Luxusná plavba loďou pre každého

Plavba luxusnou loďou

V tomto krátkom článku Vám popíšem, ako sa viete dostať na luxusnú plavbu loďou a možno Vás to bude stáť menej, ako dovolenka v aqua-parku na Slovensku. V dnešnej dobe je už relatívne bežné, že si zaletíte do niektorého európskeho mesta na nákupy, kávu, krátku dovolenku. Letenky stoja doslova pár evri a kto sa naučil cestovať naľahko, ušetrí na poplatkoch za batožinu.

Áno, cena letenky nie je všetko, to je pravda. Treba si pripočítať náklady na cestu na letisko, z letiska, ubytovanie, doprava v cieľovej destinácii, stravovanie. To máme len jedno mesto, keby sme ich chceli navštíviť viac? Možností je veľa, ale najpohodlnejšia je loď. A páčila by sa Vám luxusná plavba loďou? Že je to drahé a neviete ako na to? No poďme sa na to pozrieť detailnejšie.

luxusná plavba loďou
Luxusné výletné lode sú obrovské

Luxusná plavba loďou a cena lístka

Za normálnych podmienok je cena na osobu neskutočná. Ale ako to platí pre letenky, treba si počkať na akciu. Možno je viac lovcov lacných plavieb, ale ja štandardne sledujem Tour de svet Lacné cestovanie Martina Hanzala, kde sa z času na čas objaví zaujímavá cenová ponuka aj na plavbu výletnou loďou. Ak máte tip na iné stránky, kľudne mi dajte info, upravím článok. Je jedno odkiaľ dostane tip, všímajte si, čo všetko je v cene zahrnuté.

Dobrá cena je v tedy, keď je v tom zahrnutá strava, poplatky pre personál, ubytovanie a vstup na atrakcie, alebo udalosti, ktoré sa na lodi organizujú. V prípade, že niečo z toho v cene nie je, zistite si, koľko budete doplácať a či je to výhodné. Cenu ovplyvňuje aj to, ktorý balíček, alebo kajutu si vyberiete. Štandardne platí, vnútorná kajuta býva najlacnejšia. Tiež nemôžete počítať, že v základnom balíčku budete mať nápoje All Inclusive.

Cena lístka na luxusnú plavbu
Celková cena za 4 osoby na 3 dni

Check-in pred plavbou

Kúpili ste si lístok na plavbu a čo ďalej? Podstatné je, riadiť sa informáciami, ktoré Vám prídu na mail. Tiež si poriadne prečítajte informácie o destinácii kam idete, na stránke spoločnosti, ktorou sa budete plaviť. Podmienky môžu byť rôzne pre Stredozemné more, Karibik atď. Napríklad v novembri sme boli na plavbe v Stredozemnom mori, ale pri pristátí sme mohli ísť do mesta len v rámci organizovaného zájazdu, za ktorý bolo samozrejme nutné platiť. Ale v Perskom zálive ste mohli mesto navštíviť voľne, bez nutnosti kúpiť si zájazd, stačilo splniť aktuálne COVID podmienky danej krajiny. Podmienky sa neustále menia, preto si to pozorne naštudujte.

Ak máte všetko naštudované a prišiel Vám link na online check-in, kľudne ho vyplňte. Následne, najneskôr tri dni pred plavbou Vám príde lístok na loď, ktorý si rozhodne vytlačte. Súčasťou možno bude aj zdravotný dotazník, ktorý sa vypĺňa pred samotnou plavbou. Tiež v súčastnosti býva podmienka COVID poistenie, poprípade výsledok testu nie starší ako 48/72 hodín.

palubny listokna lod
Palubný lístok má viac ako 14 strán

Pri plavbách spoločnosti MSC Cruises tiež zvážte zakúpenie nápojového balíčka do troch dní pred plavbou, upozornia Vás na to. Na lodi je to potom oveľa drahšie. Neviem ako to majú ostatné spoločnosti, ale predpokladám, že veľmi podobne.

Nalodenie

Loď štandardne príde do prístavu v ranných hodinách. Sú to obrovské lode, takže je ich ťažko prehliadnuť. Problém je, že prístavy tiež nie sú malé a príde mi to menej organizované, ako na letiskách. Preto si musíte vyhľadať informácie o danom prístave na internete. Tam sa dozviete, či chodí do prístavu nejaký autobus, či sa tam viete dostať pešo, kde sú informácie, ktorá loď kde kotví. Na lístku to mať nebudete, to musíte zistiť v prístave. Upozorňujem na dostatočnú časovú rezervu, v lístku bude mať čas, kedy sa máte nalodiť. Ale keď sme prišli skôr, nerobili z toho problém.

