Lanovka na Geravy

lanovka_na_geravy

Po 12 rokoch prerušenej prevádzky sme sa v auguste 2023 konečne dočkali obnovenia lanovkovej dopravy z obce Dedinky na planinu Geravy. Prevádzka lanovky bola obnovená po dlhom období, počas ktorého náklady na obnovenú prevádzku pravdepodobne prekročili náklady na pôvodné odstránenie technickej nespôsobilosti. No tak to už býva na Slovensku, kde história a kolorit sa spájajú s každodenným životom. Lanovka bola v dôsledku tejto obnovy vrátená do svojho pôvodného stavu a stala sa tak poslednou jednosedadlovou lanovkou svojho druhu na Slovensku. V rámci tohto článku preskúmame, prečo by ste mali využiť túto lanovku na Geravy a aké všetky možnosti vám jej využitie ponúka.

Základné údaje o lanovke na Geravy

Lanovka na Geravy sa môže pochváliť dĺžkou takmer 2000 metrov a cestou, ktorá vám umožní zažiť 20 minút nádherného pohľadu na okolitú prírodu. Vzhľadom na svoju povahu a aktuálne bezpečnostné štandardy je lanovka prístupná len osobám starším ako 15 rokov a s výškou vyššou ako 125 centimetrov. Pre deti do 15 rokov, ktoré sú vyššie ako 125 centimetrov, je povinné počas jazdy používať bezpečnostné popruhy. Toto platí v prípade, že ich sprevádza dospelá osoba, ktorá nesie zodpovednosť za ich bezpečnosť. Táto opatrnosť vylučuje možnosť prepravovať deti na rukách, čo by mohlo byť zaujímavé najmä pre rodičov s menšími deťmi.

Udaje_lanovky_na_Geravy
Údaje lanovky na Geavy

Prevádzka lanovky sa zvyčajne koná od začiatku mája až do konca októbra. Aktuálne ceny lístkov a časy prevádzky nájdete na oficiálnych stránkach lanovky. V čase obnovenia prevádzky lanovky bola cena spiatočného lístka pre dospelých stanovená na 15 €, zatiaľ čo pre deti platila cena 10 €. Možnosť jednosmerného lístka bola dostupná za 10 € pre dospelých a 7 € pre deti do 15 rokov.

pokyny_lanovka_geravy
Pokyny na lanovku na Geravy

Planina Geravy

Planina Geravy, nachádzajúca sa na pohorí Nízkych Tatier na Slovensku, patrí medzi tajomné a malebné kúty Slovenska. Svojou nadmorskou výškou a kľudom ponúka útočisko pre milovníkov prírody, ktorí túžia uniknúť každodennému ruchu a pohltiť sa do panoramatických výhľadov. Táto planina, lemovaná rozmanitou flórou a faunou, je známa nielen pre svoje krásne prostredie, ale aj pre príležitosti na turistiku, turistiku s príchuťou dobrodružstva.

Planina Geravy
Planina Geravy

Východiskovým bodom na túry po Geravách je lanovka, ktorá ponúka pohodlný prístup na túto vyvýšeninu. Cestou nahor môžete obdivovať premenlivé scenérie, či už sa jedná o štíty Nízkych Tatier alebo zelené doliny. Na vrchole vás čaká nekonečný pocit slobody a tiež možnosť objaviť historické zvyšky minulosti, ktoré planina ukrýva.

Planina Geravy zaujímavosti
Planina Geravy zaujímavosti

Geravy sú nielen miestom pre túry, ale aj pre oddych a oddych od moderného životného tempa. Návštevníci si môžu vychutnať piknik na lúkach, sledovať spektrum rastlín a živočíchov alebo jednoducho obdivovať výnimočný výhľad na širú krajinu. Planina Geravy je príležitosťou spojiť sa s prírodou, a to nielen cez aktivity, ale aj cez pocit pokoja a pokory pred majestátnym svetom, ktorý sa nachádza vysoko v horách.

Dedinky, vstup so Slovenského raja

Obec Dedinky predstavuje jednu z troch hlavných brán do fascinujúceho Slovenského raja. Oproti Podlesku a Čingovu sú Dedinky výnimočné tým, že okrem svojej pôsobivej retro lanovky má aj najchladnejšiu vodnú nádrž na Slovensku, známu pod názvom Palcmanská Maša. V dnešnej dobe, v ére stále sa meniaceho klímy, sa stáva toto miesto čoraz viac vyhľadávaným, najmä počas extrémnych letných horúčav.

