Island krajina ohňa a ľadu

Island krajina ohňa a ľadu

Niekto túto krajinu ľadu a ohňa nenávidí, niekto ju miluje. Ja sa radím skôr k tej druhej skupine. To drsné počasie a kontrasty mám fakt rád. Na Islande som bol celkovo tri krát a určite tam pri prvej možnosti pôjdem znova. Netvrdím, že Island poznám skrz-naskrz, ale už by som mohol robiť sprievodcu. Posledné roky extrémne rástla návštevnosť Islandu, čo sa odrazilo aj na zlepšovaní služieb pre turistov. Z našich končín máme tiež lacné a dostupné lety na Island. Preto pre tých čo tam ešte neboli a plánujú navštíviť teraz Island, pridám pár rád. Určite máte načítaných už dosť článkov z internetu, preto nepôjdem do veľkej hĺbky a nebudem prepisovať texty ostatných.

hot-pot-island
Relax v teplej vode

Letenky a COVID-19

Nemá zmysel teraz mudrovať, ako sa bude cestovať tento rok, poprípade ten budúci, už to popísalo veľa ľudí. Že to všetko takto dopadne nečakal nikto, vrátane mňa. Nevieme čo bude zajtra a do konca roka je ešte ďaleko. Môže nastať prípad, že sa teraz otvoria hranice a o mesiac sa zasa všetko zavrie. Podľa môjho názoru sa cestovať bude, len treba nájsť mechanizmus, ako to urobiť bezpečne. V každom prípade, krajiny sa plánujú postupne otvárať a Island to ohlásil ako prvý. Ale to neznamená, že sa to o mesiac nezmení.

Ťažko predikovať ktoré letiska z okolitých krajín budú otvorené a preto nejdem radiť, ktorú letenku máte kúpiť. Osobne by som sledoval akcie leteckých spoločností a vybral si letenku na termín august 2020. Dovtedy hádam bude jasnejšia koncepcia cestovania a vybavovania cestujúcich v čase pandémie Corona vírusu. Ďalšia vec, zabudnite na všetkých sprostredkovateľov leteniek, kupujte priamo u leteckej spoločnosti. Vyhľadávače leteniek je jedna vec, ale samotnú letenku kupujte priamo u vyhliadnutej leteckej spoločnosti, aj za cenu drahšej letenky. Prípadné komplikácie s re-fundom letenky Vám nestoja za to a za posledné mesiace sa ukázalo, že od sprostredkovateľov sa Vám neoplatí kupovať letenku.

výhľady na Islande
Island

Ubytovanie na Islande

Toto je asi najdrahšia položka v prípade, že chcete mať každý deň vlastnú postel. Ako si vyhľadať ubytovanie popisujem v článku Ako lacno cestovať a nebudem ďalej rozpisovať známe veci. Najlacnejšie je ubytovanie v kempoch vo vlastných stanoch. Oplatí sa Vám priplatiť si podpalubnú batožinu a zobrať si stan a spacák. Kvalita kempov je na Islande rôzna, ale skoro všade majú kuchynku a teplú vodu. Zoznam kempov a ich popis si môžete pozrieť napríklad na tomto odkaze. Ceny sa pohybujú približne od 8€ do 25€ na osobu a stan. Kempovanie na divoko v prírode mimo kempov je na Islande zakázané. Rozhodne Vám odporúčam začať v kempe v Reykjavíku. Síce patrí medzi drahšie, ale môžete si zohnať zadarmo vybavenie a jedlo na kempovanie, ktoré turisti nechávajú v boxoch keď opúšťajú Island. Určite aj Vy tam nejaké necháte, poznám to z vlastnej skúsenosti. Jeden z najlepších kempov je na ostrove Vestmanaeyjar, rozhodne ho doporučujem. Na severe by som vyzdvihol kemp v Akureyri. Naopak, jeden z najhorších bol pri Skogafosse, ale to vyváži samotný vodopád.

ubytovanie na islande
Typické ubytovanie na Islande

Systém „ubytovania“ v kempoch je jednoduchý. Prídete, postavíte stan, pohľadáte informácie, zaplatíte, dostanete nálepku a tú si nalepíte na stan. V prípade, že na recepcii nikto nie je, alebo tam nie je žiadna recepcia, nič sa nedeje. V priebehu večera alebo rána príde obsluha, pobehá stany a majiteľov stanov bez nálepiek vyzvú na zaplatenie poplatkov za stan. Nespomínam si, žeby som platil v hotovosti, vždy len kartou.

Doprava

Keď nerátam prenájom off-road auta (Daciu Duster nerátam za off-road), na Islande som vyskúšal všetky možnosti dopravy. Keď ste sám a máte voľnejší itinerár, zvoľte stop. Počas mojej prvej návštevy som len stopoval. V pohode sa za chvíľku dostanete z letiska do Reykajvíku a smerom na Vík to tiež nebude problém. Hlavne oblasť medzi Reykjavíkom a Víkom je frekventovaná. Netvrdím že sa nedá stopovať celá cesta okolo Islandu, tzv. Ring road, ale to je fakt len pre tých, čo majú dostatok času.

