Lyžovačka v Sarajeve

Lyžovačka v Sarajeve, Bosna a Hercegovina

Nedávno som pri triedení fotiek narazil na fotky zo zimného Sarajeva v roku 2016 a keďže nám zrušili let do Abu Dhabi, kde sme si mali práve močiť zadky v teplej vode a chytať bronz, tak namiesto pekných fotiek zo Spojených arabských emirátov Vám ponúkam aspoň tip na ďalšiu nevšednú dovolenku, lyžovačku v Sarajeve. Kto chce môže vyraziť ešte túto zimu, ale ja skôr radím si to odložiť na budúcu zimu. A prečo práve Sarajevo? Kvôli kultúre, krajine, jedlu a samozrejme cene. Nenapadá ma cenovo dostupnejšia rodinná lyžovačka v dosahu jazdy autom.

Lyžovačka v Sarajeve, Bosna a Hercegovina
Pohľad na Bjelašnicu

Na Balkáne som celkovo strávil zhruba 15 mesiacov v rôznych častiach, či už v Kosove, Srbsku, Čiernej hore, Chorvátsku, Bosne a Hercegovine. Z toho najviac času práve v Sarajeve, kde sa aj môj syn naučil chodiť. Balkán vo všeobecnosti je nádherný, je tam veľmi veľa pekných miest. Či už sú to Plitvické jazerá a Dubrovník v Chorvátsku, povodie rieky Piva na severe Čiernej hory, splavovanie Tary a Driny v Bosne, Belehrad a Novy Sad v Srbsku, Vukovar na Chorvátskej časti Dunaja, veľmi pekná Banja Luka v Bosne, Svätý Štefan v Čiernej hore …. Takto by sme mohli pokračovať, ale bol by to dlhý článok. Preto sa v tomto článku budem venovať prioritne zimnej lyžovačke v Sarajeve.

Dubrovník
Pohľad na Dubrovník z vrtulníka

Peniaze a bezpečnosť v Bosne a Hercegovine

V Bosne a Hercegovine platí Konvertibilná marka (BAM) v obchodoch označovaná KM. Pôvodne bola viazaná na nemeckú marku, teraz je pevne viazaná na euro v nemennom kurze 1 EUR = 1,95583 BAM. V praxi to zhruba znamená, že ak si sumu v KM vydelíte dvoma, máte sumu v eurách. Zmenárni je dostatok, hľadajte hlavne zmenáreň bez poplatku. Alebo si vyberte peniaze z bankomatu, podľa toho, akú máte banku a či sa Vám to oplatí. Ďalšia možnosť je platiť priamo v eurách a ako výdavok dostanete KM. Pozor, nie všade akceptujú platbu v eurách. Platba kartou v obchodoch je skoro taká bežná ako u nás.

Uličky Sarajeva
Typická ulička v centre Sarajeva

Všeobecne je v Bosne a Hercegovine bezpečne. Ak potrebujete pomoc, ľudia Vám radi pomôžu a poradia. Jediné nebezpečenstvo na Vás číha mimo bežných ciest, v lesoch a lúkach. Neodporúča sa len tak si zájsť na turistiku kam sa Vám zapáči. Krajina je po vojenskom konflikte a stále je okolo 4% územia zamínované. Bežného návštevníka a lyžiara to nemusí vôbec trápiť. Ale ak máte v pláne napríklad skialpy, tak bez znalosti daného územia to vôbec neodporúčam.

Na odpočívadlách sa nebojte si odskočiť za strom, to riziko vôbec nie je, ale zvážte výlet do nejakých odľahlých oblastí mimo používaných ciest. Hlavne ak nemáte ako doprovod niekoho z miestnych. Pre bližšie informácie o stále aktívnych mínových poliach si môžete preštudovať mapy poskytnuté misiou EUFOR ALTHEA priamo tu. Ako ďalší zdroj je to mapa z Bosnianskeho centra pre odstraňovanie mín na tomto odkaze.

Mínové polia v Bosne a Hercegovine
Zlé odbočenie na lesnej ceste Vás môže doviesť k mínovému poľu ako mňa. Nebuďte ako ja.

Sarajevo 1984

Veľká väčšina z Vás vie, že v roku 1984 nám zimnú olympiádu kvôli neochote nášho komunistického režimu vyfúkla vtedajšia Juhoslávia. Tá sa uskutočnila práve v Sarajeve a jeho okolí. Lyžiarske disciplíny prebiehali v novovybudovaných lyžiarskych strediskách Bjelašnica a Jahorina. Tieto strediská fungujú našťastie aj napriek vojnovému konfliktu dodnes.

