Vybavenie na trek

Fotka vybavenia počas treku na Islande
Aktualizované 07/2021

Predtým som často prechádzal rôzne diskusie, aké vybavenie je najvhodnejšie na trekovanie. Musím povedať, veľmi som z toho nezmúdrel. Výbava na trek je individuálna záležitosť a každému vyhovuje niečo iné. A málokde nájdete popis použitého vybavenia, väčšina sa sústredí na popis cesty. V tomto článku chcem podať základné informácie pre tých, ktorí s trekovaním skúsenosti nemajú a len si zisťujú čo a ako. Po čase prídete na to, čo je pre Vás vhodné a čo nie. Dôrazne odporúčam si vyskúšať nové vybavenie ešte doma, na nejakej menšej túre v rámci SR. Nie je vhodné zisťovať vlastnosti vybavenia v zahraničí, niekde ďaleko od civilizácie.

Keď sa chystáte na Cestu hrdinov SNP, v rôznych skupinách si najprv dôsledne prečítajte rady tých, čo to prešli. Odfiltrujte rady tých, čo tvrdia že je to v pohode v kanadách, stanom a s batohom o váhe 20kg. Radšej sa poraďte vopred a orientujte sa na čo najnižšiu váhu za čo najrozumnejšiu cenu. Keď máte základnú váhu vybavenia viac ako 10kg, zbalili ste sa zle.

Váha, cena, objem

Poviem to na rovinu. Čím ľahšie vybavenie chcete mať, tým to bude drahšie. Za každý ušetrený gram sa platí. Do určitej hmotnosti ti ide relatívne lacno, ale potom si už musíte priplatiť. Na začiatku si stanovte, či Vám to stojí za to. V prípade, že sa nechystáte zdolávať vysoké nadmorské výšky, nie je to až tak nutné. Ale čím vyššie idete, tým viac to cítite. Sám som sa o tom presvedčil nedávno na Salkantay treku. Vo výške 4600 m.n.m s 20kg na chrbte to nebola taká sranda, ako s rovnakou váhou na Laugavegur a Fimmvorduhals treku na Islande. Ďalšia vec je, že základné vybavenie batoh, stan, spacák Vám vydrží relatívne dlho. Ja som teraz vymenil batoh po dvadsiatich rokoch. Čiže zvažujte poriadne, teraz investované peniaze Vám budú slúžiť možno viac ako 20 rokov.

Okrem váhy je dobré sledovať aj objem vybavenia. Keď si zvolíte batoh o objeme 60 litrov, ako tam chcete napchať vybavenie o objeme 70 litrov a ešte z výletu doniesť aj darčeky? Už len zvolením napríklad nafukovacej karimatky získate možno až 7 litrov miesta pri rovnakej váhe. Ďalšia vec, asi sa budete prepravovať letecky, veci navešané na batohu prepravu nemusia prežiť.

Celkom za rozumnú cenu si viete zohnať vybavenie pri celkovej váhe okolo 7kg. Pod túto hmotnosť to už bude náročnejšie.

Stan

Ja momentálne vlastním Loap Vega s váhou 4,2kg pre 3 osoby. Áno je ťažký, ale kupoval som ho v roku 2003 a vtedy som o váhe vôbec nerozmýšľal. Tu dávam do pozornosti veľkosť stanu. Na Islande som často stretával ľudí so stanom, kde sa ledva zmestili sami, poprípade dvojica. Áno, nestojí to veľa, neváži to veľa, nezaberá veľa miesta, má to nízky profil. V noci na Vás neprší, dobre odolá vetru a to je základ. Potiaľto je to fajn. Otázka je, kde dáte ostatné veci? Kde bude batoh, keď sa sami ledva zmestíte do stanu? Von? Nie je problém, len sa nečudujte, až ráno bude vlhký a aj veci v ňom. Ako sa budete obliekať v prípade dažďa, keďže Vás stan ma nízky profil? Toto sú limity stanov s nízkym profilom pre jednu osobu. Keď sú pre dve osoby ale ste tam sami, už je to lepšie. No v prípade že ste pár, znova problém, nehovoriac o prípadných nočných radovánkach.

