Machu Picchu cez Salkantay trek

V pláne navštíviť Peru a vidieť Machu Picchu som mal už dávno. Že tam nepôjdem bežnou cestou, ako väčšina turistov, som plánoval už dlhšie. Zhruba pred rokom sa objavili letenky do Peru s možnosťou zastávky v Rio de Janeiro. Cena 450€ za letenky a príležitosť navštíviť Peru aj Brazíliu jednou cestou, no neberte to. V tomto článku sa dozviete, ako som navštívil dva novodobé divy sveta počas jednej cesty a ako som sám zdolal Salkantay trek cestou na Machu Picchu.

Letecké spojenia

Musím uznať, táto cesta bola komplikovaná množstvom preletov. Najprv som letel z Budapešti do Paríža. Tam som prestúpil na linku LATAM do Brazílskeho Sao Paulo a odtiaľ som letel do Rio de Janeriro, kde som bol ráno približne o 08.00 hod. Z Ria som následne letel večer do Limy a odtiaľ ráno do Cusca. Naspäť tá istá cesta, okrem Rio de Janeiro. Celkovo letenky približne 750€. Trocha to predražila podpalubná batožina, ale bez vlastného vybavenia som nechcel absolvovať Salkantay trek.

Plán cesty

Dva týždne mi veľa možnosti nedávali. V Rio de Janeiro to bolo jednoduché. Navštíviť sochu Krista Spasiteľa a keď to situácia dovolí, pláž Copacabana a Sugar Loaf (cukrová homoľa). V Peru to bolo trocha komplikovanejšie. Nechcel som sa zbytočne zdržiavať v Lime a chcel som sa hneď začať aklimatizovať pred Salkantay trekom, preto som zvolil rovno prelet do Cusca. Tam som mal na pláne dva dni aklimatizácie a následne 5 dní Salkantay trek na Machu Picchu. Potom návrat do Cusca, navštíviť Rainbow mountain a Sacred valley. Poslednú noc som chcel už stráviť v Lime a ráno letieť domov. Samozrejme plán je jedna vec a realita na mieste vec druhá.

Očkovanie

Určite zvážte očkovanie pred Žltou zimnicou. Aj keď nepôjdete do oblasti Amazonky, môže sa Vám zísť pri Vašich následných cestách. Niektoré krajiny požadujú pred vstupom na ich územie potvrdenie o očkovaní proti Žltej zimnici, keď ste boli v krajine jej výskytu. Odporúča sa očkovať mesiac pred cestou najmenej však 10dní. Očkovanie musí byť oficiálne potvrdené v očkovacom preukaze. Ja som sa nechal očkovať zhruba 4 mesiace pred cestou, nechcel som riskovať prípadné komplikácie a vedľajšie príznaky pred odletom. Očkovali ma v Centre pre cudzokrajné choroby a cestovnú medicínu, Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice. Očkovanie proti Brušnému týfusu mi skončilo zhruba 6 mesiacov pred cestou, ale neriešil som preočkovanie. Spoliehal som sa, že nejaké protilátky ešte budem mať.

Vybavenie na Salkantay trek

Nemusíte si nosiť vlastnú výstroj. Všetko si viete prenajať aj v Cuscu. Odporúčam požičovňu Speedy Gonzales, ale hneď oproti je aj požičovňa Rosly, tak môžete porovnať. Ja ale preferujem vlastnú výstroj a overené veci. Hlavne odporúčam čo najľahšie vybavenie a čo najnižšiu celkovú váhu. Ide sa cez priesmyk Salkantay, vo výške 4600 m.n.m a verte mi, každé kilo je cítiť. Ja som celkovo vláčil zhruba 20kg. Hlavne 3 litre vody a foto výbava zvyšovala váhu. Tiež som si nebral vlastný stan ale prenajal na mieste a ten tiež nebol ľahký. Zobral som si aj starší nerezový riad, ktorý som plánoval nechať v Peru. Dnes sa už obzerám po nejakom ľahšom jedálnom vybavení. Nezabudnite si pribaliť trekové palice. O vybavení na trek je tu samostatný článok.

