Návšteva Ríma v čase pandémie koronavírusu

Koloseum

Cestovať či necestovať v týchto neistých časoch pandémie koronavírusu a ešte k tomu do Ríma? Návšteva Ríma je Hamletovská otázka, na ktorú je veľmi ťažko odpovedať, ale všetky cesty vedú do Ríma. Obyvatelia na Slovensku sa v tejto otázke rozdelili na dva tábory. Jeden tábor sedí doma a bojí sa vystrčiť nos, maximálne dovolenkuje niekde na Slovensku, druhý tábor nemá problém s vycestovaním na tradičnú dovolenku do zahraničia. Ktorá cesta je správna mi neprislúcha hodnotiť, je to každého osobné rozhodnutie. V EU sme si stanovili semafor, ktoré krajiny sú kvázi bezpečné a ktoré nie. O tom ktorá krajina je zelená ale rozhodujú viac politici a nie epidemiologická situácia v danej krajine. Viď napríklad zaradenie Británie ako zelenej krajiny, aby sa naši občania mohli vrátiť bez karantény a testovania domov, telefonát Andreja Babiša do Grécka, aby občania ČR nepotrebovali test pri vstupe do Grécka, atď. Je to teda na zvážení každého zvlášť, či sa mu oplatí riskovať a vycestovať.

Návštevu Ríma som mal pôvodne plánovanú v mesiaci apríl, ak sa nemýlim. Ono tých plánov som mal viac, ale všetci vieme čo bolo a netušíme, čo ešte bude. V každom prípade, keď vybehli letenky za 19€ v termíne 10-12 augusta, neváhal som. Zvážil som riziko a rozhodol som sa, že to stojí za to. Na kúpu letenky som využil refund z predchádzajúceho zrušeného letu do Libanonu (v kontexte výbuchu v Bejrúte fakt ľutujem, že som tam v mesiaci jún neletel). Keby let zrušili, refundovali by mi ho, alebo zmenili termín, čiže minimálne riziko. Nákazy som sa nebál, ale zasa ako hrdina som tam rozhodne nešiel. V tomto článku Vám napíšem zopár tipov, ktoré sa Vám môžu zísť pri návšteve Ríma.

Hygienické opatrenia v Ríme počas pandémie koronavírusu

Letel som zo spoločnosťou Raynair z Viedne na letisko Rím Fiumicino (Leonardo da Vinci). Let bol poloprázdny, sedel som v pohode sám a samozrejme, rúško bolo povinné. Vystupovanie v Ríme z lietadla nebolo hromadné ako to poznáme. Vystupovala každá rada z lietadla zvlášť, ostatné rady museli sedieť. Prechod cez letisko bol bez komplikácii, pri východe merali automatickým zariadením teplotu každého cestujúceho. Z letiska do centra mesta som cestoval autobusom. V autobuse ste sedeli osamote, vedľajšie sedadlo muselo zostať prázdne. Pri vstupe do kostolov, múzeí, pamiatok, atď Vám odmerali teplotu, museli ste si nasadiť rúško, dodržiavať rozostupy nakreslené na zemi. Do výťahu mohli ísť maximálne štyria, bez ohľadu na kapacitu výťahu a každý stál vo svojom kúte počas cesty. Všade bola dezinfekcie na ruky, niekde bola obsluha, ktorá Vám automaticky nastriekala dezinfekciu na ruky. Vo vlaku Leonardo expres späť na letisko sa tiež mohlo sedieť len po jednom, vedľajšie sedadlo muselo ostať volné. V metre to bolo rovnaké, mali ste označené miesta, kde ste mohli sedieť. Meranie teploty prebiehalo asi pri vstupe do každej pamiatky kde som bol.

Na hoteli kde som prespal nebola žiadna obsluha. Ani neviem, či som nebol jediný hosť. Správou mi poslali PIN kód na vstup do hotela a kde nájdem kľúče. Raňajky boli už na izbe vo forme suchej stravy. Platbu sme zrealizovali cez telefón nadiktovaním čísla kreditnej karty.

Keď to porovnám s Bratislavou po návrate, v Ríme som sa cítil bezpečnejšie. MHD v Bratislave plná, vlak na východ tiež, kašlajúci cestujúci v kupé bez rúška. Bola výluka na trati, všetci do autobusu, žiadne odstupy. Ďalší príklad sú Tatry. Zástup ľudí čakajúcich na chatách na objednanie bez rozostupov a rúšok, klasická tlačenica jeden na druhého a pretláčanie sa ľudmi vychádzajúcimi von z chaty. Ako keby tu ani nebola pandémia koronavírusu. Keď sa znovu vrátim k tomu hodnoteniu rizika či cestovať do zahraničia alebo nie, je to menej riskantné, ako ísť do Tatier, cestovať vo vlaku po Slovensku, skočiť si v Bratislave na diskotéku alebo do baru. Samozrejme, kto si chce užiť nočný život a skočí si na diskotéku v Taliansku alebo Chorvátsku, s následkami v podobe nákazy rátať musí. Naj rizikovejší je samozrejme samotný let.