Proces nalodenia je tiež kapitola sama o sebe. V Talianskej Civitavecchii to mali super zorganizované a bolo to rýchle a príjemné. Prišli ste na terminál, prešli bezpečnostnou kontrolou a potom ste šli po jednotlivých pracoviskách, kde ste predkladali postupne požadované dokumenty. Najprv doklad a lístok kam to idete. Potom poistenie a vyhlásenie o zdravotnom stave. Poslali Vás ďalej na COVID test. Keď ste prešli, odfotili si Vás a dali Vám kartu a šli ste na loď, kde Vám po príchode skontrolovali kartu a porovnali Vás s fotkou v systéme. A už ste boli na lodi.

V Barcelone to bola nočná mora. Na každom pracovisku stále chceli tie isté papiere dookola. Takže kam ste prišli, kontrolovali všetko. Čiže lístok, doklad, vyhlásenie o zdravotnom stave, poistenie, test. Pracovník si vybral to čo on akurát potreboval a šli ste ďalej, kde sa to opakovalo. Výsledok bol ale rovnaký, odfotili si Vás, dostali ste kartu a šli ste na loď.

Karta na lodi
Takúto kartu obdržíte na lodi

Karta je podstatná vec, aspoň pri spoločnosti MSC Cruises. Dostane ju každý, aj dieťa. Preto ak Vám ju nedajú, neváhajte sa ozvať. U nás sa to stalo, jeden z nás kartu omylom nedostal. Po upozornení nám ju po chvíľke čakania vydali.

Na lodi

Kto ešte nebol na takej plavbe, deň mu bude trvať sa vôbec zorientovať. Loď máva približne 20 poschodí a na každom poschodí je niečo iné. Zvyčajne býva, že na horných sú bazény a atrakcie a na spodných reštaurácia, bary, kasína. Ak viete s ktorou loďou pôjdete, viete si vopred na stránkach spoločnosti pozrieť usporiadanie lode. Poprípade, po príchode si na recepcii vypýtajte mapu lode, na začiatku sa to hodí.

Každý deň Vám do kajuty prinesú denný program, kde budú informácie o dianí na lodi. Tam nájdete informácie, na ktorom podlaží sú napríklad reštaurácie, aké sú ich otváracie hodiny a to isté platí aj pre bazény a iné atrakcie. Ak pri reštauráciach nie je poznámka, že sa účtujú extra poplatky, znamená to, že to máte v cene. Raňajky a obedy sú formou švédskych stolov, večere sú na výber podľa dennej ponuky. Na večeru máte určený čas, raňajky a obed si môžete naplánovať podľa toho, ako majú otváraciu dobu, alebo čo majú v ponuke.

Denny program
Každý deň dostane takúto informáciu do kajuty

Tiež sledujte oznamy, ktoré hlásia na lodi. Po príchode na loď, pred večerou a vyplávaním, dávajte pozor na oznamy o bezpečnostnom brífingu, kde by ste mali byť. Robí sa to zvyčajne v kine a v krátkosti Vás oboznámia, čo robiť v situácii, keď loď bude nasledovať osud Titanicu, alebo Moskvy. Tiež sú oznamy, kedy a cez ktoré poschodie môžete isť na výlet do mesta, v ktorom kotvíte.

Otvaracie hodiny
Otváracie hodiny jednotlivých služieb a na ktorej palube sa nachádzajú

Na lodi majte kartu stále pri sebe. Skoro všade kde prídete a sadnete si, sa o chvíľu sa zjaví čašníčka s otázkou, čo si dáte. V prípade že si chcete niečo dať, najprv Vám skontroluje kartu. Ak ste si zakúpili nejaký nápojový balíček, nebude Vám účtovať nápoje, ktoré máte v cene toho balíčka. Ak si objednáte mimo balíčka, pripíšu Vám to na účet, o čom podpíšete doklad. Ceny za nápoje začínajú niekde na úrovni 5€ a vyššie. Osobne odporúčam kúpiť nealkoholický balíček, kde sú aj nealko miešané nápoje. V pohode to stačí a nemusíte potom stresovať, koľko bude pri odchode platiť.

Oblečenie

Dress code je stanovený len na večeru, väčšinou casual. Nemusíte si brať večerné šaty, ale večer v nich vyniknete. Ja viem, cestujete na ľahko, tak sa Vám večerná róba nezmestí do batôžka. Nemusíte sa báť, nebudú všetci v róbach a smokingoch. Pre pánov rifle, košeľa, dámy blúzka a vybavené. Ale kto má chuť sa predvádzať v pekných šatách, nebude sám. Hlavne po večeri v centrálnej časti, pri fotení na schodoch, môžete sledovať módnu prehliadku zúčastnených dám a párov z rôznych kútov sveta. Počas dňa samozrejme nie je stanovené oblečenie, len v niektorých reštauráciach a baroch bude zákaz vstupu v plavkách.

centrum lodi
Centrum lodi, kde to večer žije

Vylodenie

Nebojte, nebude to také dramatické ako v Normandii, alebo na Titanicu. Večer pred vylodením by ste mali obdržať na izbu účet, ak ste niečo niekde kupovali a tiež inštrukcie, kedy máte opustiť loď. Pred odchodom z lode, účet samozrejme musíte uhradiť. Najpohodlnejšia cesta je tá, že si po príchode na loď, spárujete Vašu kreditnú kartu s Vašou izbou. Na to slúžia také automaty, ktoré sa nachádzajú pri recepcii, personál Vám s tým určite pomôže. Ak máte takto spárovanú kartu, o nič sa starať nemusíte. Pred odchodom Vám automaticky stiahnu z karty peniaze, za Vašu útratu. Druhá varianta je, že si osobne večer pred vylodením, alebo aj ráno pred opustením lode, zájdete na recepciu, kde dlžnú čiastku uhradíte.

