Virtuálne výzvy

Virtuálne výzvy

Uplynulé mesiace sa niesli v znamení rôznych opatrení proti pandémii COVID 19 a s tým boli spojené aj rôzne obmedzenia pohybu. Sám som z toho nebol úplne odviazaný, plánoval som zimné fotenie v Tatrách a tiež dokončenie zimnej výzvy SPOZNAJ ZIMNÉ SLOVENSKO. Na začiatku to vyzeralo dobre, náš okres mal dlhodobo málo infikovaných, keď tu zrazu z ničoho nič a boli sme čierny okres, čo prinieslo obmedzenie pohybu mimo okres.

Preto som si našiel náhradnú výzvu, alebo teda skôr výzvy, ktoré viete splniť aj vy vo svojom okrese. Niekto môže namietať, že na to aby sa pohyboval žiadne výzvy nepotrebuje a to je fakt. Ale na druhú stranu, niekto potrebuje motiváciu, alebo nejaký cieľ na ktorého splnenie sa môže upnúť, čo mu pomôže v motivácii hýbať sa. Niekoho bude možno motivovať len záverečné ocenenie, každý nech si vyberie to svoje. V tomto článku popíšem mnou odskúšané stránky s virtuálnymi výzvami, o čo vlastne ide, ako to funguje a ich spoľahlivosť.

O čo ide

Ako všetci vieme, posledný rok COVID 19 výrazne ovplyvnil činnosti, na ktoré sme boli navyknutí. Hlavne sa rušili masové podujatia, obmedzil sa pohyb osôb či už v rámci krajiny alebo sveta, obmedzovali sa rôzne kultúrne možnosti ako sú kiná, divadlá, múzea, koncerty. Postupne, ako huby po daždi začali vznikať rôzne virtuálne prehliadky, narástla popularita streamovacích služieb ako Netflix a začali vznikať prvé virtuálne maratóny. S tým začali vznikať aj stránky, ponúkajúce virtuálne dobrodružné výzvy, za ktorých splnenie obdržíte ocenenie, väčšinou sa jedná o medailu.

Princíp fungovania nie je raketová veda. Vyberiete si výzvu ktorá sa Vám páči, určíte si čas za ktorý ju splníte a idete na to. Potom už iba pomocou aplikácie zaznamenávate svoj progres v danej výzve. Po jej splnení Vám príde medaila. Každá spoločnosť má inú aplikáciu, poprípade formu zadávania postupu Vášho progresu. Celkovo je na Vás, za akú dobu chcete výzvu splniť. Keď ste turista a viete vyraziť na turistiku raz za týždeň, tak napríklad 170km výzvu za týždeň asi nesplníte. Keď trénujete na Spartan race, tak je možno 170km za týždeň málo. V prípade že sa prihlásite na online maratón, ten maratón by ste mali aj reálne zabehnúť. Čiže si to nastaví každý podľa svojho gusta a aktivity, ktorú chce vykonávať.

Skúsenosti

Ja osobne som vyskúšal tri spoločnosti. Jedná sa o Pacer virtual chalange z USA, The Conqueror challange z USA a Spacebib zo Singapúru. Na rovinu poviem, žiadne negatívne skúsenosti až na jednu drobnosť som nezaznamenal. Tú drobnosť rozoberiem nižšie. Je jedno pre ktorú spoločnosť sa rozhodnete, z každej Vám ocenenie určite dorazí domov. Ale určite si viete na nete nájsť aj iné spoločnosti ponúkajúce virtuálne výzvy, preteky, alebo dobrodružstvá.

Pacer virtual chalange

Na ich stránkach nájde momentálne 19 virtuálnych výziev v dĺžkach od 33km do 819km. Vyberiete si tú, ktorá sa Vám páči, zaregistrujete sa, zaplatíte poplatok, stiahnete si ich aplikáciu, nastavíte si časové obdobie a idete na to. Ich aplikáciu si môžete spárovať s Google Fit, Fitbit, Garmin, Apple health.

podporovane zariadenia pacer
Zatiaľ podporované zariadenia

Ja osobne som používal ich aplikáciu a na monitorovanie aktivít je výborná. Mal som ju zapnutú spolu s aplikáciou Strava a nezistil som nejaké veľké nezrovnalosti. Počas plnenia prechádza cez virtuálne kontrolné body, alebo významné miesta. Pri ich dosiahnutí si môžete prečítať o danom mieste zaujímavé informácie priamo v aplikácii.

mapa v aplikácii Pacer
Takto vyzerá v aplikácii Vaša virtuálna cesta

Čo sa týka ocenenia, o odoslaní zásielky Vás budú informovať, zásielku si podľa čísla môžete online sledovať. Firma má sídlo v USA, ale ocenenie Vám príde z Číny. Samotné ceny sú nápadité, napríklad ocenenie za Laugavegur trek v tme svieti.

medaila z Laugavegur treku
Medaila v tme svieti

Postupne pribúdajú aj nové výzvy. Osobne odporúčam sledovať najprv ich fejsbúk, často majú cenovú zľavu, poprípade majú zľavu pri uvedení novej výzvy. Ja som si vyberal tie virtuálne výzvy, kde som už reálne bol. Čiže momentálne mám splnené Laugavegur trek, Machu Picchu a Rím. Osobne to vidím možno ešte na Taj Mahal a Great wall, ale všetko do času.