Dedinky štyri ročné obdobia
Dedinky a štyri ročné obdobia

Jednou z možností, ktorú môžete využiť, je aj miestne lyžiarske stredisko. V zimnom období to ponúka nielen začiatočníkom príležitosť zdokonaliť sa v lyžovaní a snowboardovaní, ale tiež vám umožní vychutnať si zimnú idylu. A neďaleko Dediniek sa nachádza aj Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá patrí medzi najviac zaľadnené jaskyne na celom Slovensku.

Napriek tomu, že Dedinky disponujú obrovským potenciálom, obec sa zdá, akoby zaspala v čase po páde komunizmu. Do dnešného dňa nie sú vybudované dostatočné chodníky, absentuje jasne definovaná parkovacia politika a miestny kemp nepostihuje európske štandardy. Možno to pôsobí tak, akoby si obec myslela, že turisti sa sem budú i tak hrnúť a nevidí dôvod investovať.

Dedinky v zime
Dedinky v zime

Mali by sa zamyslieť aj nad ich službami. Ak si chcete užiť Dedinky plnohodnotne, mali by ste mať v zásobe aj hotovosť. Bezhotovostné platby nie sú v Dedinkách ešte úplne samozrejmosťou. Poplatky za terminál neobstoja, hlavne v čase platby cez vygenerovaný QR kód. A cena veľkého espressa vo výške 2,8 €? Hoci cenová politika je v rukách predajcov, môžeme aspoň porovnať: v Barcelone nás 2x espresso aj croisant stáli iba 2,50 €.

Na obranu obce je treba uviesť poľahčujúcu okolnosť. A tou je fakt, že na Dedinky v prípade zlého počasia nikto nechodí. Ak je pekné počasie a teplo, dedina praská v švíkoch. Ak je nevľúdne počasie, dedina sa vyprázdni. Druhá vec je, že obec nespravila nič pre to, aby turista mal čo robiť aj v prípade nepriaznivého počasia.

Ako môžete využiť lanovku na Geravy

Možností je nespočet, ale skúsim Vám ponúknuť zopár tipov, ako by Vám lanovka na Geravy vedela uľahčiť Vaše turistické aktivity v Slovenskom raji. Lanovka na Geravy nie je len prostriedkom dopravy, ale aj kľúčovým spojivom medzi pohodlným prístupom a neopakovateľnými prírodnými zážitkami. Pre turistov, ktorí sa vyberajú na túry v tejto oblasti, ponúka viacero spôsobov, ako jej využitím oživiť svoje dobrodružstvo.

Gačovská Skala: Skrytý Poklad nad Dedinkami

Gačovská skala, jedna z najvýznamnejších ukrytých perál priamo nad obcou Dedinky, je dokonalým príkladom nevyužitého potenciálu pre návštevníkov. Tento úžasný prírodný útvar by bol jednou z top atrakcií na mnohých miestach po celom svete. Bohužiaľ, nie však na Slovensku. Určite by sa našlo veľa argumentov prečo je to nemožné namiesto toho, ako to zmeniť.

gačovska skala výhľad
Gačovska skala výhľad Zdroj – Mapy.cz

Gačovská skala, súčasť vápencového masívu, sa týči priamo nad Dedinkami a ponúka neskutočné výhľady na samotnú obec, na vodnú nádrž, Volovské vrchy, Kráľovu hoľu a dokonca aj na Vysoké Tatry. Napriek svojej jedinečnosti a kráse je prístup na Gačovskú skalu oficiálne obmedzený iba v sprievode horského sprievodcu. Cesta na ňu nie je značená, a pohyb mimo značených chodníkov v národnom parku sa považuje za nelegálny.

Nedávno vzniknutá iniciatíva asociácie horských sprievodcov Národného parku Slovenský raj, obce Dedinky, turistického oddielu Geravy Dedinky a TJ Lokomotíva CHZ Dedinky vytvorila tzv. „sprievodcovský chodník cez Gačovskú skalu“, ktorý umožňuje návštevníkom túto lokalitu vidieť za poplatok 3 € na osobu. Avšak bohužiaľ, tento krok nesmeroval k vytvoreniu všeobecne prístupného značeného chodníka, čím by bol prístup na skalu legálne možný pre širokú verejnosť, ale k zárobku pre horských sprievodcov.

Gačovská skala cesta
Gačovská skala cesta

Ak by ale bola možnosť, ktorá nie je, určite by som odporúčal využiť lanovku na Geravy, pokračovať na severozápad smerujúcou červenou značkou a potom odbočiť doľava na poľnú cestu. Táto cesta sa používa na ťažbu dreva a kosenie lúk v národnom parku. Je vhodnou alternatívou k priamemu výstupu z Dediniek, ktorý je v súčasnosti nepriechodný v dôsledku zimnej veternej kalamity. Navrátiť sa môžete po lesnej ceste a napojiť sa na zelenú značku, ktorá vedie z Geráv do Dediniek popod lanovku.

