Rudná magistrála

Rudna magistrala

Tretia najdlhšia cesta na Slovensku je Rudná magistrála, ktorá má dĺžku 240km. Dlhšie sú len Cesta hrdinov SNP (761km) a Východokarpatská magistrála (246km). Rudná magistrála prepojuje mestá a miesta s banskou históriou. Začína v Zlatých Moravciach a končí na vrchu Stolica nad obcou Rejdová. Momentálne je viac populárna Cesta hrdinov SNP a Rudná magistrála je menej známa. Môžem však povedať na základe osobnej skúsenosti, že je to neoprávnené. Zatiaľ čo Cesta hrdinov SNP je dlhšia, Rudná magistrála má výhodu minimálneho množstva turistov a divokej prírody v oblasti Poľany, Muránskej planiny, Stolických vrchov a Veporských vrchov. Tieto oblasti nie sú ešte objavené masívnou turistikou, ako sa deje v Tatrách. Na Rudnej magistrále sa skôr stretnete s medveďom ako s turistom. My sme stretli len niekoľko turistov, ktorí išli magistrálou v opačnom smere. Ich počet bol minimálny v porovnaní s množstvom ľudí na Ceste hrdinov SNP

Výhľad na Muráni
Výhľad na Muráni

Túto trasu môžu využiť tí, ktorí potrebujú oddych od civilizácie a chcú objaviť nezmenenú krásu divokej prírody. Je to tiež skvelá príležitosť pre testovanie svojich schopností a výbavy predtým, než sa vyberiete na Cestu hrdinov SNP. Ak zvládnete Rudnú magistrálu bez problémov, pravdepodobne by ste mohli zvládnuť aj SNP. Celá trasa sa dá prejsť za 8-10 dní, čo je dosť času na skúšanie dlhších trekov a zisťovanie, ktoré vybavenie je nevyhnutné a ktoré nie.

Kúpanie v tajchu
Kúpanie v tajchu

Z môjho hľadiska nebol koniec Rudnej magistrály umiestnený na vhodnom mieste. Aj keď je Stolica najvyšším vrchom Slovenského Rudohoria a celého košického kraja, magistrála by si zaslúžila koniec v podobnom prostredí, ako kde začala, teda v baníckom meste. Logickými miestami by boli napríklad Dobšiná, Jelšava, Rožňava, Smolník a mnohé ďalšie. Ja pochádzam z Rožňavy, ktorá je známa svojou baníckou tradíciou, rovnako ako aj okolité obce. Preto som si za koniec Rudnej magistrály vybral obec Rudná, ktorá sa nachádza neďaleko Rožňavy.

Koniec Rudnej magistrály v obci Rudná ponúka možnosť spojiť prírodu s históriou baníctva. Táto oblasť je bohatá na minerály a horniny, čo si môžete vychutnať v miestnom múzeu baníctva. Okrem toho, Rudná je obklopená nádhernou prírodou Slovenského Rudohoria, kde si môžete vychutnať prechádzky a turistiku. Obec sa tiež nachádza v blízkosti známeho národného parku Slovenský kras, domovu mnohých jaskýň a krásnych krasových útvarov. Pre tých, ktorí majú záujem o históriu, tu je aj možnosť navštíviť hrad Krásna Hôrka v nedalekej obci Krásnohorské Podhradie. Rudná je teda skvelým miestom na ukončenie Rudnej magistrály, kde si môžete užiť prírodu, históriu a bohatstvo baníckeho dedičstva.