Nachádzajú sa vo vzdialenosti 27km Bjelašnica a 29km Jahorina od Sarajeva. Samotná Bosna a Hercegovina sa len veľmi pomaly spamätáva z vojny v rokoch 1992-1995, aj kvôli komplikovanému politickému a územnému členeniu ktoré vzniklo na základe Daytonskej dohody. Do dnešných dní sú viditeľné stopy po vojne v celej krajine. Samotné Sarajevo bolo dlho obliehané a počas bojov bolo veľa športovísk z olympiády čiastočne alebo úplne zničených. Život sa tu samozrejme nezastavil, ale krajina na tom nie je tak ekonomicky dobre, ako napríklad Slovinsko. Preto aj cenovo vychádza lepšie lyžovačka v Bosne a Hercegovine, ako v spomínanom Slovinsku.

Bobova dráha Sarajevo
Pozostatky bobovej dráhy neďaleko Sarajeva

Cesta do Sarajeva

Najlacnejšia je automobilová doprava. Do samotného Sarajeva sa viete dostať zhruba za 12 hodín jazdy. Záleží, z ktorého kúta Slovenska sa vyberiete, preto to berte s rezervou. Cez Maďarsko je najlepšie sa napojiť na diaľnicu M6 z Budapešti, na jej konci odbočiť na Moháč a cez Udvar prejsť do Chorvátska. Ďalej pokračovať cez Beli Manastir do Osijeku a tam sa napojiť na diaľnicu A5.

Na prechod do Bosny odporúčam Šamac, ale môžete zvoliť aj Slavonski Brod. Potom už len cez Doboj a Zenicu smer Sarajevo. Za Zenicou je krátka dialnica A1 do Sarajeva, určite ju využite. Zaplatíte približne 3-4€, je možná platba kartou. Z Budapešti do Sarajeva (560km) by ste to po uvedenej ceste mali stihnúť za 7 hodín pri ideálnej premávke. Ja som sa zvyčajne nikde nezastavoval, až na Šamaci, kde som si dal prestávku na občerstvenie.

Vidikovac Sarajevo
Výhľad na Sarajevo z reštaurácie Vidikovac

Ubytovanie

Niekedy je najlepšie ubytovať sa priamo v lyžiarskom stredisku, tu to ale neodporúčam. Predpokladám, že okrem lyžovania máte záujem spoznať aj Sarajevo, poprípade okolie. Ďalšia vec, v uvedených lyžiarskych strediskách nie je moc čo robiť a možnosti nákupov sú tiež obmedzené. Možno najlukratívnejšia časť na ubytovanie v Sarajeve je Baščaršija, ale kvôli komplikovanej doprave to nie je dobrá voľba. Namiesto toho zvoľte časť Ilidža alebo Dobrinja, ubytovanie tu zoženiete už od 140€.

Ubytovanie v Sarajeve
Mapa Sarajeva

Z týchto miest sa viete relatívne pohodlne dostať do lyžiarskych stredisk, máte v dosahu obchody a reštaurácie, ako aj centrum mesta. Električkou číslo 3 sa viete dostať z Ilidži priamo na Bačaršiju a ide po celej Sniper Alley. Ako si vyhľadať ubytovanie som popísal v článku Ako naplánovať cestu.

Vrelo Bosne, Sarajevo
Vrelo Bosne, miesto kde vyviera rieka Bosna, neďaleko Ilidže, Sarajevo

Stravovanie

Všeobecne strava v Bosne a Hercegovine je chutná a lacná. V lyžiarskych strediskách nebude núdza o miestne špeciality, ale môžete si objednať aj pizzu. Cenovo je to pre našincov lacné a stravovanie priamo pri zjazdovke nezruinuje rodinný rozpočet tak ako na Slovensku. Porcie bývajú veľké, preto si objednávajte postupne. Najobľúbenejšie jedlá sú čevapi, plieskavica, ražniči, syr kajmak. Keď pijete domácu zalievanú kávu, pýtajte si rovno „domača kafa“. Tú Vám prinesú vo veľkom hrnčeku.