Doprava z letiska do centra Ríma

Keď si odmyslíme taxík a prenájom auta, môžete sa lacno dostať do Ríma vlakom alebo autobusom. Tu, pri rozhodovaní ktorú dopravu zvoliť, vstupujú niektoré faktory, ktoré Vašu voľbu ovplyvnia. Musíte skĺbiť Váš prílet a odlet, ubytovanie a následne dopravu z letiska do hotela a naopak. Keď odlietate z Ríma napríklad o 09.30 hod ako ja, to znamená, že na letisku je vhodné byť o 07.30 hod. Cesta autobusom trvá necelú hodinu, vlakom minimálne 30 minút. Čiže z Ríma potrebujete odchádzať medzi 06.00 -07.00 hod ráno. Metro v Ríme otvárajú o 05.30 hod. Potrebujete si nájsť také ubytovanie, aby ste sa ráno vedeli dostať na autobus alebo vlak idúci na letisko.

Vlak

Najrýchlejšia a najdrahšia voľba je zvoliť si Leonardo express. Vlak premáva medzi letiskom Fiumicino a stanicou Termini v Ríme, nestojí nikde inde. Cena jednosmerného lístka je 14€. Z letiska odchádza prvý vlak 06.23 hod, posledný 23.23 hod. Z Ríma tento vlak operuje v rozmedzí 05.35 hod – 22.35 hod. Lístky si môžete kúpiť online, alebo priamo na stanici v automate na lístky. Vlak ide každých 30 minút.

Lacnejšia a pomalšia varianta je zvoliť si bežný vlak. Tento vlak ale nejde priamo na stanicu Termini, stojí na staniciach Trastevere, Ostiense, Tiburtina. Jedna cesta stojí 8€, trvá od 26 min (Trastevere) po zhruba 48minút (Tiburtina). Vlaky operujú približne v rozmedzí 05.50 hod – 22.50 hod. Lístok si znova môžete kúpiť priamo na stanici v automate.

Linky vlakov z letiska do Ríma
Linky vlakov z letiska do Ríma

Autobus

Najpomalšia a najlacnejšia možnosť. Autobus stojí od 6€ v predpredaji, po 8€ na mieste. Dĺžka cesty je zhruba 45 minút až hodina, záleží od hustoty dopravy a na ktorú zastávku idete. Keď si to dobre naplánujete, spiatočný lístok Vás bude stáť približne 13€. Nižšie uvediem spoločnosti, z ktorých si môžete vybrať. Každá môže stáť na inej zastávke, ide v iných časoch, cena môže byť rôzna. Musíte si vybrať podľa času Vášho príletu/odletu a mieste ubytovania. Ja som na cestu do Ríma zvolil spoločnosť Sit bus shuttle, lebo mali zastávku (Vaticano) neďaleko môjho ubytovania.

Na tomto mieste asi nenapíšem nič, čo by ste nenašli niekde inde. Tiež som pobehal len tie najznámejšie miesta, na viac som čas nemal a ani som to nejako nepreháňal. Keď ste v Ríme ešte neboli, odporúčam navštíviť minimálne tieto miesta: Koloseum, Vatikánske múzeum, Baziliku sv. Petra, Španielske schody, Fontánu di Trevi, Panteón, Piazza Navona, Piazza del Popolo, Anjelsky hrad, Kapucínska krypta. V rámci vstupného do Kolosea máte aj vstup na Foro Romano a Palatine hill.

Na hlavné atrakcie ako je Koloseum a Vatikánske múzeum lístky zoženiete jedine online, ak sa nemýlim. Najlepšie je lístky samozrejme kupovať na oficiálnych stránkach. Existuje kopec neoficiálnych stránok s možnosťou prednostného vstupu. Tie som neriešil a preto sa ku kvalite neviem vyjadriť. Do Vatikánskeho múzea si kúpite lístok tu. Bežný lístok stojí 17€. Zvolíte si dátum a čas vstupu. Je vhodné si ho kúpiť v predstihu, aj keď je momentálne turistov menej, ale nespoliehal by som sa na to. Na email Vám príde voucher, ktorý potom len ukážete pri vstupe do múzea. Lístok do Kolosea zasa kúpite tu. Stojí 18€ a zaručuje Vám vstup na Palatine hill a Foro Romano. Vstup do Kolosea je na určitý čas, Palatine a Foro hocikedy v daný deň. Alebo môžete ušetriť a kúpiť si poobedný zľavnený lístok za 11.50€. Vstup do Kolosea je po 14.00 hod. Tých možností je samozrejme viac. Je na Vás či to chcete aj so sprievodcom, alebo chcete vidieť podzemie, atď. Na oficiálnej stránke si viete vybrať to, čo Vám najviac vyhovuje.

Momentálne pred Koloseom prebiehajú stavebné práce a časť cesty je blokovaná. Ja Vám odporúčam najprv absolvovať Palatine hill a Foro Romano a potom Koloseum. Vstup na Palatine a Foro nájdete podľa obrázka nižšie. Keď si to celé popozeráte, východ je priamo pred Koloseom. Potom Vám už len stačí počkať na čas Vášho vstupu a absolvovať prehliadku Kolosea. Z môjho pohľadu je vhodnejší verný čas. Pri západe slnka a počas modrej hodinky sú pekné fotky samotného Kolosea.