Rudná
Rudná
Tabula naucneho banskeho chodnika
Tabula náučného banského chodníka z obce Rudná

Podľa mňa je to zmysluplné, ak ukončím Rudnú magistrálu v Rudnej. Ak sa vyberiem z vrchu Stolica a nasledujem zelenú značku na vrch Turecká, potom už len po náučnom chodníku zostúpim do obce Rudná. Okrem toho je to približne 35 km.

mapa rudna
Grafické znázornenie mojej cesty na HIKING.SK

Materiálne vybavenie

Na túto cestu nepotrebujete žiadne špeciálne vybavenie a dá sa absolvovať bez stanu alebo tarpu. O vybavení na trek som napísal článok, nájdete ho tu. Mali by ste zbaliť do základnej hmotnosti (bez jedla a vody) 10kg, ale lepšie by to bolo do 7kg. Moje vybavenie si môžete pozrieť na tomto odkaze. Po absolvovaní tejto cesty by som vybavenie zmenil tak, ako to je v tomto odkaze. V zásade nepotrebujete na cestu veľa jedla, po Detvu sa viete často stravovať aj cestou. V Detve rozhodne odporúčam doplniť zásoby na prechod Poľanou.

Fyzická kondícia

Niektorí jedinci majú prirodzene schopnosť prejsť 3000 km bez problémov, ale takí sú v menšine. Aj pri krátkych výletoch je potrebná fyzická príprava. Mne osobne spôsobovali problémy bolesti v kolene pri zostupoch z kopcov, čo viedlo k ukončeniu Cesty hrdinov SNP. Trpím Iliotibiálnym syndrómom (ITBS), ktorý sa prejavuje pri preťažení Iliotibiálneho traktu a ak sa nedostatočne trénuje, môže sa rýchlo objaviť. Preto som zmenil svoj tréning a začal cvičiť s cieľom posilniť celý Iliotibiálny trakt. To bol môj prípad.

Napríklad, často sa odporúča, aby ste si pred výletom zvykli na dlhšie prechádzky a postupne zvyšovali dĺžku a náročnosť trás. Ďalším užitočným cvičením je zdvíhanie nohy do strany, ktoré pomáha posilniť svaly okolo bedra a stabilizovať Iliotibiálny trakt. Okrem toho je dôležité venovať pozornosť správnemu vybaveniu, ako sú kvalitné topánky s dobrým odpružením, ktoré znižujú tlak na kĺby a pomáhajú predchádzať zraneniam. Nezanedbajte ani tréningové pauzy a regeneráciu, ktoré sú rovnako dôležité pre prevenciu ITBS. V neposlednom rade je vhodné vyhľadať odbornú radu a spoluprácu so špecialistom na pohybovú medicínu, ktorý vám môže pomôcť správne diagnostikovať a liečiť vaše problémy s Iliotibiálnym syndrómom.

Detvianske lazy
Detvianske lazy

Veľa ľudí ukončuje túru kvôli zraneniam nôh, svalovému preťaženiu alebo jednoducho fyzickej vyčerpanosti. Preto je dôležité nezabúdať na fyzickú prípravu. Keď len sedíte na gauči, cesta sa zdá byť ľahká, no realita vás rýchlo privodí späť. Samozrejme, k fyzickej príprave patrí aj správna obuv a primeraný váhový batoh. Nedostatočná fyzická príprava, nevhodná obuv a prílišné zaťaženie batohom môžu viesť k zdravotným komplikáciám.

Popis cesty

S Ondrom a Rebekou som sa vybral na cestu, vďaka ktorej bola celá trasa oveľa príjemnejšia a zábavnejšia. Nebol náš zámer dosiahnuť rekordy, ale jednoducho si to užiť. Rebeka sa rozhodla ukončiť túto cestu na sedle Zbojská, a tak som pokračoval ďalej len s Ondrom. Tiež sme neplánovali prespať vo stanoch alebo pod tarpom, hľadali sme miesta, kde sme mali aspoň niečo, čo nám ponúka strechu nad hlavou. V nasledujúcich odsekoch nájdete podrobný popis nášho putovania Rudnou magistrálou.