The Conqueror challanges

Tiež si na ich stránkach môžete vybrať momentálne z 19 výziev, ale v dĺžkach od 33km po 4000km. Majú vlastnú apku a musím povedať, že celkom graficky peknú a prehľadnú. Tiež môžete na zaznamenávanie svojej aktivity použiť aplikáciu Strava, Apple health, Under Armor, alebo hodinky Fitbit, Apple, Garmin.

podporované aplikácie Conqueror
Vzájomné prepojenia

Ako plníte virtuálnu výzvu, prechádzate cez určité významné body, pri ktorých obdržíte virtuálnu pohľadnicu s popisom daného miesta.

pohľadnica z pyramíd v Gíze
Virtuálna pohľadnica, ktoré Vám príde na email

Samotné ocenenie z USA dorazilo bez nejakých komplikácii. Zatiaľ som absolvoval len Giza pyramids, lebo samotné pyramídy má lákajú a ešte som tam nebol, zatiaľ. Ocenenie je pekné, otváracie, so skarabeom vo vnútri.

Medaila Giza pyramids
Medaila Giza pyramids

Samozrejme nezabudnite sledovať ich fesjbúkovú stránku, majú rôzne zľavové akcie. Momentálne zvažujem ich výzvu Ring road v celkovej dĺžke 1332km, keďže som tú cestu už fyzicky absolvoval a vyzerá to tak, že do konca roka budem mať dostatok aktivít na splnenie tejto výzvy.

ring road Island medaila

Zaujala ma aj výzva Camino de Santiago a to práve francúzskou cestou, ktorou som chcel ísť. Uvidíme čo budúcnosť prinesie.

camino de santiago medaila

Spacebib

Na ich stránkach je momentálne 20 výziev, ale väčšina je orientovaná na maratón. Majú aj svoju aplikáciu, zatiaľ bohužial len pre apple. Čiže progres si môžete zaznamenať cez ktorúkoľvek aplikáciu ako je napríklad Strava a print screen z aplikácie nahráte na svoje konto na ich stránke. Ja som sa nechal zlákať na ich výzvu 7 Modern Wonders Online Race Series.

7 Modern Wonders Online Race Series
Spacebib výzva

Osobne som navštívil skoro všetky novodobé divy sveta, chýba mi už iba Mexiko, preto ma ich výzva aj ocenenie zaujalo. Samotné ocenenie sa skladá zo siedmych častí, ktoré sa dajú spojiť do jedného veľkého celku. Bez debaty majú celkovo najkrajšie ocenenia zo všetkých spoločností.

sedem novodobých divov sveta ocenenie
Finálna cena

Jediná nevýhoda je drobnosť menom colné konanie. Zásielka zo Singapúru sa Vám predraží o DPH a poplatky s tým spojené. Čiže okrem samotného ocenenia, dopravy, zaplatíte za to všetko aj DPH. Osobne neplánujem u nich už žiadne výzvy, nakoľko sú hlavne orientované na maratóny, čo nie je moja parketa.

Záverom

Aj v čase zákazu vychádzania si viete nájsť aktivitu, aby ste dané výzvy splnili. Je jedno či to bude turistika, bežecký pás, alebo niečo iné. Možno je to vhodné aj na motiváciu Vašich detí na výlet do prírody, poprípade na zlepšovanie vašej fyzickej kondície. Ja som sa potreboval udržať v pohybe a tieto výzvy som bral ako motiváciu a popritom som spoznával predtým nenavštívené miesta v okrese.

Slavošovský tunel
Ústie Slavošovského tunela, prechádzka dlhá 2,4km

Tiež som to bral ako kvázi odmenu za už splnené ciele. Lebo reálne som na Laugavegur treku bol, tiež trek na Machu Picchu som absolvoval, síce nie Inca ale Salkantay trek. Mám kopec spomienok a zážitkov na tie miesta, taktiež fotiek a toto je len taká čerešnička na torte. Niekto si pomyslí že je to blbosť, niekomu to príde ako dobrý tip, tak dúfam že som niekoho motivoval a ukázal mu, ako na to. Znova platí, ak nájdete nejakú nepresnosť, kľudne dajte vedieť a nezabudnite zdielať a lajkovať, poprípade komentovať.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.