V inštrukciách o opustení lode bude čas, dokedy máte opustiť izbu, čas kedy máte opustiť loď a miesto, kde sa máte zhromaždiť pred opustením lode. Na tom mieste počkáte a ak príde Váš čas, podľa pokynov personálu opustíte loď. Ide sa znova cez kontrolu, kde Vám skontrolujú kartu a porovnajú Vás s fotkou v systéme. Dieťa bez rodiča nepustia z lode. Po opustení lode idete cez terminál do prístavu. Odtial je už na Vás, ako sa dostanete z prístavu. Ten terminál je niečo podobné ako to poznáte z letísk, len je tam menej pasažierov.

Celková cena

Ošemetná téma a hlavne závislá na veľa faktoroch. Ale ak by sme sa bavili o cene samotnej plavby, tak trojdňová plavba z Barcelony do Janova cez Marseille (3 dni 2 noci) stála 216 GBP pre dvoch dospelých a dve deti. Predchádzajúca plavba z Ríma do Barcelony cez Korziku a Marseille (4 dni 3 noci) stála 278 GBP pre dvoch dospelých. To bolo bez nápojového balíčka. Balíček nealkoholických nápojov (miešané nealko nápoje, džus, káva, čaj, soft drinky a iné) stál pre všetkých celkovo 136 GBP, ak sa nemýlim. Ten balíček je na štýl All inclusive, proste si toho môžete objednať koľko chcete, kedy chcete.

Pristav Marseille
Pristav Marseille

K tomu si samozrejme musíte pripočítať letenky do Barcelony a z Milána, nejaké ubytovanie, cesta vlakom z Janova do Milána, autobus na letisko a iné. Toto je veľmi individuálna záležitosť, lebo niekto by si vedel naplánovať ranný let do Barcelony, na obed by sa nalodil, po pristátí v Janove a presune do Milána by hneď mohol ísť na večerný let späť na Slovensko. Ďalší by prišiel skôr do Barcelony, alebo by dlhšie zostal v Janove, Miláne a podobne. Tak či onak, lety sú relatívne lacné, štandardne let z Milána stojí okolo 10€. Ubytovanie je zasa individuálna záležitosť, každý máme iné kritéria, ale o tom mám aj vlastný článok.

Sagrada Família Barcelona
Sagrada Família Barcelona

Keď to celé spočítam, našu štvorčlennú rodinu to stálo 800€. Let z Viedne do Barcelony, tam sme prespali, potom plavba do Janova, odtiaľ vlakom do Milána, tam sme prespali a ráno odlet do Viedne. Päť dní, návšteva Barcelony, Janova, Milána, plavba na lodi. Málo, veľa? Neviem, každý to má ináč. Teraz som na rýchlo pozrel cenu najznámejších aqauparkov na Slovensku. V jednom by som za päť dní dal 820€ s polpenziou a v druhom 1212€ len s raňajkami. Ak bude šanca, pôjdeme na niečo podobné aj nabudúce.

Záver

Dúfam, že tento krátky článok odpovedal na Vaše základné otázky ohľadom plavby luxusnou výletnou loďou. Určite nie som žiaden morský vlk, absolvoval som len dve plavby aj to len spoločnosťou MSC Crusises. Lístky som kupoval cez Britskú cestovnú kanceláriu Logitravel, ktorá máva akcie na podobné plavby. Osobne sa teším na ďalšie prípadné lacné lístky a priebeh plavby budete môcť určite sledovať cez môj fejbúkový účet. Neváhajte komentovať, pýtať sa, lajkovať, zdielať, poprípade upozorniť na nepresnosti.

2 thoughts on “Luxusná plavba loďou pre každého

 1. Mirka says:

  Skvelý článok, tiež ideme 1x na plavbu po Stredozemnom mori, už dlho mám taký sen ísť na plavbu tak dúfam, že to bude skvele. Ideme s manželom a synom a užijeme si plavbu a aj mestá v ktorých zakotvíme

  Odpovedať
  1. Marko Polo says:

   Ďakujem, že sa článok páčil 👍 Bude to skvelé, prvý krát je to šok a troška trvá zorientovať sa, ale fakt to stojí za to 😉

   Odpovedať

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.