Sedlo Zbojská
Sedlo Zbojská

1. deň: Zlaté Moravce – Rudno nad Hronom 31,5km

Po opustení Zlatých Moraviec a prejdení cez Žitavany, začína sa výstup na Veľký Inovec. Stúpanie nie je náročné a pred Machulinským Škripecom sa nachádza Hladina, poľovnícka chata s altánkom, kde je možné prespať v prípade potreby. Ďalej budete prechádzať lúkami a lesmi až na samotný Veľký Inovec. Po ceste narazíte aj na prameň. Pred vrcholom sa nachádza chata, ktorá funguje hlavne cez víkendy a kde je možné prespať a najesť sa. Odporúča sa vopred zavolať a overiť dostupnosť. Chatára Jozefa Cigáňa môžete kontaktovať na čísle 0903475345. Po chate nasleduje zostup do Novej Bane a potom sa môžete vydať až do Rudna nad Hronom.

Polovnícka chata Hladina
Poľovnícka chata Hladina

Na začiatku obce Rudna nad Hronom, priamo vľavo, sa nachádza ihrisko spolu s budovou s prístreškom, známou ako Klubovňa. V Klubovni vám podávajú čapované pivo a na žiadosť vás pustia do sprchy, prípadne vám umožnia prespať pod prístreškom. Za budovou sa nachádza ohnisko, kde môžete stanovať s ich povolením. Ak preferujete kúpanie, môžete sa vykúpať aj v blízkom Hrone. Vodný zdroj je asi v prvom tretine dediny, po pravej strane nájdete starú, no funkčnú vodnú pumpu.

Ráno v klubovni Rudna nad Hronom
Ráno v klubovni Rudna nad Hronom

2. deň: Rudno nad Hronom – Banský Studenec 36,5km

Začnite deň tým, že zdoláte Veľký Žiar a pokračujte cez sedlo Lachtriská okolo tajchov až do Banského Studenca, kde sa nachádza kemp. Väčšinu cesty budete kráčať po asfalte, takže tento úsek bude nepríjemný. Osviežte si ho kúpaním v tajchoch, ktoré nájdete počas trasy vo veľkom množstve. Vodný zdroj je dostupný iba v obci Vysoká, pred domom číslo 11 je vyústenie výdatného prameňa, v ktorom sa teoreticky môžete aj okúpať. Po opustení Banskej Štiavnice prejdete okolo obchodov Billa a Lidl, kde si môžete doplniť zásoby. Obchod sa nachádza aj na konci Banského Studenca, kde odbočíte k kempu. Polohu kempu môžete identifikovať na Google maps. Vstupný poplatok na osobu bez stanu je 6,80€. V kempe sú k dispozícii sprchy, kuchynka, elektrika a wifi. My sme sa ubytovali pod altánkom.

Kemp Banský Studenec
Ráno v kempe Banský Studenec

3. deň: Banský Studenec – kemp Modrá farma cca 24km

Hoci je táto trasa krátka, v lete je veľmi nepríjemné byť na slnku. V Babinej, na začiatku dediny, je možné si vziať vodu z kohútika na vode, ktorý sa nachádza v jednom z domov poľavici. Z Babinej budete prechádzať pod mostom a potom sa budete musieť vydať do kopca, okolo elektrických ohradníkov cez lúku. Po pravej strane budete mať líniu kríkov a stromov, budete pokračovať smerom na východ, až uvidíte les a po pravej strane dom. Dom obíďte z ľavej strany, cez krovie vedie cestička smerom do lesa. Nemusíte sa striktne držať značky, môžete ísť aj okolo domu, tak či onak sa dostanete na križovatku. Podľa mapy by ste mali ísť kopcom dolu pod elektrickým vedením, ale toto nie je možné. Treba to obísť po lúkach po pravej strane, viď obrázok.

obchdzaka sasa
Obchádzka vyznačená modrou farbou

Ďalší vodný zdroj nájdete v Zaježovej pri škole, škôlke. Je tam spravené také posedenie, altánok a je tam aj vodný zdroj, z ktorého si môžete nabrať vodu. Je to volne prístupné.

