Rodinná dovolenka na Santorini

Večerna Oia Santorini

Nebojíte sa v čase pandémie koronavírusu vycestovať na rodinnú dovolenku do Grécka a zvolili ste si Santorini? V tomto krátkom článku Vám prinášam zopár rád, ako aj v tejto dobe môžete stráviť bezpečnú rodinnú dovolenku na Santorini. Riziko je minimálne, možno menšie, ako v nejakom Bratislavskom bare, kde sa môžete nakaziť od nezodpovedného poslanca mesta :-). Samozrejmosťou je nosenie rúška, dezinfekcia rúk, dodržiavanie odstupu od neznámych osôb, zdržať sa návštevy diskotéky, poprípade preplneného baru. Toto má už asi väčšina zodpovedných zvládnuté, preto Váš najväčší problém bude nespáliť sa na slnku. Tak ale poďme na to.

Ubytovanie

Kde a ako si vyhľadať ubytovanie sa dozviete v článku Ako lacno cestovať. Ide o rodinnú dovolenku, čiže chcete sa hlavne kúpať v mori a popri tom možno aj spoznať tento malý ostrov. Aby ste nemuseli ďaleko dochádzať na pláž, venujte pozornosť dedinkám Kamari a Perissa. V oboch sa nachádza čierna piesková pláž a ceny ubytovania sú príjemné. Problémom Kamari je neďaleké letisko, ktorého doprava môže narúšať Vašu pokojnú dovolenku. Vyhľadajte si pomoci rôznych filtrov ubytovanie, ktoré Vám vyhovuje najviac. Nás bolo celkovo sedem, preto sme si prenajali celú vilu s vlastným bazénom. Takto sme sa sami izolovali od ostatných turistov, poprípade obslužného personálu v hoteloch. Preto aj Vám odporúčam podobný typ ubytovania, niekde kde budete sami a nemusíte prichádzať do kontaktu s cudzími. Vlastný bazén je výhoda, hlavne keď máte menšie deti. Nemusíte ich tak kontrolovať s kým sa hrajú a kde behajú, ako v hoteloch so spoločným bazénom. Na pláži toto riziko tiež nehrozí, návštevníkov je minimum a viete si vybrať miesto s minimom ľudí.

Mapa Santorini, Google maps
Mapa Santorini, Google maps

Pláži na ostrove Santorini je samozrejme viac, ale hore uvedené sú najvhodnejšie pre rodinné dovolenky. Nemáte ďaleko na pláž, obchody a reštaurácie máte v dosahu, ceny ubytovania sú fajn. Opakom je napríklad Oia. Na fotkách vyzerá ubytovanie super romanticky. Čo už ale nevidno je to, že na terase s vlastnou vírivkou je z vyšších miest pekne vidno. Čiže keď sa turisti motkajú uličkami Oia, alebo mesta Fira, je pekne vidieť, čo kto porába v bazénoch a vírivkách. Zabudnite na romantikuš večer bez plaviek s partnerkou, alebo nebodaj sex vo vírivke. Teda za predpokladu, že Vám vadia cudzie pohľady, až nie, lepšie miesto nenájdete 🙂 . Niektoré ubytovania majú bazény a vírivky hneď vedľa chodníkov, kadiaľ sa prechádzajú turisti. A potom je tu samozrejme cena. Tá je oveľa vyššia, ako v iných častiach ostrova. Uznám, západ slnka z vírivky v dedinke Oia je pekný, ale to je asi tak všetko.

Romantické ubytovanie, Fira, Santorini
Romantické ubytovanie, Fira, Santorini

Stravovanie

Je to ostrov, preto určite očakávajte zákonite vyššie ceny. Vidno to aj v obchodoch. Na pláži nájdete dostatok reštaurácii, tam si viete vybrať podľa ceny a chuti. Sú aj drahé reštaurácie, ale nájdete aj lacné, kde si viete dať lacný a chutný gyros s pivom. V prípade že nemáte raňajky v cene ubytovania, v pohode nakúpite základné potraviny, napríklad v sieti obchodov AB, alebo viete nájsť aj Lidl, poprípade iné lokálne obchody. Mieste paradajky boli famózne, na tom sa zhodla celá naša rodina. Boli také, aké si ich pamätáme z detstva. Miestny chlieb bol tiež super a na raňajky sa po ňom len zaprášilo. Alkohol v obchodoch bol drahší ako u nás. Večer si môžete skočiť na miestnu pizzu alebo šalát, s kvalitou stravy nebol nikde žiadny problém.

