťažko priechodná, ale dá sa zvládnuť. Kto by to nestihol na salaš, spať sa dá aj v prvom senníku od vodnej nádrže. Druhý má poškodenú strechu, čiže to neodporúčam. Salaš Obrubovanec má novú strechu, latrínu a celkovo pokračujú v obnove tejto útulne. Hneď vedľa je vodný zdroj.



6. deň: Obrubovanec – zrub Burda 36,2km
Pod Klenovský Vepor je to v podstate pohodlná cesta. Ale výstup na samotný Klenovský Vepor je asi najťažšia časť na Rudnej magistrále. Je to dosť brutálna rovná strmá cesta hore, ktorá dostatočne preverí Vašu kondíciu. Cesta dole je o čosi menej komplikovaná, ale budete prechádzať cez časť, kde sú popadané neodpratané stromy a je nutné hľadať obchádzky. Vodu si naberte v sedle pod Vartou, je tam útulňa. Ďalší vodný zdroj v sedle Machniarka sa nedá použiť a ďalší je až za sedlom Bánovo. Ono teoreticky môžete zostať spať aj vo vyhliadkovej veži v sedle Zbojská, ale lepšie tam len doplniť energiu na miestom salaši a pokračovať do sedla Burda, kde je zrub. Pred ním môžete spať bezplatne v prístrešku pre kone a okúpať sa v napájadle. Večer potom už len vychutnávať pivo na vyhliadkovej terase. V zrube Vám spravia na požiadanie aj raňajky, poprípade sa Vám možno ujde večera. Nie je tu možnosť nabíjania ani nemajú wifi a signál tu tiež nie je. To viac menej platí skoro pre celú Muránsku planinu.



7. deň: Burda – chata Janka 31,5km
Čaká Vás relatívne jednoduchý deň. Naberte si dostatok vody, možnosť doplniť si vodu bude až na Studni. Ďalej si ju môžete ešte doplniť v obci Muránska Huta, kde je vodopád, v ktorom sa môžete aj okúpať. Obchod v Muránskej Hute je otvorený do 16.00 a v dedine je zadarmo wifi. Starosta má v pláne spraviť z opusteného domu oproti obchodu útulňu. Cesta ku chate Janka je jednoduchá, najťažšia časť je po asfalte. Vodný zdroj je až pri chate, cestou naznačená studnička nie je použiteľná. Na chate môžete spať na zastrešenej a ohradenej verande, altánok neposkytuje dostatok ochrany pred prípadnou návštevou medveďa. Na verande v obložení sú myši, prehrýzajú si v ňom cestu približne do 21.00, potom sú ticho, maximálne cez Vás prebehnú. V prehrýzavaní pokračujú okolo 06.00 ráno, čiže dodržiavajú nočný kľud. Maco Vás nebude moc rušiť, hlavne si pod altánkom nenechávajte jedlo, potom len prefuní okolo. Keď si naložíte do gatí, prameň nad chatou je dosť výdatný na poriadnu očistu.



8. deň: chata Janka – Stolica – Rudná 39km
Keď ráno vyrazíte, v podstate za nejakých 90 minút môžete byť na vrchole Stolica a na konci Rudnej magistrály. Odtiaľ je asi najrozumnejšie zbehnúť do Telgártu, kde si počkáte na vlak. Ja som si Rudnú magistrálu predĺžil až do Rudnej, po zelenej značke, ceste P.J. Šafárika cez vrch Turecká. Je to najhorší úsek na celej ceste. Zelená značka je dlhšie neudržiavaná, sú tam popadané neodpratané stromy, cesta cez už zarastené rúbanisko vôbec nie je vyznačená, celkovo je to celé zanedbané. Na dôležitých miestach chýbajú značky, miestami je cesta absolútne nepriechodná. Je viditeľné, že z KST tam už dlhšie nikto nebol. Jediný vodný zdroj je v obci Brdárka, poprípade si vodu môžete vypýtať v obci Kobeliarovo.



Záver
Túto cestu odporúčam absolvovať všetkým, čo plánujú ísť na Cestu hrdinov SNP a nemajú skúsenosti s dlhšími trekmi. Bez rozdielu skúseností, je vhodná pre všetkých čo radi navštevujú menej frekventované nádherné miesta a toto rozhodne Rudná magistrála ponúka. Áno, sú tu miesta na ktorých budete musieť zaťať zuby a ísť, ale vynahradia Vám to pôvodné pralesy Poľany, lazy v okolí Zaježovej, tajchy v okolí Banskej Štiavnice, lesy Muránskej planiny.



A tá samota je úžasná. Na Muráni v oblasti Studňa som sa v miestnom prameni umýval nahý, naokolo nebolo živej duše. Toto budete zažívať skoro po celú dobu, len Vy a príroda okolo. Mám pocit, že časom bude táto magistrála rovnako populárna ako SNP-čka, má na to všetky predpoklady. Len by si zaslúžila lepší koniec, napríklad v podobe nejakého známeho banského miesta, alebo banskej pamiatky a upraviť značenie.