Fotka výbavy na trek v Peru
Moja výbava

Lístok na Machu Picchu

Ja som absolvoval túto cestu počas mesiaca november. Na jednej strane to už nie je hlavná turistická sezóna, na druhej strane, začínalo obdobie dažďov. V každom prípade, lístky je nutné kúpiť vopred, odporúčam aspoň mesiac. Netvrdím, že v daný deň ich na mieste nekúpite, možno áno, ale na to by som sa nespoliehal. Je obmedzená kapacita návštevníkov na návštevu Machu Picchu, takže je rozumné rezervovať lístky vopred. Najlacnejšie priamo na oficiálnej stránke, kašlite na sprostredkovateľov. Vyberte si dátum a kliknite na Aviability. V nasledujúcom okne uvidíte tri možnosti lístkov: Machupicchu, Machupicchu con montaña Waynapicchu, Machupicchu con montaña Machupicchu. Malá pomoc, Waynapicchu a Huayna Picchu je jedno a to isté.

Popis kam všade sa dá ísť na Machu Picchu
Popis možnosti na Machu Picchu

Je len na Vás, ktorú možnosť si vyberiete. Len upozorňujem, keď si vyberiete ranný vstup na Waynapicchu, slnko Vám bude svietiť skoro oproti, zo smeru Machu Picchu. Čas na lístku musíte dodržať. Ak máte vstup o 06.00, znamená to, že máte okno od 06.00 hod do 07.00 hod, kedy sa dostanete dnu. Po 07.00 Vás už nepustia. To isté platí aj pre jednotlivé hory, je tam časové okno, kedy Vás pustia. Nikto ale nekontroluje, kedy opustíte Machu Picchu. Čiže tam môžete byť od rána do večera. Tiež nepotrebujete sprievodcu, nie je to povinné. Vo vnútri nie sú reštaurácie ani toalety. Lístok je viazaný na pas, bez pasu Vás nepustia.

Ako sa dostať na Machu Picchu

V zásade si môžete vybrať či pôjdete vlakom, autobusom, alebo pešo (trek). Najlacnejšia je varianta autobusom, alebo minivanom ak chcete. Najdrahšia varianta je 4 dňový Inca Trail, ceny sa pohybujú okolo 400 USD. Cesta vlakom Vás bude stáť polovicu, záleží ktorým spojom pôjdete a či nenatrafíte na akciu, potom to bude aj menej. Keď chcete ísť pešo, nechcete dať toľko za Inca Trail, môžete si vybrať Salkantay trek. Trvá 5 dní a stojí polovicu toho, čo Inca Trail ak pôjdete cez cestovku. Ak pôjdete sami, bude Vás to stáť približne 60€ a ešte uvidíte viac. Salkantay trek môžete absolvovať aj sami, ale Inca Trail musíte ísť cez cestovku, cez to vlak nejde.

Možnosti cesty na Machu Picchu
Možnosti cesty na Machu Picchu

Aké sú iné možnosti?

Žiadne. Machu Picchu sa nachádza v dosť neprístupnej oblasti. Neďaleko neho vybudovali mestečko Aquas Calientes, alebo Machu Picchu Pueblo. Nie je to nič iné, ako mesto pre turistov. Sem sa dostanete len vlakom alebo pešo, žiadne auto ani autobus. Vlak ide z mesta Ollantaytambo, kam sa viete lacno dostať lokálnou dopravou z Cusca. Cena za jednosmerný lístok do Aquas Calientes je okolo 80 USD. Alebo pôjdete vedľa železnice z Ollantaytambo do Aquas Calientes pešo, zhruba 32km. Do Aquas Calientes sa môžete dostať aj z opačnej strany, zo zastávky Hidroeléctrica. Buď pôjdete pešo vedľa železnice ako väčšina ľudí, približne 10km, alebo vlakom. Na zastávku Hidroeléctrica sa viete dostať miestnou dopravou z Cusca, cez Ollantaytambo, priesmyk Abra Malaga, Santa Maria a Santa Teresa. Cesta trvá približne 6 hodín.

