Ako naplánovať cestu

planovanie cesty

Pre nováčikov v cestovaní, alebo menej skúsených cestovateľov popíšem, ako si sami môžu jednoducho naplánovať cestu vo svojej vysnívanej destinácii. V predchádzajúcom článku „Ako lacno cestovať“ som to popísal všeobecne, tu si to ukážeme prakticky. Je úplne jedno kam cestujete. Podstatná je otázka, čo tam chcete robiť? Chcete len ležať na peknej pláži a nikam sa nepohnúť? Chcete vyliezť na nejakú horu? Chcete toho vidieť čo najviac za najkratší čas? Hlavne si musíte ujasniť, čo v danej destinácii chcete robiť. Každý z nás má iné preferencie a to je úplne v poriadku. Len si musíte cestu ušiť sebe na mieru. Prakticky Vám to ukážem na sebe. Budúci mesiac sa chystám na necelé dva týždne do Vietnamu a som práve v procese plánovania cesty. Absolvujete to so mnou?

Zisťovanie základných informácii

Letenku mám kúpenú už skoro rok. Bohužiaľ si nespomínam, kde som na akciu narazil, ale letenku som nakoniec kúpil priamo u leteckej spoločnosti Air China za 375€ a odlet z môjho obľúbeného letiska v Budapešti a v Pekingu je prestup. Letí sa do Ho Či Min, alebo po starom, Saigon.V cene je samozrejme podpalubná batožina a možnosť zmeniť dátum letu.

Pred tým než si kúpite letenku, overte si, aké bude počasie v danom mesiaci a vízové záležitosti. Takže do uja Gúgľa napíšete „weather vietnam february“ a z výsledkov si vyberiete, čo sa Vám najviac pozdáva. Ja som hneď narazil na stránku, kde bol popisovaný Vietnam mesiac po mesiaci.

vietnam pocasie
Počasie vo Vietname

Čiže, predpokladané počasie bude zhruba od 15 stupňov na severe po 30 stupňov na juhu. Z toho už vieme, že potrebujem cestovať na ľahko, zimná bunda mi tam bude zavadzať a mám si zobrať plavky. Ďalšia vec sú víza. Rýchlo si nájdeme, napríklad na stránkach Ministerstva Zahraničných Vecí, že do Vietnamu potrebujeme víza, že sa dajú vybaviť po prílete, ale že môžeme vybavovať aj e-Víza. To nám stačí a kupujem letenky.

viza vietnam
Víza do Vietnamu

Plánovanie

V prípade, že sami neviete čo všetko sa dá vidieť v krajine kam sa chystáte, vyhľadajte si a prejdite všetky cestopisy na ktoré narazíte. Z fotiek a popisu cesty si následne sami určíte, čo chcete vidieť, v akom poradí a na ako dlho. Robte si poznámky, čo určite chcete vidieť, aby ste to neskôr zohľadnili pri plánovaní.

Pri plánovaní využívam zápisník veľkosti A5 a ten si beriem aj na cesty. Do zápisníka si píšem veci ako sú lety, ktorú SIM si kúpiť, ktoré miesta navštíviť, poznámky k doprave, stanice metra a pod. Výhoda je, že zápisníku nedôjdu baterky. V mobile mám nainštalovanú aplikáciu maps.me a mapy.cz. Sú to aplikácie pre offline mapy, čiže nie ste viazaný na mobilný signál, len na GPS. Najviac používam maps.me, lebo si viete pekne špendlíkom označiť miesto, kam chcete ísť, alebo kde budete bývať. Tiež si vo finále pred cestou všetko vytlačím. To znamená potvrdenie o letenkách, ubytovanie aj v jazyku krajiny do ktorej cestujem, lístky na vlak, vstupy na atrakcie. Všetko čo som si rezervoval dopredu, mám okrem mobilnej verzii aj v papierovej verzii. Oceníte to pri strate mobilu, alebo keď sa Vám vybije mobil.

