Ako som dobyl Tatry

Ako som dobyl Tatry

Aj u nás doma máme čo obdivovať a veľa ľudí počas korony zistilo, že aj na Slovensku je čo vidieť. Jedno z najznámejších miest na Slovenskú sú rozhodne Tatry. Nie je to jediné pekné čo doma máme, ale tento článok bude venovaný Tatrám a projektu Doby Tatry. Cieľom projektu bolo prilákať obyvateľov Slovenska do Tatier a tak spoznať jedno z najkrajších miest na Slovensku a zároveň vyhrať nad sebou. Všetci vieme, že máme Vysoké Tatry, Nízke Tatry a Západné Tatry.

Projekt Doby Tatry vznikol minulý rok a zahrňoval len Vysoké Tatry. Tento rok už pridali aj Západné Tatry a predpokladám, že budúci rok pridajú aj Nízke Tatry. Musím sa priznať, minulý rok som o tomto projekte vôbec nevedel a tento rok som sa o ňom dozvedel na poslednú chvíľu z reklamy na fejsbúku. Práve Západné Tatry má zlákali, lebo som tam ešte nebol. Ale nechcel som trocháriť, tak som sa prihlásil na obe výzvy. V tomto článku popíšem, ako sa to dá zvládnuť, ako si to môžete naplánovať a čo budete potrebovať. Článok je zameraný hlavne na začínajúcich turistov, ale určite si tu niečo nájdu aj skúsení borci. Ako som dobyl Tatry?

doby tatry
Po splnení výzvy dostanete medailu

Trocha pravidiel na horách

Podľa dodržiavania pravidiel poznáte dobrého človeka na horách. Jedno z takých základných pravidiel je zdravenie. Proste keď niekoho stretnete, tak je slušné sa pozdraviť. Keď Vás niekto pozdraví, tak sa samozrejme sluší odzdraviť a nie otočiť hlavu, ako som to už pár krát zažil. Ďalšie také pravidlo je, že ten čo ide hore má prednosť. Často krát sa Vám ale stane, že Vás pustí, lebo si chce odfúknuť a chytiť tretí dych. Tiež je vhodné pustiť rýchlejšieho. Je jedno či idete dole alebo hore. Keď Vás niekto dobehne a ide rýchlejšie, je pekné ho pustiť nech si ide svojim tempom a nie Vašim. Máte nejaký dôvod rýchlejšieho zdržiavať za sebou? Bude sa Vás snažiť nejako obísť, niekde sa pošmykne, spadne a môže to s ním dopadnúť zle. Stojí Vám to za to?

Ďalej platí, čo si do hôr prinesiem, to si aj odnesiem. Zobrať zo sebou domov obal od čokoládky Vás rozhodne nezabije a pomôžete udržať prírodu v čistote. Tiež nie je dobré nechávať potraviny v prírode, lebo si na to zvieratá zvyknú a už je problém na svete. Čiže čo nezjete, zoberiete si domov. Maco si vie nájsť jedlo aj sám. A slečny a dámy, keď si potrebujete odskočiť na malú, skúste zájsť troška ďalej od chodníka. Maco určite nečaká práve na ten Váš chutnučký zadoček a okolie chodníka bude bez tých papierových vreckoviek krajšie.

rano tatry
Ráno v Tatrách

Potom tu máme ešte návštevný poriadok. Nejdem ho tu citovať komplet, prečítať si ho môžete na tomto odkaze. Len by som chcel upozorniť na pár vecí, o ktorých možno neviete. Na túru sa môže vydať po východe slnka a naspäť musíte byť do západu slnka. Samozrejme, ak sa stratíte, zablúdite atď, to je úplne niečo iné. Bivakovanie je zakázané. Riskujete pokutu. Videli ste nádherné fotky z východu slnka na Kriváni? Chcete ich mať tiež a samozrejme sa tým chcete pochváliť v nejakej verejnej skupine na fejsbúku? Potom sa nečudujte, ak Vám domov príde pokuta. Tiež som sa nad tou informáciou čudoval, ale majú človeka, ktorého úlohou je takéto fotky na sociálnych sieťach vyhľadávať a autorom domov posielať pokutu. Proste nie je možné, aby ste vyšli na Kriváň vyfotiť východ slnka, keď do parku smetie vojsť po východe slnka. Ako s touto informáciou naložíte je na Vás, ale je o tom dobre vedieť.