Grafické znázornenie cesty na Machu Picchu
Grafické znázornenie, prevzaté z Cuscoface.com

Porovnanie Salkantay vs. Inca

Osobnú skúsenosť s Inca Trail nemám a nepočul som nikoho zatracovať Inca Trail. Z môjho pohľadu išlo čisto o finančnú stránku a voľnosť pohybu. Inca Trail je kratší a končí priamo na Machu Picchu. Salkantay je dlhší a ide sa cez vyššiu nadmorskú výšku, z môjho pohľadu sa mi zdá ťažší. Na obrázku nižšie môžete vidieť, že originál Salkantay ide čast cesty ako klasický Inca Trail. Potom by ale trval 7 dní a potrebujete sprievodcu.

Porovnanie klasického Salkantay treku a alternatívneho Salkantay treku
Porovnanie Clasic Salkantay a Alternative, Alternative som absolvoval
Detailnejší popis Inca  Trail
Inca Trail detailnejšie

Kedy vyraziť

Nie som expert na počasie v Peru a pri dnešnej meniacej klíme Vám nikto nič nezaručí. Na Vašom mieste by som sa vyhol mesiacom december až marec. Je to obdobie dažďov, hrozia povodne, celkovo vyššia vlhkosť. Ale možno budete mať šťastie. Ja by som odporúčal mesiac október. Už je po sezóne, ale počasie je ešte dobré. Priložená tabuľka Vám napovie.

Počasie v jednotlivých mesiacoch v Peru
Prehľad počasia počas roka

Musím sa aklimatizovať?

Kvôli samotnému Machu Picchu to nie je nutné, dokonca je v nižšej nadmorskej výške ako Cusco, ktoré leží 3400 m.n.m. Už v samotnom Cuscu môžete mať problémy s nadmorskou výškou a počas Salkantay treku sa ide cez priesmyk vo výške 4600 m.n.m. Keby ste chceli navštíviť Rainbow mountain, tak tie sú cez 5000 m.n.m. Odporúča sa aspoň dva dni aklimatizácie. Pomôže pitie kokového čaju, kokové cukríky, alebo žutie kokových lístkov. Koka je v Peru niečo ako u nás materina dúška. Listy koky a produkty z nej dostanete legálne všade. Na hoteloch a hosteloch dokonca musí byť k dispozícii zadarmo horúca voda a kokové čajové vrecúška, kvôli adaptácii na nadmorskú výšku.

Neodporúčam brať produkty z koky späť domov. Nie som si úplne istý legislatívou, ale nestojí Vám za to si posedieť niekde vo vezení. V Peru na vnútroštátnych linkách s tým môžete letieť, pri medzinárodných už riskujete. Ja viem, že je rozdiel medzi čajom z koky a čistým kokaínom, ale test na kokaín bude pozitívny v oboch prípadoch. V Spojených Arabských Emirátoch si jeden cestujúci za cukríky posedel vo vezení 6 mesiacov.

Balený čaj koky na letisku
Čaj si môžete zakúpiť už na letisku.

Jedlo na cestu

Keď je to možné, snažím sa zobrať jedlo na trek už z domu. Klasicky sú to polievky Vifon, cestoviny v sáčku, ovsené vločky, Bebe dobré ráno, poprípade konzervy. V Cusco nájdete supermarket a môžete nakúpiť, čo ste si z domu nezobrali. Ja som len dokupoval kokový čaj, cukríky a maku. Vrelo odporúčam zobrať na trek kokové cukríky. Keď už si budete myslieť že nevládzete, jeden cukrík Vás v pohode nakopne pokračovať. Vravím z vlastnej skúsenosti, netuším kde sa vo mne brala ta energia a sila pokračovať. Čo sa týka maky, čistý prášok je hnus, najlepšie je to primiešať do džúsu. Mužskú časť publika asi bude zaujímať, či fakt funguje. Nečakajte zázraky ale funguje, tak si jej v Peru nakúpte kľudne viac, u nás je dosť drahá. Aj nejaká žena môže pridať svoje skúsenosti…. hehe.

Samostatná kapitola je voda. Mal som so sebou dezinfekciu, ale nakoniec som ju nepoužil. Radšej som cestou kupoval balenú vodu. Vodné pramene cestou sú, ale kvôli množstvu koní, múl, oviec sú dosť znečistené. Snažil som sa mať cestou približne 3 litre vody.