Ciel cesty

Čo je mojím cieľom vo Vietname, čo tam chem robiť? Váľať sa na pláži dva týždne nie je nič pre mňa. Čiže spoznávanie krajiny. Keďže letenky mám kúpené už skoro rok, priebežne som čítal rôzne cestopisy z Vietnamu. V nich môžete nájsť rôzne zaujímavé miesta, o ktorých ste ani netušili. Veľmi pomôžu aj rady Martina Navrátila z www.travelistan.sk. Vždy si najprv pozriem, čo má on na stránke a čo odporúča. Podľa mňa je to momentálne najlepšia stránka s informáciami o cestovaní. Pri svojom pátraní som narazil aj na stránku www.vietnamista.cz. Toto je zasa najlepšia stránka o Vietname v našich končinách. Prešiel som všetky články a zvážil, čo by som chcel vidieť a nakoniec sa mi rysovala hrubá predstava. Pozriem si Hanoj, navštíviť Halong Bay, vidieť nejaké dediny menšín, pozrieť si Saigon, plavba po delte Mekong.

Rešerš na internete

Po prečítaní jednotlivých skúseností cestovateľov som sa rozhodol, že sa viac sústredím na kvalitu ako kvantitu. Vietnam je veľký a rozhodne je tam toho veľa čo vidieť. Mám na to relatívne málo času, preto som si vybral okolie Hanoja ako hlavnú oblasť a doplnková je Saigon a delta Mekong. Je na výber, buď po prílete do Saigonu preletím hneď do Hanoja, alebo sa najprv pomotám v Saigone a potom pôjdem do Hanoja a tesne pred odletom sa vrátim. Osobne preferujem pred odletom domov, aby som v odletovom meste bol minimálne deň a nebol v strese, či stihnem lietadlo domov. Keďže mám prilietať z Budapešti do Saigonu ráno o 01.10, rozhodol som na na prelet najprv do Hanoja a posledné dni pred cestou domov budem v Saigone.

Na základe článkov na stránkach www.vietnamista.cz a jeho diskusii na facebooku, zvolil som pre spoznanie pravého Vietnamu mesto NghiaLo a jeho okolie. Nie je to ešte oblasť, do ktorej prúdia davy turistov a je možné navštíviť okolité dedinky, kde žijú minority. Zároveň je v meste možnosť sa ubytovať, zohnať anglického sprievodcu, požičať skúter. Takých oblastí je určite viac, ale bohužiaľ nemám mesiac na lepšie spoznanie Vietnamu. Niekedy nabudúce.

Nepodceňujte prípravu. Dá sa ísť aj na blind, ale ak sa chcete vyhnúť znechuteniu, radšej si vyhľadajte informácie dopredu. Dnes už je prakticky všetko na webe. Keď nekupujete letenky na poslednú chvíľu ale v predstihu ako ja, máte dostatok času si prečítať dostupné informácie a rozhodnúť sa.

Itinerár

Zvolil som teda nasledujúci plán cesty:

  • 16-17.2. prelet do Hanoja, prispôsobenie sa časovému pásmu, spoznávanie mesta,
  • 18-19.2. výlet do Halong Bay, konkrétne do časti Bay Tu Long, 2-dňová plavba,
  • 20-23.2 presun autobusom do NghiaLo, výlety po okolí,
  • 24-27.2 prelet do Saigonu, 2-dňová plavba v delte Mekong
  • 28.2 odlet domov

Niečo podobné si pripravte aj Vy. Nemusí to byť finálna podoba, na mieste sa môže všetko zmeniť a rátajte s tým. Niekto sa striktne drží plánu, niekto improvizuje na mieste. V každom prípade, keď si spravíte takýto itinerár, budete vedieť, kedy a kde si máte zaistiť ubytovanie, dopravu, výlety.

Doprava

V prvom rade musím riešiť dopravu z východu do Budapešti na letisko. Preto mám aj radšej Budapešť ako Viedeň, je bližšie. Odlet je 14.2.2020 o 20.20 hod. Čiže na letisku chcem byť najneskôr o 18.20hod. Vyhľadám si spojenia cez www.rome2rio.com a preštudujem možnosti.

planovanie cesty budapest 2
Možnosti dopravy do Budapešti
budapest vlak 1
Vlakové spojenie
budapest bus 1
Autobusové spojenie

Najlepšie vychádza FlixBus o 07.50 z Košíc a na obed som v Budapešti. Do večera mám čas si pozrieť niečo v Budapešti a večer som v pohode na letisku. Na letisku si dám v lounge večeru a môžem letieť.