Stan pre jednu osobu
Takéto stany často vidím na Islande

Nejdem Vás nahovárať na môj stan, to v žiadnom prípade, môj je príliš ťažký. Len zvážte veľkosť stanu tak, aby ste sa v pohode zmestili doň aj s vybavením. Keď cestujete v páre, berte to do úvahy. V mojom som bol sám ako kráľ, až zbytočne veľký pre jednu osobu. Ak sme dnu boli dvaja, bez problémov sme sa obaja zmestili dnu aj s vybavením. Na diaľkové treky je rozhodnej najlepší stan s váhou hlboko pod 1kg. Za to si ale musíte poriadne priplatiť, ale Vaše nohy a telo to v konečnom dôsledku ocenia.

Spacák

Ja mám staršiu verziu spacáku Pinquin Mistral komfort do -50C. Novšia verzia udáva komfort do -3 0C, extrém -19 0C váha 1,75kg. Cena okolo 43€. Je pravda, že je objemnejší. Na Islande som v ňom spal len v tričku a spodnom prádle bez ponožiek a úplná pohoda, pri vonkajšej teplote 5 0C. V prípade, že chcete spacák s váhou okolo 700g-800g, ale rovnakým komfortom, pripravte sa na cenu okolo 250€- 360€.

spacak mistral
Údaje pre spacák Mistrál

Ale ak plánujete trek cez letné teplé počasie, napríklad na Cestu hrdinov SNP, postačí aj spacák s menším komfortom. Na leto vlastním Pinguin Lite mummy, hmotnosť 610g, limitná teplota 10 °C. Výplň je z mikrovlákna, čiže nevadí aj keď navlhne. Nevýhoda pri páperových spacákoch je v tom, že pri zmoknutí strácajú svoje izolačné vlastnosti.

Karimatka

Asi najviac podceňované vybavenie. Sebe-lepší spacák, alebo špičkový stan Vám nepomôže, ak nemáte dobrú izoláciu od zeme. Zistíte to tak, že Vám je zima, čo hlavne pri klasickej penovej karimatke hrozí. Asi najlepšiu izoláciu a váhu ponúka THERMAREST NeoAir XLite model 2020 s cenou okolo 230€ a váhou 340g a tepelný odporom 4,2. Pre bežnú turistiku postačuje napríklad karimatka Husky Akord 1,8 s váhou 360g, tepelný odpor 2,4 a cena okolo 28€. Jej veľkou výhodou je, že si ju môžete rýchlo rozložiť pri hocijakej zastávke a nemusíte sa obávať prepichnutia. Naopak, nevýhoda je jej objem v zbalenom stave.

Batoh

Zhruba od roku 1996 som používal batoh Loap Atlas 70, s váhou 2,71kg a objem 70 litrov. Nepoviem naň žiadne krivé slovo, jeho cenu si už nepamätám. Zdal sa mi trochu veľký, preto som pred Peru kúpil nový Loap Saulo 65, váha 2,2kg objem 65 litrov. Cena 48€ v sieti Sportisimo. Odporúčam, aby batoh mal spodný vstup na spacák a oddeliteľnú prepážku. Oceníte to ráno pri balení. Samozrejme kupovať batoh bez pláštenky proti dažďu nemá zmysel. Tiež skontrolujte, či je možné naňho upnúť zvonka stan, karimatku, poprípade iné vybavenie. Je jedno ktorú značku zvolíte, ja tu udávam to, čo konkrétne používam. Netvrdím že je to špičkové, ale aspoň môžete porovnávať.

Chcel som ešte viac ušetriť na váhe a náhodou som narazil na batoh Naturehike ultralight 60+5L. Praktickú video recenziu si môžete pozrieť na tomto odkaze. Batoh váži 1,1kg a má aj dostatočný objem. Rozhodne dávam do pozornosti aj batohy od značky Osprey, napríklad modelovú radu Exos. Stoja síce viac, ale vážia menej, čo je podstatný fakt.