Základná výbava na cestu

Úvodné slová máme za sebou, poďme priamo na popis cesty. Budem to brať postupne deň po dni.

Rio de Janeiro

Ráno sme pristáli v Sao Paulo, po vybavení formalít okolo batožiny, víz a rannej kávy, som sadol na let do Ria a po necelej hodinke pristál v Riu. Hodil som do seba nejaké raňajky, našiel odvoz do centra mesta, priamo k firme, čo zabezpečuje dopravu k soche Krista. Vyhľadajte si stanicu metra Largo do Machado a neďaleko je stánok, kde si kúpite lístky. Pani pri kupovaní lístka sa ma pýta či tam fakt chcem ísť, že je hore hmla, nič nevidno a ukazovala mi to na live kamere. Vravím áno, necestujem pol sveta aby som zostal v meste. Kývla plecom, dala lístok, ja som zaplatil, našiel som dodávku ktorá nás mala vyviezť hore. Existujú tri cesty pre turistu. Pešo, pár hodín cez neskutočne strmý tropický les, železnicou do medzi-stanice a odtiaľ dodávkou k soche, alebo dodávkou k medzi-stanici , tam presadnúť do ďalšej dodávky a rovno k soche. Tu poslednú som volil ja. Cesta aj s prestupovaním trvala asi 45minut.

Mapka kde kúpite lístok na výlet k soche Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro
Miesto, kam sa musíte dosť v Rio de Janeiro, keď chcete navštíviť sochu Krista Spasiteľa

Ako teta povedala, tak aj bolo. Hmla neskutočná, ledva bolo vidno obrys sochy. Foťák som ani nevyťahoval, spravil som fotku len mobilom. Blúdil som tam cca 20minut, popozeral som suveníry a rozmýšľal, že idem dole. Ale vravím si, čo budeš dole, možno fukne vietor, budú aj fotky, dole sa aj tak budeš len kopať do zadku. Tak som vyšiel znova k soche, našiel strategickú polohu a čakal. Po ani nie minúte zrazu zvončeky, kadidlo, miništranti, farár, ženích, nevesta, družičky, celá procesia zastala vedľa mňa. No čo narobíš, Krista nefotíš, tak nafotíš aspoň brazílsku svadbu. Farár tam mal nejakú reč, dal im požehnanie pred sochou Krista, slzy šťastia a to všetko okolo toho, však to poznáte. A keďže sme počuli slovo božie, hmla sa na pár minút rozplynula a bolo možne si odfotiť aj sochu, aj družičky aj mladomanželov. No, to slovo „mlado“ dám radšej do úvodzoviek. Družičky to brali tak nejako samozrejme, že si ich fotím, ešte aj mávali. Nevesta tiež neprotestovala. Najprv som nemal čo fotiť a zrazu fotím svadbu a nacvakaných 130 záberov.

Svadba pri soche Krista Spasiteľa, Rio de Janeiro
Svadba pri soche Krista Spasiteľa, Rio de Janeiro

Keď už nebolo čo fotiť, tak som sa pobral dole. Pri čakaní v rade na dodávku, zrazu na stromoch vidím zvláštny druh opice, alebo čipmankov, alebo čo to bolo. Tak fotím „čipmankov“. Proste Brazília. Potom už nuda. Zbehol som do mesta, začalo pršať, dal som nejaký obed a keďže sa mi už nechcelo motať po meste a moknúť, tak som to zabalil, našiel odvoz cez Uber a šiel na letisko. Z wifi v meste je to ošemetné. Síce mi našlo otvorenú wifi, ale nefungovala mi. Musel som si zapnúť svoje dáta, aby som si mohol zavolať Uber. Čo sa týka ceny z letiska na Largo do Machado a späť. Oficiálny taxík z letiska stojí 110 BRL, Uber zoženiete za 40 BRL. Preto Vám z letiska odporúčam zobrať Uber, je to úplne bezpečné a na letisku máte v pohode wifi.