Zejmarská Roklina: Krásny Úvod do Sveta Roklín

Zejmarská roklina sa stáva výborným začiatkom pre objavovanie sveta roklín v Slovenskom raji. Možno ste už počuli o známej Suchej Belej, kde sa v niektorých letných dňoch tvoria dlhé rady. Ak ešte nemáte skúsenosť s roklinami, rebríkmi a vodopádmi, Zejmarská roklina je presne tým miestom, kde môžete získať predstavu o tom, čo vás čaká. Táto trasa nie je náročná a je vhodná aj pre rodiny s deťmi.

Zejmarská roklina poskytuje osviežujúce zážitky na začiatku dňa. Odporúčame vyraziť skoro ráno, predtým než sa lanovka spustí a slnko nezačne pálit. Počas prechádzky si budete môcť vychutnať krásu tejto prírodné atrakcie bez veľkého zaťaženia.

Po prejdení Zejmarskej rokliny a odpočinku na Geravách môžete pokračovať na ľahkú prechádzku po červenej značke, napríklad k turistickému prístrešku Glacká cesta alebo horárni. Toto je ideálna voľba pre tých, ktorí hľadajú nenáročnú turistiku a chcú sa pohybovať v nádhernom horskom prostredí. Cestou naspäť by pripadalo do úvahy v ideálnom svete navštíviť Gačovskú skalu, v slovenských reáliach Vám to odporučiť nemôžem, ale cestu som Vám ukázal vyššie. Aby ste uzavreli svoj deň plný dobrodružstva, môžete sa na konci vrátiť do Dediniek lanovkou. Táto relaxačná jazda vám umožní ešte raz obdivovať okolitú krajinu a zhodnotiť krásu, ktorú ste počas svojho dňa objavili.

Netreba zabúdať, ako väčšina roklín v Slovenskom raji, aj Zejmarská roklina je jednosmerná. Smer postupu je Biele vody – Geravy, nie naopak.

Havrania skala

Havrania skala predstavuje trošku náročnejšiu túru, ale s pomocou lanovky na Geravy si môžete túto výzvu spraviť príjemnejšou. Po príchode na Geravy pokračujte po žltej značke smerom na Veľké a Malé Zajfy. Táto trasa vás zavedie cez náučný chodník Slovenský raj – juh a ponúkne vám možnosť spoznať fascinujúce prírodné krásy tejto oblasti. Do úvahy prichádza aj zachádzka a návšteva Gačovskej skaly.

Cesta na Havraniu skalu
Cesta na Havraniu skalu

Zo Zajfov vystúpate cez Občasný prameň až na Havraniu skalu. Táto majestátna skalná formácia ponúka jeden z najúchvatnejších výhľadov v celej oblasti Slovenského raja. Aj keď táto trasa môže byť náročnejšia, pohľad z vrcholu Havranej skaly jednoznačne stojí za úsilie. Cesta je troška komplikovanejšie ako napríklad na Tomášovský výhľad, ale samotný vyhľaď z vrchola to v plnej miere vynahradí.

Z Havranej skaly zostúpate stále po žltej do Stratenského kaňona, kde sa nachádza náučný chodník Stratenský kaňon. Ono je to skôr tiesňava a nie kaňon, ale pre návštevníka je terminológia nepodstatná. Kedysi to bola normálna cesta, teraz je prístupná len peším turistom a cyklistom.

Výhľad z Havranej skaly
Výhľad z Havranej skaly

Ďalej už z kaňona bude pokračovať do stratenej dedinky s názvom Stratená. Dedina je hlavne v zime naozaj stratená, najme pri výdatných snehových zrážkach. Ale vraj dedina dostala názov po potoku Strateník, tečúcom cez Vonjarky smerom na Dobšinú., ktorý sa odrazu strácal a objavoval sa znova pred Dobšinskou Mašou. A vraj sa v minulosti nad Stratenou strácal aj Hnilec, takže názov obci nejako prischol.

Zo Stratenej budete pokračovať na Stratenskú Pílu a postupne sa vrátite cez červenú značku späť na Dedinky. Na konci dňa, po dokončení celej túry, budete mať možnosť osviežiť sa v miestnych vodách a zrelaxovať sa po dni plnom objavovania.

Táto túra okolo Havranej skaly je príležitosťou pre tých, ktorí túžia po zaujímavých výhľadoch, prírode a dobrodružstve. Lanovka na Geravy vám umožní začať túto túru s nadšením a vyhnúť sa náročnému stúpaniu.