Vstup Foro Romano
Vstup Foro Romano

Vstup do Baziliky sv. Petra je samozrejme zadarmo. Platí sa len vstup do pokladnice a výstup na strechu baziliky. Oplatí sa ísť výťahom, keď si vyberiete schody, nič zaujímavé neuvidíte.

Doprava v Ríme a Roma Pass

Jedinú dopravu ktorú som v Ríme využil bolo metro. Absolvoval som len asi tri cesty metrom a preto som si ani nekupoval viacdňový lístok. Na jeden deň stojí lístok na MHD v Ríme 7€ na dva dni 12,50€, jedna cesta stojí 1,50€ a dá sa platiť priamo kartou pri vstupe.

Osobne som to nevyužil, ale je možnosť na krátku 48 hodinovú návštevu zakúpiť Roma Pass. Stojí len 32€ a jeden vstup do múzea, alebo archeologického miesta (platí aj pre Koloseum) je zadarmo. Tiež potom máte dopravu v Ríme zadarmo. Oplatí sa to, až plánujete využívať MHD na tri cesty a viac. Všetko záleží od toho, čo všetko chcete navštíviť a kde máte ubytovanie. Pre návštevu hore uvedených hlavných pamiatok nie je dôvod využívať MHD, až máte ubytovanie pri Vatikáne alebo Koloseu sú dostupné úplne v pohode pešo.

Jedlo v Ríme

Môžete to riešiť úplne low cost a nakúpiť si niečo v potravinách, poprípade doniesť z domu. Ale prísť do Ríma a neochutnať aspoň niečo z miestnej kuchyne je priam hriech. Určite Vám tu nejdem radiť čo je dobré a čo si máte objednať, gurmánskym expertom fakt nie som. Viac menej zjem všetko, čo mi nesnaží ujsť z taniera. Cenovo je to drahšie ako u nás, bežne rátajte napríklad za pivo 5€-6€, obedné menu som našiel za 20€. Dal som si aj miestu pizzu, ale nemôžem tvrdiť, že som bol z nej v extáze. Rozhodne za vyskúšanie stojí miestna zmrzlina, hľadajte pod názvom Gelateria. Na odporúčanie som vyskúšal Gelateria Del Monte (nájdete na Gúgle maps) neďaleko Vatikánu a rozhodne odporúčam, hlavne príchuť Crema, neoľutujete. Čo sa týka výberu reštaurácie, najlepšie je si pri potulkách Rímom všímať aj bočné uličky. A keď zbadáte v nejakej bočnej uličky reštauráciu kde je veľa ľudí, určite sa oplatí zastaviť sa a prisadnúť si. Miestny určite nechodia do zlých reštaurácii.

Záverom

Zámerne som nespomínal ubytovanie, na to a aj na to ako nájsť lacné letenky mám článok Ako naplánovať cestu. V dnešnej dobe rozhodne odporúčam vyhnúť sa hostelom a ich spoločným izbám. Vyberajte si hotel s dobrým hodnotením a samostatnú izbu. V Ríme veľa vecí momentálne funguje online, čiže si viete skoro všetko zabezpečiť už z domu. Kto chce zažiť Rím bez masy turistov, teraz je na to správny čas. A pri zodpovednom správaní je riziko nákazy minimálne. Samozrejme sa podmienky vstupy do krajiny dynamicky menia, preto sledujte aktuálne info na stránkach MZV.

Ešte jedna drobná rada ohľadom vody. Rozhodne nekupujte od pouličných predavačov, alebo v obchodoch balenú vodu. Maximálne na začiatku si kúpte jednu, aby ste mali fľašku, do ktorej si môže dolievať zadarmo po celom Ríme vodu z miestnych fontánok. Nájdete ich všade, verte mi. A pri všetkých atrakciách zaručene niekde je fontánka s vodou alebo tzv. pitítko, len sa poobzerajte. Tiež, keď si pôjdete pozrieť Foro Romano nestresujte pred vchodom, že nemáte vodu. V areáli je niekoľko miest, kde si môže naplniť fľašku s pitnou vodou.

Dúfam ako vždy, že Vám článok pomohol pri plánovaní Vašej cesty a preto budem rád za každé zdieľanie, poprípade komentár, alebo ak ma upozorníte na chybu, ktorú som prehliadol. Nepokazme si to 🙂

2 thoughts on “Návšteva Ríma v čase pandémie koronavírusu

 1. Erika F. says:

  Ahoj, píšeš, že si treba kúpiť vstupenky do Colosea cez oficiálne stránky. To sú ktoré pls???? Z toho množstva stránok, ktoré mi to vyhodí keď si dám do vyhladávača Coloseo Rome official to fakt neviem rozlíšiť ? Vďaka za pomoc.

  Odpovedať
  1. Marko Polo says:

   Možno je to zle viditeľné, ale priamo v Tom článku je link na tie oficiálne stránky ? Som teraz na Ceste SNP ale skúsim to omrknut

   Odpovedať

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.