Zvládnem to?

Možno si kladiete takúto otázku a dovolím si tvrdiť, že 99% ľudí to zvládne. Cestou som v Západných Tatrách stretol chalana s jednou rukou a s partiou sa chystali na Ostrý roháč. Kto tam bol tak vie, že aj s oboma rukami je to problém, chalan mal len jednu. Takže áno, zvládnete. Len keď ste doteraz nikdy neboli v Tatrách, nechodili ste na žiadne túry, rovno ísť napríklad na Rysy nie je rozumné. Fyzicky to zvládnete, to nie je problém, ale s „technikou“ môžete mať problém. V Tatrách rátajte s lezením po skalách, po rebríkoch, reťaziach, strmých zrázoch. Ono to chce trocha cviku, aby ste mali istotu a vedeli ste, čo si môžete dovoliť a čo nie. A zle sa to cvičí rovno na výstupe na zmienené Rysy. Potom vznikajú dlhé rady, lebo niekto sa bojí výšky a stojí zaseknutý od strachu na reťazi. Nehrajte sa na frajerov, aj tak sa to na tej reťazi ukáže, tam to neschováte. A keď sa preceníte, môžete na to doplatiť životom.

retaze ostry rohac
Cesta na Volovec cez Ostrý Roháč

Na začiatok si dajte ľahšie túry, spoznajte čo Vám robí problém, naučte sa v tom chodiť, zistite ako sa správajú Vaše topánky na rôznych povrchoch. Postupne si zvykajte aj na strmé zrázy, pri výstupe na štíty to bude potrebovať. Keď začínate použivať paličky, tiež sa to treba naučiť. Možno si myslíte že to nič nie je, ale to je omyl. Hlavne cestou dole zistíte, že pri nesprávnom „zapichnutí“paličky môžete padnúť na hubu. Proste to chce cvik. A nesnažte sa hneď behať dole kopcom, hlavne keď nemáte osvojenú techniku. Hore kopcom je to hlavne o kondičke, ale dole je to o technike. Budú Vás predbiehať bežci, nesnažte sa ich hneď napodobňovať, môže to pre Vás dopadnúť zle. Časom prídete na techniku a potom si aj vy dovolíte zbehnúť dole.

Brestova
Výhľad z Brestovej na Baníkov
Čo sa týka cesty hore, je to fakt len o kondičke. Ja radšej začínam pomalšie a postupne sa rozbieham na povedzme optimálnu rýchlosť pre moju kondičku. Nesnažím sa niekoho dobiehať, alebo pred niekym utekať. Idem si proste neustále svoje. Keď cítim že nevládzem, spomalím ale stále idem. Niekto to od začiatku napáli a potom má prestávku na každej zákrute. Alebo si skracujú cestu cez strmé skratky a potom nevládzu. Cesta naokolo znamená menej energie, menej energie znamená že vydržím dlhšie a to znamená, že idem rýchlejšie. Neplytvajte zbytočne energiou keď nemusíte. Čím vyššie zdvíhate nohy, tým viac energie potrebujete. Hľadajte si takú cestu po kamennom chodníku, kde budete minimálne zdvíhať nohy. To chce samozrejme trocha praxe, ale nie je to žiadna raketová veda. Ako na tom ste, Vám povedia časy na smerníkoch. Keď Vám ukazovateľ povie, že do cieľa máte dve hodiny a vy tam prídete za tri, tak ste na tom zle. Keď to stihnete do tých dvoch hodín, tak ste v pohode. 