Off road vozidlo na Islande
Off-road

Najpoužívanejšia možnosť je prenajať si vlastné auto. Osobne mám dobrú skúsenosť so spoločnosťou Blue Car rental. Nech sa rozhodnete požičať si auto od hociktorej spoločnosti, nezabúdajte na poistenie. Hlavne myslite na ochranu proti odlietajúcim kameňom a ochranu proti popolu a piesku. Špeciálne na juhu v oblasti Vík si treba dávať na to pozor. Môže sa stať, že večer zaparkujete auto na parkovisku a ráno bude celé poškriabané od piesku alebo popola. Poprípade sa Vám to stane aj počas cesty, napríklad v oblasti od dediny Hella po dedinu Vík. Aké auto si požičiate zavisí od Vášho programu. Na Islande sú tzv. F-kové cesty, na ktoré potrebujete auto s náhonom 4×4. Čiže až máte v pláne navštíviť Landmanalaugar, potrebuje auto 4×4. Najlacnejšia býva Dácia Duster, ktorá v pohode stačí na bežné F-kové cesty. Dácia zvláda aj menšie brody, ale do Thorsmorku budete potrebovať auto zo šnorchlom, aspoň teda na posledný úsek. Až chcete ísť len ring road, stačí Vám aj Hyundai i10 v prípade cestovania vo dvojici.

stopovanie na islande
Stopovanie

Stopovanie môžete skombinovať s autobusom. Toto je na Islande asi najdrahšia doprava. Keď máte dostatok peňazí, môžete si naplánovať cestu len za využitia zastávok autobusu. Napríklad IcelandByBus má hlavne na južnej strane zaujímavé linky. Na ich stránkach nájdete jednotlivé trasy, aj časy a miesta kde a ako dlho stoja. Podobnú službu ponúka aj Reykjavík Excursions. Najlacnejšia autobusová doprava z letiska a na letisko je cez Strateo z hlavnej autobusovej stanice.

Tulene na Islande
Západné fjordy

Itinerár návštevy Islandu

Koľko ľudí, toľko chutí. Je tu veľa premenných na to, aby som Vám napísal, ako presne máte ísť. Mňa na Island ťahala príroda a tú najviac zažijete vo vnútrozemí, mimo ciest. Na to je najvhodnejšie absolvovať Laugavegur trek. Tento trek odporúčam absolvovať zo smeru Landmannalaugar do Thorsmork a následne pokračovať okolo sopky Eyjafjallajökull do Skogaru cez Fimmvorduhals trek. Trek sa dá absolvovať za tri dni, ale si ho môžete predlžiť aj na päť dní. Aj keby ste neabsolvovali trek, minimálne odporúčam pozrieť sa do Landmanalaugar a vychutnať si tam horúce pramene a spraviť si vychádzku na najbližší kopec a pokochať sa pohľadom na dúhové hory.

landmanalaugar Island
Pohľad na dúhové hory

Ďalej sa rozhodne oplatí spraviť si vychádzku k horúcim potokom v doline Reykjadalur. Zhruba po hodinke až hodinke a pol od parkoviska, dorazíte k teplým prameňom. Na mieste sú k dispozícii miesta na prezlečenie do plaviek. Už si len musíte vybrať Vašu preferovanú teplotu vody. Samozrejme čím vyššie po prúde, tým teplejšia. Teplých prameňov, tzv. hot-pot je na Islande veľa, zorientovať sa môžete na tejto stránke. Veľmi známe je kúpalisko Blue Lagoon a je len na Vás, či zaplatíte za vstup 80€ na osobu.

Teplé pramene Reykjadalur
Teplé pramene Reykjadalur

Určite nevynechajte ani tzv. Golden circle, zahrnujúci Gejzír, vodopád Gullfoss a park Thingvellir, kde sa nachádza zlom medzi americkou a európskou tektonickou doskou. Cestou k dedinke Vík sa určite zastavíte pri vodopáde Skogafoss a za dedinkou Vík už máte neďaleko Jokulsarlon a známu diamantovú pláž. Tých miest by sme mohli vymenovávať donekonečna, všetko závisí od toho, koľko máte času. Ja som absolvoval aj okruh okolo celého Islandu, vrátane západných fjordov. Na tomto odkaze sa môžete inšpirovať a pripraviť si program na mieru. Rozhodne neodporúčam prejsť okolo celého ostrova za týždeň, to si veľmi neužijete. Je veľa miest, ktoré Vám cestou udrú do očí a budete sa chcieť zastaviť. V prípade že máte len týždeň, skôr by som sa sústredil na južnú a západnú časť ostrova, ak máte 10-14 dní, kľudne okruh okolo ostrova, návšteva Landmanalaugar, výstup na sopku Hekla. Áno, aj tam sa dá ísť a za priaznivého počasia je odtiaľ fantastický výhľad na okolie.