Lokálny obchod, Santorini
Lokálny obchod, Santorini

Doprava

Na ostrove jazdia autobusy aj taxíky, ale nevyužili sme ani jedno. Pre celú rodinu sme prenajali sedem miestnu dodávku, takže sme sa presúvali všade autom. To isté odporúčam aj Vám, teda za predpokladu, že nechcete len ležať na pláži a nikde nechodiť. V opačnom prípade rozhodne auto a priamo z letiska. Auto som vybral cez https://www.economybookings.com/ a najlacnejšie bolo u Caldera Car Rental. V prípade že si auto prenajmete dopredu cez internet, pri východe z letiska hľadajte tabuľku zo svojim menom, poprípade osobu Vami zvolenej požičovne áut. Čierne VW Caddy nám odovzdali so slovami, vieme že má nejaké škrabance, keď budete potrebovať natankujte si (bolo asi štvrť nádrže), auto po skončení nechajte niekde na parkovisku a kľúče dajte pod rohožku. Z karty Vám nestiahnem zálohu nie preto, žeby som bol dobrý človek, ale sa mi jednoducho nechce. Tu to podpíšte a dovi dopo. Toľko k preberaniu auta 🙂 . A skúste si skontrolovať čierne auto v noci. Pri výbere auta sa orientujte na čo najmenšiu verziu. Tie úzke uličky sú neskutočné a keď uvidíte kde všade sa zmestia domáci, nebudete veriť. Na ceste hneď zistíte či šoféruje domáci alebo turista.

Kam ísť na Santorini

Ostrov viete pobehať bez nejakých problémov za jeden deň. Z takých najznámejších miest by som spomenul na juhu ostrova Red beach, White beach, maják Akrotiri.

Zo severnej časti samozrejme hlavné mesto Fira a netreba zabúdať na dedinu Oia. V súčastnosti sú aj priaznivé ceny plavieb v okolí ostrova. Približne 5 hodinová plavba so stravou a vybavením na šnorchlovanie, zakončená pozorovaním západu slnka stojí približne 100€/osoba. Určite si jeden večer rezervujte na západ slnka v dedinke Oia. Skoro všetky fotky zo Santorini sú odtiaľto. Momentálne je málo turistov, takže si to môžete užiť aj bez nespočetného množstva ázijských manželských párov, ktoré sa štandardne na tomto mieste fotia pri západe slnka. Ale v každej dedinke nájdete ničo zaujímavé, preto pri dostatku času viete tento maličký ostrov spoznať celkom dobre.

Záverom

Verte mi, teraz na návštevu Santorini správny čas. Domáci sú radi za každého turistu, čo aj náležite dajú najavo, ceny leteniek a ubytovania sú super, ale hlavne je tam málo turistov.

Západ slnka, Oia, Santorini
Západ slnka, Oia, Santorini

Netreba zabudnúť vyplniť pred vstupom formulár, na základe ktorého je Vám pridelený QR kód. Bez toho Vás do lietadla nepustia. Pri vstupe Vás môžu otestovať, čo bol aj náš prípad. Keď Vám na druhý deň nepríde žiadna správa, znamená to, že ste v poriadku. Ale ak Vás budú kontaktovať s podozrením na COVID-19, idete do karantény na náklady Grécka a po 14 dňoch Vám platia letenku domov. Informácia je platná v čase písania článku, čiže 14.9.2020. Preto si overte informácie pre Vašou cestou. Dúfam že Vám informácie v tomto článku pomohli, nezabudnite ho zdielať a poprípade komentovať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.