Vybavenie

Západné Tatry sa dajú prejsť za tri dni, čiže si viete krásne naplánovať trojdňový trek. Čo na trek potrebujete, som rozobral v článku „Vybavenie na trek„. Len by som spresnil, bude Vám postačovať spacák a karimatka, stan nepotrebujete. Keď sa bavíme všeobecne o jednodňovej turistike v Tatrách, veľa toho nepotrebujete. Znova spomeniem, je vhodné ak s turistikou začnete v menej náročných terénoch na Slovensku a tak aj zistíte, čo na to potrebujete a čo Vám vyhovuje.

Jakubina Zapadne Tatry
Výhľad z Jakubinej

Základ sú topánky a ja preferujem klasické vysoké turistické topánky. Lepšie ochránia členok ako aj špičku nohy pri zakopnutí o kameň. Na ceste stretnete rôznych bežcov v trailových teniskách, ako trénujú na spartana. Neberte si ich za vzor pri Vašich začiatkoch. Oni vedia čo si môžu dovoliť, majú dobrú techniku v teréne a ich členky sú na to navyknuté. Do Tatier si samozrejme zoberiete vychodené a odskúšané topánky. Fakt nedoporučujem obyčajné tenisky. Do turistických topánok patria ponožky na turistiku. Oceníte ich vlastnosti, verte mi.

Ranný Ostrý Roháč
Ranný Ostrý Roháč

U oblečenia je to v celku jednoduché. Momentálne je možné za priaznivé ceny nakúpiť kvalitné turistické oblečenie. Námatkovo spomeniem Zajo, NorthFinder, Husky, Sportisimo. Napríklad u Zajo som nakúpil kvalitné merino tričká za super ceny. Softshell bundu som kupoval cez Husky, niektoré ďalšie veci na turistiku v Sportisimo. Potrebujete nejaké rýchloschnúce turistické nohavice, funkčné tričká a bundu. Na jednodňovú turistiku v Tatrách je dobré si zobrať náhradné tričko. Na vrchole si dáte dole mokré a nahodíte suché, plus si môžete obliecť bundu. Nie je nutné vláčiť viac oblečenia. Čo ale odporúčam, je ochrana hlavy vo forme klobúka alebo šiltovky. Osobne šiltovku nemusím a v letných dňoch Vám maximálne pomôže, aby Vám nesvietilo do očí. Náhodou sa mi podarilo objaviť šikovný turistický klobúk na Banggood. Je ľahký, vzdušný, má ochranu temena, sieťku na ochranu tváre proti prachu a piesku, rýchlo schne. Tri dni v Tatrách pri plnom slnku a žiaden úpal ani nič podobné, fakt odporúčam. Stačí si vyhľadať „Removable Outdoor Quick-drying Sunscreen Waterproof Fisherman Hat Breathable„. Potom si už vyberte podľa svojho gusta. Ja mám ten, na nasledujúcom obrázku

klobuk
Turistický klobúk

Nakoniec je tu batoh a pár drobností. Nie je nutné vláčiť veľký batoh. Postačuje batoh o veľkosti 25-30 litrov. Viete si tam zbaliť jedlo, vodu, pláštenku do dažďa, náhradné tričko, bundu, mapu, základnú lekárničku. Ja si beriem aj papierovú mapu, stará škola. Do mobilu si stiahnite aplikáciu mapy.cz s mapou stredného slovenska, na turistiku je to najlepšia aplikácia. Existuje ešte platená aplikácia TrekMapper.sk ale neoplatí sa. Ako doplnkovú aplikáciu odporúčam Zaži Tatry.