Hekla sopka na Islande
Vyhlaď z Hekly

Vybavenie na Island

Na tomto mieste zopakujem to, čo som sa pred cestou na Island dočítal na iných miestach aj ja a čo som zažil na vlastnej koži. Neexistuje zlé počasie, len zle oblečený turista. Platí to do bodky. Môžete mať šťastie a vietor a dážď nezažijete, môžete mať smolu a slnko počas celej doby neuvidíte. Neradím Vám spoliehať sa na predpovede počasia, alebo na radu niekoho na internete, že jemu nepršalo. Rátajte s každodenným dažďom a teplotou okolo 10 stupňov. Keď vystúpi teplota na 20 stupňov a bude svietiť slnko, budete si pripadať ako v Egypte na dovolenke, verte mi. Dáždnik nepotrebujete, nápor vetra určite nevydrží. Je hriech nevyužiť množstvo horúcich prameňov na Islande, preto plavky sú základ. Bez plaviek jedine až ste sami, čo v letných mesiacoch je skôr rarita, v zimných mesiacoch si to s partnerom môžete naplno užiť.

Vik Island
Aj takéto počasie môžete zažiť

Vetru a vode odolné oblečenie alebo pršiplášť je základ. Tiež je vhodnejšia pevná nepremokavá obuv. Určite si zoberte niečo na prezlečenie. Od rána do večera budete na ceste, pravdepodobne zmoknete, je vhodné sa večer obliesť do suchého. Keď sa rozhodnete pre trekovanie na Islande, o vybavení na trek mám samostatný článok. Špecifikom Islandu je jeho vrtkavé počasie, preto odporúčam zvoliť len kvalitné veci. Keď som prechádzal Fimmvorduhals trek okolo sopky Eyjafjallajökull, zažil som extrémne zlé počasie. Brodil som sa po kolená v snehu, padal dážď a sneh asi zo všetkých strán, fúkal silný vietor, bola hmla a nízka viditeľnosť. Nemyslel som si, že to prežijem, bez akéhokoľvek preháňania. Veľmi mi pomohlo Gore-texové oblečenie a obuv. Keďže som mal telo a nohy v suchu a nestrácal som teplo, potom to už bola len otázka vôle. Neuveriteľné, čo všetko sa o sebe naučíte v extrémnych podmienkach.

Najzbytočnejšia vec v letných mesiacoch je čelovka, alebo baterka. Naopak sa hodí maska na spanie. Komáre na Islande nie sú, ale na niektorých miestach sa vyskytujú mušky a dokážu byť poriadne otravné. Repelent by som dal na zváženie, hlavne ak idete stopom. Power banka je ďalšie vhodné vybavenie, poprípade aj solárna nabíjačka. V niektorých kempoch nebudete mať prístup k elektrickej energii, preto nabíjajte vždy, keď sa to dá.

Brodenie na Islande
Brodenie

Jedlo, peniaze, tankovanie

Fyzické peniaze na Islande skoro vôbec nepotrebujete. Hotovosť sa používa v niektorých kempoch v sprchách, kde platíte za teplú vodu. Sprchy väčšinou fungujú na mince v hodnote 100 ISK. Celkovo by ste nemali potrebovať za pobyt v hotovosti viac ako 1000 ISK. Po celom Islande sa dá platiť kartou, aj na miestach kde by ste to nečakali. Preto nie je nutné na letisku meniť veľký obnos peňazí, vystačíte si všade kartou.

Jökulsárlón, Island
Jökulsárlón, Island

Cenovo prijateľné potraviny nakúpite v sieti obchodov Bonus. Ceny sú podobné ako u nás doma a viete dosť ušetriť, keď si budete kupovať potraviny, nápoje a pivo v odchodoch. Najesť sa viete aj na benzínových pumpách, ale tu už sú samozrejme vyššie ceny. Za vyskúšanie stojí miestny hot-dog, dostanete ho na každej benzínovej pumpe. V Reykjavíku vyskúšajte miestnu zmrzlinu, je super. Čapované pivo je výraznejšie drahšie ako u nás ako aj ceny v reštauráciach.

Až si chcete kúpiť oblečenie z vlny, skúste obchod vedľa pumpy v dedinke Vík. Určite ho neminiete, je dostatočne veľký a určite sa tam zastavíte. Zdalo sa mi, že v tom obchode majú najlepšie ceny na Islande, ale berte to s rezervou.

Papuchalek Island
Papuchalek Island

Tankovanie je trocha zložitejšie ako u nás. Všade sa využíva tankovanie s platbou kartou priamo na stojane. Najprv vložíte kartu, potom zvolíte množstvo paliva, kreditnou kartou zaplatíte a potom môžete tankovať. Keď si zvolíte plnú nádrž, z účtu Vám zoberie napríklad sumu 70€. Keď natankujete plnú nádrž len za 40€, rozdiel sa Vám hneď vráti na účet, preto sa nezľaknite, že Vám peniaze nevrátia.

Záverom

Nebolo mojim cieľom napísať komplexný článok o Islande, lebo na internete je ich už pomerne dosť. Dúfam že Vám pomôžu moje rady a neváhajte sa pýtať, až Vás niečo zaujíma. Budem rád za každé zdieľanie článku a môžete sa tešiť na ďalšie.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.