Obuv

Môžete si zvoliť nízke alebo členkové topánky. Na internete nájdete intenzívne debaty o výhodách a nevýhodách jednotlivých typoch. Ja osobne mám členkové topánky Hanwag Banks II GTX. Sú ľahké, nohu mám v suchu, držia na každom povrchu, teda okrem ľadu. Na Islande v pohode zvládli dážď a sneh bez premočenia. Sneh bol tak do polovice lýtok. Uvedené topánky som kupoval v Bratislave v obchode Outdoorguide. Pôvodne som mal vybratú značku Asolo, ale daný model nemali a veľmi ochotná pani mi odporúčala Hanwag. Venovala sa mi dosť dlhú dobu, topánky som si tam poriadne vyskúšal, motal som sa tam v nich asi hodinu. Preto, keď zvažuje kúpu nových topánok, túto predajňu maximálne odporúčam pre ich prístup a určite si nechajte poradiť.

Na prechod napríklad Cesty hrdinov SNP, ale aj iných diaľkových trekov ako je PCT je vhodná trailová obuv. Nikto netvrdí, že SNP-čku neprejdete vo vojenských kanadách, skúsiť to môžete. Keď to chcete absolvovať bez trápenia, zabudnite na barefood, vysoké topánky a iné nezmysli. Tiež najlepšie bez GTX. Momentálne mám Salomon X Ultra 3 Wide v úprave GTX, nabudúce zvolím rozhodne bez GTX. Aj keď máte GTX tak sa Vám premočia a potom len dlhšie schnú. Tiež dávam do pozornosti Altra M Lone Peak 5, alebo La Sportiva Akasha. To používajú hlavne na PCT, ale nie je dôvod ich nepoužiť aj na SNP-čke

Oblečenie

Toto by bolo asi na samostatný článok. Nebudem to tu nejako extra rozpitvávať. Čo sa týka spodného prádla a tričiek, určite investujte do Merina. Je absolútne jedno, kde to kúpite a ktorú značku zvolíte. Ide o materiál, Merino. Mokré hreje, ani po troch dňoch nesmrdí, rýchlo schne po vypratí, má antibakteriálne vlastnosti. Áno je drahšie, ale na cestách mimo civilizácie oceníte jeho vlastnosti. Jedno tričko s dlhým rukávom, jedno s krátkym, 2-3 kusy spodného prádla v pohode stačia aj na dlhšiu dobu. Ponožky používam špeciálne do turistických topánok, tri páry stačia. Jeden pár si držte pre spacák alebo do lietadla.

Nohavice mám od Alipne Pro, tuším model Kadek, alebo niečo tomu podobné. Softshell, neprefúka ich, rýchlo vyschnú, tiež môžem len odporúčať. Je vhodné mať aj nejaké rezervné nohavice na noc. Hlavne na večer mám aj fleecovú mikinu. Snažím sa ju nepoužívať počas pochodu, je dobré mať na večer niečo suché a teplé. Vrchnú bundu mám od značky Magnum, odolnosť proti vode 10.000 mm vodného stĺpca. Dobré chráni pred vetrom, odolá občasnému dažďu. Určite podobné bundy nájdete aj pri iných značkách, je viac menej jedno, ktorú značku si vyberiete, hľadajte niečo softshellové.

Ako ochranu proti dažďu je najlepšie použiť bundu s membránou Gore-Tex®, poprípade aj nohavice z rovnakého materiálu. Je to síce drahšia záležitosť, ale máte istotu nepremoknutia a zároveň priedušnosti. Môžete si kúpiť nejakú lacnú bundu s označením Waterproof, ktorá bude fakt nepremokavá. Len sa potom nečudujte, že budete mokrí aj pod ňou ako dôsledok potenia v kombinácii s nepriedušnosťou materiálu.