Začiatok alebo koniec prechodu Slovenským rajom

Lanovka na Geravy prináša významnú úsporu času a fyzickej námahy pre tých, ktorí sa chystajú na prechod cez nádherný Slovenský raj. Možností je mnoho, ale rád by som Vám predstavil niekoľko nápadov na zaujímavé túry, ktoré môžete začať alebo ukončiť v blízkosti Gerav. Ak nemáte jasno, ako sa vybaviť na turistiku, dávam do pozornosti môj článok o vybavení na turistiku. Hodí sa, ak chcete stráviť v Slovenskom raji viac dni.

Čingov – Sokolia dolina – Dedinky:

Toto je jedna z možností, ktorá zahŕňa prechod cez niekoľko významných lokalít Slovenského raja. Začnite z Čingova cez Tomášovský výhľad a ďalej po zelenej značke ku Kyseľ ústiu. Následne sa môžete vybrať do Sokolej doliny a obdivovať jej krásy, vrátane majestátneho Závojového vodopádu. Túru môžete zakončiť prechodom cez Bykárku a návratom ku Geravám cez Glackú cestu – horáreň.

Ferrata Kyseľ a Sokolia dolina:

Ak hľadáte dobrodružstvo a zážitok z ferrat, môžete sa vydať touto trasou. Sokoliu dolinu môžete nahradiť ferratou Kyseľ a pokračovať cez Velký Kyseľ až na Sokoliu dolinu záver. Odtiaľ môžete nadviazať na cestu popísanú v predchádzajúcom bode. Ferratu Kyseľ osobne veľmi doporučujem, bol som tam krátko po jej otvorení.

Ferrata_Kysel
Ferrata Kyseľ

Podlesok – Dedinky cez Suchú Belú:

Ďalšia z možností je začať na Podlesku, cez známu Suchú Belú, pokračovať Glackou cestou na Geravy. Hlavne v lete sa oplatí Suchú Belú začať skoro ráno. Alternatívne ju môžete nahradiť menej navštevovanými Pieckami.

Suchá Belá
Suchá Belá v zime

Je dôležité si uvedomiť, že v Slovenskom raji existuje obmedzená jednosmerná prevádzka v niektorých tiesňavách. Ostatné závisí od vášho času a zoznamu miest, ktoré chcete navštíviť. Lanovka na Geravy vám umožňuje začať túru s radosťou a bez potreby prechádzať dlhými stúpaniami. Vaše možnosti v tejto úchvatnej oblasti sú takmer neobmedzené a čakajú na vás, aby ste ich objavili.

Záver: Lanovka na Geravy – Brána do Slovenského raja

Lanovka na Geravy nie je iba technickým vynálezom, ktorý šetrí váš čas a energiu. Je to skutočná brána do úchvatného sveta Slovenského raja, plného zázračných prírodných útvarov, malebných dolín a panoramatických výhľadov. S touto lanovkou sa vaše dobrodružstvo začína už vo vzduchu, pri pohľade na nádhernú krajinu a horizont plný možností.

Dobšinský kopec
Dobšinský kopec a jeho výhľady

Či už sa rozhodnete začať túru na Geravy a vychutnávať si prechod cez skalné útvary a krásne zákutia Slovenského raja, alebo zvolíte variantu končiacej trasy s úľavou voľnej jazdy dole, jedno je isté: lanovka na Geravy je spojovacím článkom medzi vami a týmito magickými miestami.

Využitím tejto lanovky máte možnosť skrátiť náročné úseky, čo vám umožní viac sa venovať skutočnému objavovaniu a preskúmavaniu prírodných pokladov, ktoré Slovenský raj ponúka. Začnite svoje dobrodružstvo na tomto jedinečnom mieste a ponechajte si viac energie na pohľad na vodopády, skalné brány a úchvatné doliny.

Dedinky a dúha po búrke
Dedinky a dúha po búrke

Lanovka na Geravy je viac než iba prostriedok prepravy. Je to kľúč k neopakovateľným zážitkom, ktoré vás čakajú v tejto nádhernej časti Slovenského raja. Bez ohľadu na to, či ste dobrodruh, milovník prírody alebo obdivovateľ panoramatických výhľadov, táto lanovka vám otvára dvere do skvostného sveta prírody a krásy, ktorý len Slovenský raj dokáže ponúknuť.

Chcete vidieť viac zo môjho dobrodružstva a objavovania krás Slovenského raja? Sledujte môj Facebookový profil, kde pravidelne zdieľam svoje zážitky, fotografie a tipy z ciest. Spoločne môžeme objavovať krásy sveta a inšpirovať sa novými miestami na našich cestách! Stačí kliknúť sem a pripojiť sa k dobrodružstvu!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.