Opice pri soche Krista Spasiteľa v Rio de Janeiro
„Čipmankovia“ v Brazílii

Cusco

Priletel som ráno a ubytovanie som mal v centre Cusca v starej časti. Je tam množstvo hostelov, je viac menej jedno, ktorý si vyberiete. Ako si nájsť ubytovanie je v článku „Ako lacno cestovať„. Strávte tu minimálne dva dni, kvôli aklimatizácii. Nepreháňajte to s alkoholom a fyzickou aktivitou. Dajte si čerstvú šťavu na miestnych trhoch, popozerajte suveníry, prejdite si centrum. Nezabúdajte piť čaj z koky. Ja som to jedno ráno prehnal, som si dal miestnu kávu a hneď po tom čaj z koky. Bola to sila, pár hodín som videl zvuky a počul farby. Miestna káva je lepšia ako u nás. Máte čas si dokúpiť čo potrebujete na cestu a zohnať si SIM a odvoz na začiatok treku.

Z letiska sa do starej časti si zoberte taxík. No taxík. Pred letiskom bude mať kopec taxíkov. Tie úplne ignorujte. Opustite priestor letiska a vyberte sa pešo smerom do centra mesta, čiže odbočte z letiska vpravo. Ocitnete sa na frekventovanej ulici. Tu už len stačí zastať pri kraji cesty a keď sa na Vás nejaký vodič pozrie, stačí kývnuť hlavou. Alebo sa možno hneď pri Vás niekto pristaví. Cena 10 SOL je v pohode, až to zjednáte nižšie, Vaša výhra.

Dieťa v typickom Peruánskom oblečení
V meste je čo fotiť

Originál trek začína z dedinky Mollepata, ale ja odporúčam odviesť sa až na miesto z názvom Challacancha. Na hosteli Vám určite poradia alebo aj rovno zabezpečia odvoz na začiatok treku. Keby nie, v meste je nepreberné množstvo cestoviek ponúkajúcich Salkantay trek. Povedzte, že Vám stačí len doprava na začiatok. Najlepšie bude, až nájdete cestovku, ktorá začína trek na mieste zvanom Challacancha. Na nasledujúcich riadkoch popíšem, ako som absolvoval Salkantay trek ja.

Grafický plán Salkantay treku
Takto približne som to absolvoval ja

Prvý deň

Originál trek začína v dedine Mollepata a do miesta prvého kempu Soraypampa je to približne 22km. Táto pasáž nie je veľmi záživná a preto ju odporúčam skrátiť a začať trek z Challacancha. Odtiaľ stačí ísť po ceste cca 6km do dedinky Soraypampa. Energiu ktorú by ste venovali na 20km pochod, radšej venujte návšteve jazera Humantay vo výške približne 4200 m.n.m. Veci si môžete nechať v kempe, alebo v nejakej reštaurácii. Po návšteve jazera a obede, nezostávajte v kempe, ale pokračujte do nasledujúceho kempu cestou do priesmyku Salkantay. Na mapy.cz tento kemp nenájdete, ale na maps.me je. Cca 3km od dedinky Soraypampa približne vo výške 4150 m.n.m je kemp s názvom Salkantaypampa. Nedá sa minúť, je tam aj tabuľka, že predávajú suveníry. Predavač suvenírov je zároveň niečo ako správca, tomu zaplatíte 10 SOL a poprípade si môžete dokúpiť vodu, alebo si dať na večeru pivo. Z tohto kempu je nádherný výhľad na Nevado Salkantay, v prípade dobrého počasia. Prespanie v tomto kempe Vám skráti nasledujúci deň a ušetrí sily.

Jazero Humantay Salnkantay trek
Jazero Humantay
Výhľad z kempu na Nevado Salkantay, Peru
Výhľad z kempu na Nevado Salkantay