Zaježová
Zaježová, za stromom nájdete vodný zdroj

Ďalej pokračujte, až narazíte na značenie ku kempu Modrá farma. Len nasledujte značenie, dovedie Vás to do kempu. Kemp má všetko čo potrebujete, dokonca viac, má aj bazén. Za troch bez stanu sme zaplatili 17€. Majitelia sú z Holandska, čiže angličtina je preferovaná. Možno na internete nájdete informáciu, že je to nuda kemp. To bolo, teraz sa zmenil na bežný kemp a rozhodne stojí za návštevu, nudiť sa nebudete.

Modrá farma
Modrá farma

4. deň: Modrá farma – Poľana, horský hotel 35km

Najhoršia časť z oficiálnej trasy. Najprv je problém v časti Červenákov vrch – Stará Huta, Poľana, kde prebieha alebo prebehla ťažba a značka na určitom úseku chýba alebo ju nevidno. Neporadím, nejako sa cez to budete musieť dostať. Ďalej je zlé značenie za smerovníkom Sliacka Poľana. Zlé je slabé slovo. Proste katastrofa, neviem ako sa nám podarilo dostať dole. Je aj pravdepodobné, že cesta je niekde preznačená, ale kvôli nekvalitnému značeniu to ani nezbadáte. Chce to pevné nervy, alebo sadnúť v Zaježovej na autobus a odviezť sa do Detvy. Odtiaľ až skoro po Kalamárku ide asfaltová cesta. Pred Kalamárkou je nepoužiteľný vodný zdroj a k horskému hotelu vedie miestami celkom strmé stúpanie. Pri hoteli je vodný zdroj, bufet a skúste si vypýtať kľúče od Živánčiska. Je to búda vedľa vodného zdroja s elektrikou, veľkým kozubom a svetlom. Proste luxus.

Živánčisko
Živánčisko

5. deň: Horský hotel – salaš Obrubovanec 25km

Tento úsek sme si museli z určitých dôvodov skrátiť cez Havranie skaly po zelenej značke, originál má 37km. Je to dosiahnuteľné, lebo jediné miesto na spanie je horáreň Tri vody čo je relatívne blízko. S chatou pod Hrbom nerátajte, tam sa zmenil majiteľ a podľa informácii nestojí o turistov. V blízkosti Hrončoka nájde vodný zdroj. V úseku tesne nad Hrončokom je v lese polom, cesta je veľmi ťažko priechodná, ale dá sa zvládnuť. Kto by to nestihol na salaš, spať sa dá aj v prvom senníku od vodnej nádrže. Druhý má poškodenú strechu, čiže to neodporúčam. Salaš Obrubovanec má novú strechu, latrínu a celkovo pokračujú v obnove tejto útulne. Hneď vedľa je vodný zdroj.

Salaš Obrubovanec
Salaš Obrubovanec

6. deň: Obrubovanec – zrub Burda 36,2km

Pod Klenovský Vepor je to v podstate pohodlná cesta. Ale výstup na samotný Klenovský Vepor je asi najťažšia časť na Rudnej magistrále. Je to dosť brutálna rovná strmá cesta hore, ktorá dostatočne preverí Vašu kondíciu. Cesta dole je o čosi menej komplikovaná, ale budete prechádzať cez časť, kde sú popadané neodpratané stromy a je nutné hľadať obchádzky. Vodu si naberte v sedle pod Vartou, je tam útulňa. Ďalší vodný zdroj v sedle Machniarka sa nedá použiť a ďalší je až za sedlom Bánovo. Ono teoreticky môžete zostať spať aj vo vyhliadkovej veži v sedle Zbojská, ale lepšie tam len doplniť energiu na miestom salaši a pokračovať do sedla Burda, kde je zrub. Pred ním môžete spať bezplatne v prístrešku pre kone a okúpať sa v napájadle. Večer potom už len vychutnávať pivo na vyhliadkovej terase. V zrube Vám spravia na požiadanie aj raňajky, poprípade sa Vám možno ujde večera. Nie je tu možnosť nabíjania ani nemajú wifi a signál tu tiež nie je. To viac menej platí skoro pre celú Muránsku planinu.