ranajky jakubina zapadne tatry
Ďalší hladný krk počas raňajok na Jakubinej

Nepatrí to síce medzi vybavenie, ale je to dosť dôležité. Poistenie na hory. Viete si uzavrieť poistenie len na jeden deň, alebo nejaké obdobie, poprípade celý rok. Bez poistenia do Tatier nelezte. Cesta vrtuľníkom je pomerne drahá, za tých pár ušetrených euro Vám to fakt nestojí. Neberte to ako reklamu, ponuky jednotlivých poisťovní si viete pozrieť na internete a môžete si ich porovnať. Ja som zvolil ročné poistenie od Union, čisto len zásah horskej služby. Mám od nich už cestovné poistenie v zahraničí, takže toto je len doplnok. Či je výhodné oproti ostatným neviem, neporovnával som to. Za cenu 9,5€ na rok mi krytie zásahu horskej služby do hodnoty 20.000€ myslím postačuje. To je môj prípad, vy sa zariadite podľa seba a Vašich preferencii. Porovnať si ich môžete napríklad na netfinancie.sk, ale cena samozrejme nie je všetko, pozrite aké podmienky ponúkajú.

poistenie hory
Príklad porovnania poistenia podľa ceny

Plánovanie túry

Znie to jednoducho, ale niekedy to až také jednoduché nie je. Túru si samozrejme plánujete na čas, keď nie ste v práci alebo nemáte iné povinnosti. Keď už máte vybratý deň, podstatné je si skontrolovať počasie. Ja ho kontrolujem cez tri zdroje. Ako hlavný beriem Windy, doplnkovo overujem u Meteoblue a SHMU. Ak hlásia dážď alebo zlé počasie, nejdem nikde. Hlavne v letných mesiacoch rátajte v Tatrách s poobedňajšími búrkami. Preto je lepšie na túru vyrážať skoro ráno a okolo obeda už byť v nižších polohách. Mám v mobile aj aplikáciu Windy, kde si môžem v reálnom čase skontrolovať meteorologický radar. Na plánovanie cesty sú výborné papierové mapy od VKÚ Harmanec. Máte tam zakreslené aj časy medzi jednotlivými smerníkmi, čiže si to viete pohodlne naplánovať. Tak ale poďme na jednotlivé výzvy.

panorama
Výhľad zo Slavkovského štítu

Doby Vysoké Tatry

Tu je to pomerne jednoduché. Sú to jednotlivé štíty a neviete to spojiť do jednej hrebeňovky. Neviem aké štíty bude treba zdolať budúci rok, ale tento rok to boli nasledovné: Kriváň, Rysy, Kôprovský štít, Východná Vysoká, Jahňací štít, Slavkovský štít. Na každý si vyčleňte jeden deň. Keď ste v dobrej kondícii tak viete prejsť Rysy a Kôprovský štít za jeden deň. Plánovanie trasy na jednotlivé štíty je jednoduché, lebo na ne vedie väčšinou len jedna cesta. Na Kriváň odporúčam použiť ako východzí bod Tri studničky namiesto Štrbského plesa, je to rýchlejšie. Čo sa týka náročnosti (rebríky, reťaze, lezenie po skalách), najnáročnejšie sú podľa mňa Rysy a Východná Vysoká, potom Kriváň a Jahňací štít a nakoniec by som dal Kôprovský štít a Slavkovský štít.

krivan 2
Kriváň
rysy
Rysy a Kôprovský štít
vychodna vysoka
Východná Vysoká
slavkovsky
Slavkovský šít
jahnaci
Jahňací štít

Doby Západné Tatry

Ja som ich prešiel v kuse za tri dni, zo západu na východ. Že-vraj nejakí blázni to dali za jeden deň, čiže ja som šiel dosť pomaly. Môžete si to naplánovať jeden deň, jeden vrchol, ale viete dať za jeden deň aj tri vrcholy. Tento rok bolo treba dobyť nasledujúce vrcholy: Sivý vrch, Brestová, Baníkov, Baranec, Plačlivé, Volovec, Jakubina, Klin, Bystrá. Keď nerátam Baranec, všetky sú na centrálnom hrebeni. Z môjho pohľadu to bolo najvhodnejšie absolvovať v kuse, formou hrebeňovky.