Príprava jedla

Viac menej potrebujete klasický ešus, alebo niečo obdobné. Vo veľkom si uvaríte jedlo, v malom si prevaríte vodu na kávu a s vodou čo Vám ostane si nakoniec umyjete veľký ešus. No, to všetko je pravda, len keď už si vyberáte, pozerajte na hmotnosť. Nerezová trojdielna sada môže vážiť až 830g, čo sa Vám teraz nemusí zdať veľa. Cena je približne 14€. Ja som si kúpil TOAKS Titánový hrniec 1100ml s panvicou (CKW-1100) s váhou 159g a cenou okolo 53€.

Plynový varič odporúčam kúpiť so závitom. Skôr zoženie v zahraničí kartuše so závitom, ako do varičov Campingaz. Sám som musel vymeniť varič, nakoľko v Peru Campingaz nemajú. Kúpil som si Pinguin Trek. Na Islande nebol problém zohnať Campingaz, ale prístupnejšie boli kartuše so závitom.

Podľa destinácie kam sa chystáte, zvážte aj systéme na úpravu vody. Na Islande som to neriešil a myslím si, že tam to ani nie je nutné. V Peru to už bolo o niečom inom. Ale našťastie som cestou mohol dokupovať balenú vodu, tak som to nevyužil. Ja som si na cestu kúpil chemickú ochranu Lifesystems Chlorine Dioxide Liquid, ale pre dlhšie cesty toto určite nie je vhodné. Skôr niečo na báze filtrov, napríklad fľaša s filtrom LifeStraw Go alebo len filter Sawyer Mini Filter. Uvedená flaša je praktickejšie, samotný filter zasa viac vydrží.

Doplnkové vybavenie

Sem by som zaradil aj pršiplášť. Áno, máte ochranný povlak na batoh, máte oblečený Gore-Tex®, ale to Vám nezaručí, že obsah batoha je v suchu. Keď pôjdete celý deň v daždi, voda sa Vám určite cez chrbát dostane do batoha. Preto je dobré použiť pršiplášť, ale aj s miestom na batoh. Ja používam Tatonka Cape Men a divoké Islandské počasie táto pláštenka zvládla dokonale. Je aj vhodné mať spacák v batohu zabalený zvlášť do nejakého vode odolného sáčka.

Repelent si tiež nájde miesto vo Vašom vybavení. Ja používam Lifesystems Expedition 50+, ale často krát si viete repelent lacno kúpiť aj v destinácii, kam sa chystáte. Len je dobré si to vopred overiť. Všeobecne sa odporúča prostriedok na báze DEET.

Z ostatných vecí by som možno spomenul power banku a solárnu nabíjačku. Často ste na treku mimo možnosti si dobiť mobil a kombinácia power-banka a solárna nabíjačka Vám tak môže pomôcť. Neporadím konkrétnu značku, ale je lepšie si zobrať niečo overené, ako počas treku zistiť, že ste si kúpili blbosť. Na Vašom mieste by som sa pozeral po kapacite power banky okolo 20 000 mAh, len prihliadajte aj na váhu.

S lekárničkou to zasa nepreháňajte, až nie ste vyslovene hypochonder. Základné lieky na bolesť, hnačku, teplotu, nevoľnosť, nejaké náplaste, elastický obväz, čierne uhlie. To by Vám malo postačovať.

Záverom

Dúfam, že som Vás týmto článkom trocha zorientoval v problematike vybavenia na trekovanie a už viete, čo potrebujete. Vraví sa, že každý pes si chváli svoj chvost a u mňa to tiež nie je iné. Ale chválim sa len tým, čo som odskúšal, poprípade odpozoroval od iných. Určite je dobré si nájsť rady od ľudí, ktorí prešli napríklad Pacifickú hrebeňovku, alebo iný diaľkový trek. Od nich sa napríklad dozviete, že aj bežná kefka je ťažká. Keď je Váš ciel Triple Crown, čo je zdolanie Appalachian Trail, Pacific Crest Trail a Continental Divide Trail, tak určite investujte do ultraľahkého vybavenia. Ale keď chcete mať vybavenie len na občasnú turistiku, nie je nutné investovať veľké peniaze do vybavenia.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.