Zrub Burda
Zrub Burda

7. deň: Burda – chata Janka 31,5km

Čaká Vás relatívne jednoduchý deň. Naberte si dostatok vody, možnosť doplniť si vodu bude až na Studni. Ďalej si ju môžete ešte doplniť v obci Muránska Huta, kde je vodopád, v ktorom sa môžete aj okúpať. Obchod v Muránskej Hute je otvorený do 16.00 a v dedine je zadarmo wifi. Starosta má v pláne spraviť z opusteného domu oproti obchodu útulňu. Cesta ku chate Janka je jednoduchá, najťažšia časť je po asfalte. Vodný zdroj je až pri chate, cestou naznačená studnička nie je použiteľná. Na chate môžete spať na zastrešenej a ohradenej verande, altánok neposkytuje dostatok ochrany pred prípadnou návštevou medveďa. Na verande v obložení sú myši, prehrýzajú si v ňom cestu približne do 21.00, potom sú ticho, maximálne cez Vás prebehnú. V prehrýzavaní pokračujú okolo 06.00 ráno, čiže dodržiavajú nočný kľud. Maco Vás nebude moc rušiť, hlavne si pod altánkom nenechávajte jedlo, potom len prefuní okolo. Keď si naložíte do gatí, prameň nad chatou je dosť výdatný na poriadnu očistu.

Chata Janka
Chata Janka

8. deň: chata Janka – Stolica – Rudná 39km

Keď ráno vyrazíte, v podstate za nejakých 90 minút môžete byť na vrchole Stolica a na konci Rudnej magistrály. Odtiaľ je asi najrozumnejšie zbehnúť do Telgártu, kde si počkáte na vlak. Ja som si Rudnú magistrálu predĺžil až do Rudnej, po zelenej značke, ceste P.J. Šafárika cez vrch Turecká. Je to najhorší úsek na celej ceste. Zelená značka je dlhšie neudržiavaná, sú tam popadané neodpratané stromy, cesta cez už zarastené rúbanisko vôbec nie je vyznačená, celkovo je to celé zanedbané. Na dôležitých miestach chýbajú značky, miestami je cesta absolútne nepriechodná. Je viditeľné, že z KST tam už dlhšie nikto nebol. Jediný vodný zdroj je v obci Brdárka, poprípade si vodu môžete vypýtať v obci Kobeliarovo.

Výhlad zo Stolice
Výhľad neďaleko vrchu Stolica

Záver

Všetkým, ktorí plánujú ísť na Cestu hrdinov SNP a nemajú skúsenosti s dlhšími trekmi, odporúčam absolvovať túto cestu. Bez ohľadu na skúsenosti je ideálna pre tých, ktorí radi navštevujú menej frekventované a nádherné miesta. A to je presne to, čo ponúka Rudná magistrála. Áno, existujú miesta, kde budete musieť zaťať zuby a ísť ďalej, ale odmenou vám budú pôvodné pralesy Poľany, lazovská oblasť okolo Zaježovej, tajchy v blízkosti Banskej Štiavnice a lesy Muránskej planiny.

Nedaleko Stolice
Neďaleko Stolice

Samota na Muráni v oblasti Studňa je úžasná. Bez živej duše som sa umýval nahý v miestnom prameni. Túto jedinečnú atmosféru budete zažívať takmer neustále, len Vy a príroda okolo. Mám pocit, že táto trasa bude časom rovnako obľúbená ako SNP-čka, má na to všetky predpoklady. Len by si zaslúžila lepší záver, možno niečo ako známe banské miesto alebo pamiatka a aj úpravu značenia.

Nenechajte si ujsť zaujímavé informácie zo mojich ciest a sledujte ma na mojom Facebook profile, kde sa podelím o moje cestovateľské zážitky.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.