Druhý deň

Najnáročnejší deň. Keď ste si včera mysleli že zomriete, dnes si budete priať, aby ste včera zomreli. Je na Vás kedy vyrazíte. Organizované skupiny vyrážajú z kempu v dedinke Soraypampa cca o 05.00 hod, Vám stačí o 06.00 hod. Cesta do priesmyku trvá približne 3-4 hodiny. Nemáte sa kam ponáhľať. Keďže idete sami s ťažkým batohom, cestou Vás pravdepodobne dobehnú organizované skupiny. Oni pôjdu na ľahko. Choďte si svoje tempo, posilnite sa cukríkmi z koky, pomôžu Vám. Prvé dva dni v oblasti nie je mobilný signál, čiže sa správajte zodpovedne a buďte opatrní. Zdravotná pomoc je v dedine Soraypampa. Poprípade, v núdzi Vám isto pomôže sprievodca z organizovanej skupiny. Po zdolaní priesmyku nasleduje zostup do dedinky Chaullay alebo Collpapampa.  Cestou dole, zhruba na 32km je miesto, kde môžete zastať, dať si obed, oddýchnuť si. Potom už len pokračovať dole. Ja osobne som zostal na noc hneď v prvom kempe v dedine Chaullay s návom Pablito. Môžete si zaplatiť wifi, pivo, teplú sprchu. V prípade, že máte dostatok energie, môžete pokračovať cca 3km do dediny Collpapampa a tam si nájsť kemp.

Priesmyk Salkantay Peru vo výške 4600 m.n.m
Priesmyk Salkantay
Kemp Pablito

Tretí deň

V tento deň organizované skupiny končia v dedine Santa Teresa. Originál trek, aspoň podľa všetkých mapových podkladov, cez dedinu Santa Teresa nejde, ale ide cez pohorie, ktoré cesta do Santa Teresa obchádza. Ja Vám odporúčam prespať v tento deň na vrchole tohto pohoria, v kempe s názvom Mirador Llactapata. Ja som si cestu trocha uľahčil a podľa môjho názoru nudnú cestu z Chaullay do Lucma som prešiel s miestnym „colectivom“. Odchod bol neďaleko kempu Pablito, v prípade žeby ste ho chceli použiť, opýtajte sa miestnych odkiaľ a kedy vyráža. Z Lucma je to stále rovno hore. Cestou sa môžete zastaviť v niektorom podniku na kávu. V prípade dobrého počasia budete mať tento deň nádherný výhľad na Machu Picchu a okolité pohorie. Kemp je vo výške cca 2800 m.n.m. Na vrchu je obchodík, môžete dokúpiť vodu alebo nejaké sladkosti. V prípade že počasie nespolupracuje, môžete zostúpiť do nasledujúceho kempu a prespať tam.

V prípade že chcete túto cestu absolvovať komplet pešo, určite nezabudnite použiť repelent. Poprípade použite tričko s dlhým rukávom a nohavice. Videl som slečnu z jednej organizovanej skupiny na druhý deň. Síce mala pekné nohy v tesných šortkách a bol super pohľad na jej výstrih, ale veľké červené štípance v dekolte a na nohách jej z krásy rapídne ubrali.

Výhľad na Machu Picchu Peru
Výhľad na Machu Picchu

Štvrtý deň

Relatívne jednoduchý deň. Zostúpiť z hory, presunúť sa na zástavku s názvom Hidroelectrica a pozdĺž koľaji sa dostať do mesta Aquas Calientes, alebo aj Machu Picchu Pueblo. Zostup z hory je dosť strmý, kolená budú trpieť. V meste po ubytovaní odporúčam zakúpiť lístky na autobus smer Machu Picchu, teda až nechcete absolvovať výstup ku vchodu pešo. V tom prípade Vás čaká veľa schodov rovno hore, mám dojem že okolo 800-900. Až máte lístok na Machu Picchu na 06.00 hod ráno, odporúčam byť na zastávke autobusu o 04.20 hod, poprípade sa v rovnakom čase vybrať pešo. Autobusom ušetríte množstvo energie. V Aquas Calientes si vychutnajte napríklad pivo a piczu hneď vedľa prechádzajúceho vlaku. Veľmi sa to podobá na obdobnú uličku v Hanoji.