Teraz sa pozrieme na dopravu vo Vietname.

Čiže, jednoducho som v www.skyscanner.net, www.momondo.com, www.opodo.com, www.kiwi.com vyhľadal spojenie Saigon – Hanoi. Najlacnejšie vychádzalo Vietjet Air, priamo na ich stránkach. Zaujala ma aj ponuka Bamboo, ale priamo na ich stránkach bola drahšia, ako cez rezervačné portály.

letenka opodo
Letenka Bamboo cez Opodo.
letenka edreams
Letenka Bamboo cez Momondo.
letenky bamboo
Letenka priamo u Bamboo, v prepočte približne 73€.
letenky skyscaner
Porovnanie vybratej letenky u Skyscanner.
letenka kiwi
Letenka priamo cez Kiwi.
letenky vietjet1
Letenka priamo u Vietjet Air, zaplatil som 44,35€.

Doprava z letiska do centra

Znova jednoduché riešenie. Poprosíte uja Gúgľa vyhľadať „Hanoi aiport“ a v hneď prvom výsledku máte riešenie. To isté platí pre Saigon. Len tam na oficiálnych stránkach nebolo nič uvedené o autobusovom spojení, preto som našiel ďalšiu stránku. Tak či tak, vo Vietname ako aj v celej Ázii operuje spoločnosť Grab, čo je ekvivalent Uber. Kto chce, si priplatí za taxi, kto nechce toľko platiť za taxi a chce ušetriť cca 40% volí Grab. Kto chce ísť super lacno a má čas, ide autobusom. Riešenie pre každý rozpočet.

letisko hanoi
Autobus z letiska Hanoi
saigon letisko
Autobus z letiska Saigon.

V drvivej väčšine prípadov existuje nejaká linka MHD z mesta na letisko a naopak. Napríklad v Budapešti sú dokonca dve výhodné linky. Prvá je z centra mesta (Deák Ferenc tér)s číslom 100E a druhá je z Nagyvárad tér stanica metra, ale premáva cez Népliget M, kde stoja napríklad autobusy Flixbus. Podobné linky sú skoro všade vo svete, len si nájdite letisko kam letíte a určite nájdete lacnú MHD.

Doprava autobusom do NghiaLo

Na stránke www.vietnamista.cz si môžete nájsť, že pani Mai do tejto oblasti organizuje výlety. Zabezpečí dopravu, ubytovanie, sprievodcu. Nechcel som sa dopredu viazať a moje plány sa môžu nakoniec zmeniť, preto som hľadal, ako sa do tej oblasti dostanem sám. Vyhľadávanie na internete až tak nepomáhalo, ale objavil som informáciu, že autobusy do Mu Cang Chai stoja v NghiaLo. Vždy keď si potrebujem overiť nejakú informáciu, opýtam sa v príslušnej sekcii fóra na Tripadvisore. Nepoužívajte slovenskú verziu, neponúka vstup do fóra. No a po mojej otázke, či môže niekto potvrdiť autobusové spojenie do tejto oblasti, dostal som odkaz na stránky, kde sa dá priamo vyhľadať čas spojenia. Miesto si stačí objednať aj telefonicky priamo v Hanoji, nemusím to riešiť dopredu.

autobus do nghialo
Autobus do NghiaLo

Pozemná doprava v zahraničí

Plánujete sa presúvať napríklad vlakom? Vo všeobecnosti stačí prísť na stanicu, vypýtať si lístok a cestujete. No nemusí to byť celkom pravda. V Číne bývajú vlaky vypredané aj týždne vopred, v Indii Vás zasa budú posielať do kancelárie pre turistov kde zaplatíte turistické ceny. Zistite si dopredu čo najviac informácii o doprave v destinácii, kam sa chystáte. Napríklad v Indii si lístok môžete kúpiť cez internet, ale účet sa musí overiť cez telefónne číslo a verte mi, cez slovenské to nešlo overiť. Našťastie mi pomohol známy z Indie a dal mi prístupové údaje k jeho účtu. V Číne som kupoval lístky cez sprostredkovateľskú agentúru, ktorá akceptovala zahraničné platobné karty. Nevravím, že na mieste lístky nekúpite, len ich možno zoženiete na nevhodný spoj alebo triedu vlaku.