volovec
Pohľad z Volovca, kde vidíte cestu na Jakubinu, Klin, Bystrú

Ako vstupný bod som zvolil zastávku autobusu neďaleko obce Huty. Potom už po červenej smer Sivý vrch, Brestová, Baníkov. Prvý úsek Huty – Sivý vrch bol najhorší. Značenie bolo katastrofálne a sem tam chýbali stúpačky na vhodnejších miestach. Hlavne keď máte batoh na tri dni, tak na tomto úseku budete mať problém. Prvú noc som spal na Žiarskej chate.

prvy den
Prvý deň

Druhý deň som pokračoval smer Baranec, Plačlivé, Volovec. Tu je dosť technický úsek medzi Plačlivé a Volovec, kedy sa ide cez Ostrý Roháč. Ináč je to relatívne pohodová cesta. Prespať môžete v Kolibe pod Pustým. Je tam aj zdroj vody, takže si viete doplniť zásoby.

druhy den
Druhý deň

Tretí deň to bola trasa Jakubina, Klin, Bystrá. Z Bystrej som zišiel do doliny a potom smer Podbanské, odkiaľ som mal odvoz. Nenapadá ma, čo by som dodal k poslednej trase, idete hore dole ako na hojdačke a cestou nie sú žiadne ťažké technické úseky.

treti den
Tretí deň

Aj keby bolo možné bivakovať v Západných Tatrách, aj tak musíte zísť do doliny. Kvôli vode. Na hrebeni ani v jeho blízkosti nie sú vodné zdroje, skoro všetky sú len v dolinách. Teoreticky viete nabrať vodu pod Končistou, z Jamnických plies a v Pliesku pod Žiarskym sedlom. Ja osobne som na ceste potreboval zhruba 5 litrov vody denne. Z môjho pohľadu bol jeden deň v Západných Tatrách ťažší, ako jeden deň vo Vysokých Tatrách. Teda ak nerátam spojenie Rysy a Kôprovský štít dokopy. Všimnite si nastúpané metre pri jednotlivých trasách. Preto aj Vám odporúčam najprv sa rozcvičiť vo Vysokých Tatrách a potom si dať hrebeňovku v Západných Tatrách. Možností ako dobyť Západné Tatry je rozhodne viac, ja popisujem cestu, ktorá sa mi zdala najľahšia.

Bystrá dolina
Bystrá dolina

Záver

Dúfam že Vás článok zaujal a pomohol Vám k plánovaní turistiky v Tatrách. Neviem či budúci rok bude znova výzva Doby Tatry, ale ak áno, máte aspoň predstavu, ako si to zorganizujete. Teraz máte dostatok času si dokúpiť vybavenie, ktoré Vám chýba a možno trocha potrénovať. A pozor, pravdepodobne bude aj zimná výzva, tak sledujte stránky https://dobytatry.sk/ aby Vám neušla. Tatry sú krásne aj v zime.

Hlavne sa nepreceňujte a bezpečne sa vráťte domov. Nezabúdajte na zásadu vydávať na ceste čo najmenej energie, potom vydržíte dlhšie a idete rýchlejšie. Ušetrená energia sa Vám môže zísť až náhodou zablúdite, alebo sa Vám niečo stane. Keď ste bez energie nebude Vám to dobre myslieť, budete klesať na duchu a v krízovej situácii sa Vám to môže vypomstiť. Preto majte v batohu aj nejaké sladkosti alebo energetické nápoje na doplnenie cukrov. Keď máte dostatok cukrov tak máte dostatok energie a keď máte dostatok energie, tak….. No už to poznáte 🙂 Nateraz je to všetko, budem rád za konštruktívnu kritiku, doplnenie, poprípade opravu ak je niečo zlé uvedené. Nezabudnite zdielať a lajkovať.

Jahňací štít
Pohodička na Kôprovskom štíte

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.