Vlaková ulička v Aquas Calientes Peru
Vlaková ulička v Aquas Calientes

Piaty deň

Návšteva samotného Machu Piccchu. Akú variantu si zvolíte, je to na Vás. Keď sa nikam neponáhľate, môžete sem prísť aj poobede a zostať až do večera. Keď chcete vedieť na ktorú horu sa oplatí vyliezť v rámci Machu Piccu, či Waynapicchu alebo Machu Picchu Montana, poviem ani jednu, alebo Waynapicchu v poobednajších hodinách. Keď by ste tam liezli hneď ráno, slnko bude vychádzať presne oproti Vám v smere od Machu Picchu. Ja som mal lístok na Machu Picchu Montana, ale vďaka nepriaznivému počasiu to bolo zbytočné. Okrem toho, tretí deň som mal nádherný výhľad na túto oblasť z kempu, teda neľutujem.

Machu Picchu Peru
Machu Picchu

Až sa chcete dostať v ten istý deň do Cusca, odporúčam vstup o 06.00hod a najneskôr o 11.00 zísť dole a popri železnici sa dostať na zastávku Hidroelectrica. Približne v čase cca 13.30 hod odtiaľ odchádzajú colectivos smer Cusco a Santa Teresa. Do Cusca stojí cesta 35 Sol. Teraz je možnosť isť do Santa Teresa, využiť tam miestne termálne vody, prespať a ďalší deň pokračovať kam len chcete. Poprípade sa nechať odviesť do Ollantaytambo, tam prespať a ďalší deň pokračovať v návšteve Sacred Valley. Nespomenul som možnosť vrátiť sa spať do Aquas Calientes a odtial vlakom do Ollantaytambo. Cena približne 80 USD a vyššie, ale je možné použiť posledný vlak za cca 35 USD, ale v Ollantaytambo budete okolo 22.00 -23.00hod. Podrobnosti nájdete na stránkach Inca rail a Peru rail.

Hidroélectrica miesto kde si nájdete colectivo do Cusca
Hidroélectrica, tu si isto nájdete odvoz

Sacred Valley a Rainbow mountain

Sacred valley sa v podstate označuje oblasť od Cusca, cez Pisac, Calca, Urubamba až po Ollantaytambo. V tejto oblasti nájdete pamiatky z obdobia Inkov. Nie je nutné prehliadku absolvovať cez cestovku, kľudne sa viete všade dostať lokálnou dopravou alebo prenajatým autom. Ale cez cestovku sa nemusíte o nič starať a máte to aj s vysvetlením. Na základe toho, čo všetko chcete vidieť a navštíviť, možno sa Vám oplatí kúpiť turistický lístok na všetky atrakcie. Tých turistických lístkov je viac druhov, môže si to pozrieť na tejto stránke, alebo Vám poradia na hostely.

Ollantaytambo Peru
Ollantaytambo

Rainbow mountain, alebo teda Dúhové hory som bohužiaľ nenavštívil. Týždeň pred mojím príchodom hory zahalil sneh, takže nemalo zmysel to absolvovať. Namiesto toho som navštívil pamiatky priamo v Cuscu.

Námestie Cusco Peru
Námestie Cusco

Lima

Ubytovanie som mal neďaleko pobrežia vo štvrti Miraflores, ktorú odporúčam aj Vám. Vyhľadajte si cez Booking ubytovanie vhodné pre Vás, ja som takto objavil pekný strešný apartmán. Musím povedať, okrem pobrežia a nákupného centra som toho veľa nepobehal. Určite stojí Lima za dlhšiu návštevu, hádam niekedy nabudúce. Ale na pobreží môžete surfovať, kúpať sa, opaľovať.

Miestna kočka na pláži v Lime
Miestna kočka na pláži v Lime

Záverom

Tričko po zdolaní Salkantay treku
Odmeniť sa môžete aj takýmto tričkom

Nebojte sa absolvovať Salkantay trek sami, nemáte sa čoho báť. Priemerne zdatný turista to bez problémov dá. Prvá dva dni sú možno fyzicky náročnejšie, ale keď to zvládnete vo svojej hlave, určite to dáte. Trekov v Peru je rozhodne viac a nič Vám nebráni pátrať na zahraničných fórach a nechať sa inšpirovať. Ja o Salkantay treku píšem hlavne preto, lebo v našich končinách som nevedel nájsť žiadne informácie ani ľudí, ktorí to absolvovali. Verím že som Vás inšpiroval a tešte sa na ďalšie zaujímavé články.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.