Autobusová býva ešte komplikovanejšia. Dopredu väčšinou nezistíte skoro nič. Keď aj viete, že ide nejaký autobus, až od miestnych zistíte presné informácie kedy a odkiaľ ide. Časy odchodov pri niektorých krajinách môžu byť veľmi variabilné, tak s tým počítajte.

Organizované výlety

Ponuka výletov do rôznych oblastí vo Vietname prevyšuje dopyt, preto nemá zmysel si to objednávať dopredu. Po príchode do Hanoja na mieste si nájdem najvhodnejšiu ponuku do zátoky Halong Bay. Tak isto budem riešiť aj plavbu po delte Mekong. Verím, že v Saigone niečo objavím. Netvrdím že vždy, ale pri viacerých cestách sa mi potvrdilo, že nie je nutné si všetko zabezpečovať vopred. Často krát na mieste nájdete lacnejšiu ponuku. Len je dobré dopredu vedieť, kam chcete ísť a čo chcete vidieť alebo robiť. Potom si už určite na mieste vyberiete. Samozrejme, môžete ísť aj sami, to nie je problém. Ale sprievodca by Vám mal podať lepšie informácie, poprípade Vám ukáže miesta, o ktorých ste ani netušili. Ale môžete naraziť na zlého, preto sa oplatí čítať recenzie na jednotlivé spoločnosti.

Ubytovanie

Položka na ktorej môžete ušetriť, alebo Vás bude stáť najviac je ubytovanie. Najprv si vyhliadnite, kde budete bývať. Najlepšie neďaleko centra mesta, alebo vo štvrti, kde to na Vaše cesty po okolí nemáte ďaleko. Keďže už máte plán čo všetko chcete vidieť a spravili ste si značky na mape, viete určiť, ktorá časť mesta je pre Vás najvhodnejšia na ubytovanie. V tej lokalite už len hľadáte ubytovanie podľa Vášho vkusu a hĺbky peňaženky.

Cestujeme sólo

Pre sólo cestovateľov odporúčam nájsť hostel s dobrým hodnotením a objednať is posteľ v zmiešanej izbe, alebo pre ženy čisto v ženskej izbe. Snažím sa si vyberať izby kde sú maximálne 4 až 6 postelí. Na jednej strane platíte smiešne peniaze za noc, na druhej strane nemáte veľa súkromia. Výhoda je, že spoznáte cestovateľov z rôznych kútov sveta, čo sa Vám môže hodiť pri ďalšom cestovaní. Ja som napríklad takto spoznal v Berline na hostely Shwetu z Indie a pri mojej následnej ceste do Indie som pobudol pár dni u nich doma v Pune, neďaleko Bombaja. Alebo nezabudnem na jedno fantastické ráno v Singapure, kde pri raňajkách sme si vymieňali poznatky z cestovania po jednotlivých krajinách dvaja Slováci, párik z Čiech, chalani z Brazílie a Nemecka a baba z Indonézie. Tú Indonéziu mám v pláne a slečna mi dala rady kam ísť.

Cestujeme ako pár

Páry si asi budú chcieť užiť aj súkromie, čo je pochopiteľné. Samostatná izba je vždy drahšia, s tým treba rátať. Alebo sú aj lacné izby, ale potom sú ďalej z centra a je nutné dochádzať dlhšiu vzdialenosť. Ja si často krát tiež doprajem samostatnú izbu, hlavne keď to v danej lokalite nie je drahé. Dobre, výnimka bola noc v hotely Marina Bay Sands v Singapure, ale kto by tomu odolal, no nie? Ale napríklad aj v takej Indii nájdete lacné ubytovanie, Malajzia bola tiež cenovo fajn.

Vyhľadanie ubytovania je pomerne jednoduché, hlavne keď použijete booking. Jednoducho si navolíte napríklad raňajky v cene, hodnotenie minimálne 8, 24 hodinová recepcia. Potom už iba prechádzate jednotlivé ubytovania, čítate hodnotenia, prezeráte vybavenie. Najlepšie si nájsť také, ktoré môžete do určitej doby zrušiť bez poplatku a za rezerváciu nič neplatíte, platíte len na mieste. A najlepšie, až je možnosť platiť kartou na mieste.

ubytovanie hanoi
Príklad môjho ubytovanie v Hanoi, super lokalita, hodnotenie a cena

Nezabúdajte si prejsť aj ponuky Airbnb. Táto možnosť sa hlavne oplatí, keď Vás cestuje viac. Ale aj pre páry alebo jednotlivcov stojí minimálne za prezretie ponuky pre danú lokalitu. Ak ešte nemáte účet na Airbnb, zaregistrovaním sa cez tento odkaz získate zľavu 41€ na svoje prvé ubytovanie.

Potreboval som riešiť aj ubytovanie v meste Nhgia Lo. Tu už booking veľmi nepomôže, Airbnb tiež nič moc, ale pomôže aplikácia google mapy. Vyhľadal som si oblasť kam sa chystám a prechádzal som si jednotlivé ubytovania v danej lokalite. Dôležité je čítať hodnotenia a na základe toho vybrať. Takto som sa dopracoval k ubytovaniu Mai Duong Homestay. Neskôr som sa dozvedel, že toto je ubytovanie, ktorá ponúka pani Mai zo stránky www.vietnamista.cz. Je tam uvedené telefónne číslo, čiže ich viem po príchode do Vietnamu kontaktovať. Keby aj mali obsadené, na okolí som si vyhliadol ďalšie možnosti ubytovania.

Ako si vyhľadať ubytovanie
Ubytovanie v NghiaLo

Balíme sa na cestu

Keď chcete lacno cestovať, musíte sa naučiť baliť na ľahko. Keď nepôjdeme do extrémov, do 7kg príručná batožina Vám na normálne cestovanie stačí. Ako sa baliť na trek je kapitola sama o sebe, o tom niekedy neskôr. Na bežné spoznávanie krajiny niekde vo svete na cca 2 týždne toho veľa nepotrebujete. Príručná batožina ma neskutočnú výhodu v tom, že sa rýchlejšie dostane na/z letiska, neriešite komplikáciu so stratenou batožinou, nedoplácate za podpalubnú batožinu pri preletoch nízkonákladovkami. A určite je výhodnejší batoh ako kufrík na kolieskach. Keď chcete ale niečo z dovolenky doniesť a v cene letenky domov máte aj podpalubnú batožinu, odporúčam v odletovom meste kúpiť lacný kufor niekde na trhu. Typicky váhový limit pre podpalubnú batožinu je 20kg, čiže doň môžete potom nabaliť darčeky pre deti, rodinu, milenky, priateľov, kolegov.

batoh na cestu 1 scaled
Príklad balenia na cestu do Indie

Čo si teda nabaliť? Základná hygiena v podobe kefka, zubná pasta a šampón, rýchloschnúci uterák, spodné prádlo z merina cca 2-3ks, žabky, trička z merina 2x, lacný dáždnik alebo pláštenka, sluchátka na počúvanie hudby/filmov, maska na spanie, štuple do uší, kladka na skrinku, základné lieky, repelent, krém na opalovanie, možno náhradné nohavice. Samozrejme treba zohľadniť počasie v danej destinácii. Plavky keď sa ide do tepla a bunda až bude chladno. Tiež si nájdite informácie o type elektrickej zásuvky používanej v tej ktorej krajine a zoberte si už z domu vhodný adaptér adaptér. Potom sú to také veci okolo, ktoré sú na Vás. Knižky na čítanie, bedekre, elektronické čítačky, solárna nabíjačka na telefón, foto výbava, tablet, notebook, zápisník. Začnete cestovať a sami zistíte, čo potrebujete a čo vláčite zbytočne.

Záverom

Verím, že ste si v článku našli to svoje a budem rád za Vašu spätnú väzbu. Nesnažil som sa pokryť všetko. Stránky ako naplánovať cestu, kde si nájsť letenky, ubytovanie, taxík už rozoberalo veľa blogerov. Snažil som sa to podať z vlastného pohľadu a výsledok budete môcť sledovať na fejsbúku Marko Polo počas mojej cesty Vietnamom. Budem sa tešiť na Vaše komentáre.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.