Odporúčam zablúdiť do reštaurácie „Toplik“ mimo centra Sarajeva. Príjemné okolie, chutná kuchyňa, čerstvé ryby ktoré chovajú priamo pri reštaurácii. Na fantastický steak odporúčam navštíviť reštauráciu „Dveri“ v centre Sarajeva. Ich „Biftek sa gorgonzola sosom“ je delikatesa. Z lacnejších reštaurácii odporúčam „Cevabdzinica Zeljo“ a „Buregdzinica Bosna“ v centre Sarajeva. Ak si v centre chcete dať kávu alebo pivo, nevynechajte štýlovú kaviareň „Zlatna ribica“, rozhodne stojí za návštevu. A ak si chcete vychutnať výhľad na Sarajevo a dať si k tomu kávu a možno niečo zjesť, navštívte kaviareň „Vidikovac“.

Dveri, Sarajevo
Biftek sa gorgonzola sosom v reštaurácii Dveri

Lyžiarske strediská

Ako som už vyššie napísal, máte na výber medzi Bjelašnicou a Jahorinou. Z môjho pohľadu je Bjelašnica dostupnejšia, sú tam lepšie možnosti parkovania a je lacnejšia. Naproti tomu je na Jahorine väčší výber tratí na lyžovanie a je tam viac možnosti stravovania a ubytovania. Tiež sa na Jahorine nachádza hotel Tarmag s bazénom a wellnessom, čo padne vhod po celodennom lyžovaní.

Lyžiarske strediska v Sarajeve
Umiestenie lyžiarskych stredísk

Skúsme si to premeniť na čísla.

BjelašnicaJahorina
Modré zjazdovky 4,5km3km
Červené zjazdovky 7km19km
Čierne zjazdovky1km3km
Celkovo12,5km25km
Cena na deň dospelí/dieťa v sezóne35 KM/25 KM
18€/13€
55 KM/45 KM
28,5€/23€
Cena na 5 dní pre 4-člennú rodinu (deti 6-12)520 KM /267€655 KM /336€
Porovnanie lyžiarskych stredísk

Najlepšie je si vyskúšať lyžovačku v oboch strediskách a následne sa rozhodnete, ktoré Vám vyhovuje najlepšie. Podrobne si môžete naštudovať jednotlivé strediská na ich stránkach – Bjelašnica, Jahorina.

Bjelašnica
Bjelašnica začiatkom roka 2007

Samozrejmosťou je v každom stredisku požičovňa lyží, možnosť sa najesť priamo pri vleku alebo na trati, ako aj kurzy pre deti a začiatočníkov. Kvalita tratí býva variabilná. Keď som sa tam prvý krát lyžoval v roku 2006, nebolo ešte umelé zasnežovanie. Teraz už samozrejme strediská disponujú zasnežovaním, ale nečakajte podmienky ako niekde v Rakúskych alpách. V každom prípade, keď vychytáte dobré počasie, lyžovanie v oboch strediskách je perfektný zážitok aj vďaka nádherným výhľadom.

Jahorina
Lyžovačka na Jahorine koncom roka 2006

Výlety do okolia Sarajeva

Jeden deň sa môžete lyžovať a na druhý deň opaľovať na pláži. Vôbec to nie je nemožné. Stačí sa vybrať na výlet do Neumu. Cestou sa môžete zastaviť v Mostare, odtiaľ si odskočiť smer Blagaj pozrieť fotogenické Vrelo Bune, pokračovať návštevou Medžugorja, ďalej fotiť nádherné vodopády Kravice a nakoniec skončiť na pobreží Jadranu a nachytať trocha bronzu.

Kravice
Kravice

Ďalšia možnosť výletu je do mesta Jajce, v ktorom sa tiež nachádza fotogenický vodopád. Cestou sa nezabudnite zastaviť v meste Travnik, kde môžete nakúpiť najlepšie syry v Bosne. Z mesta Jajce je už neďaleko Banja Luka, kde si môžete vychutnať fantastické čevapi.

Mostar
Mostar

Pre záujemcov o históriu konfliktu na Balkáne je tu tiež dosť možností na fakultatívne výlety. Najemotívnejšia je samozrejme Srebrenica. Pamätník genocídy v obci Potočari v plnej nahote ukazuje zlyhanie Holandských jednotiek UNPROFOR. Priamo v Sarajeve si môžete pozrieť tunely, cez ktoré bolo mesto zásobované počas obliehania (odkaz na stránku), ako aj múzeum zločinov proti ľudskosti v rokoch 1992-1995 (odkaz).

Srebrenica
Potočari, Srebrenica

Nebudem tu rozoberať moje názory na to čo sa stalo v Bosne a Hercegovine, aj keď som absolvoval rozhovory s účastníkmi z oboch strán konfliktu. Táto stránka nie je na to zameraná a nepatrí sa hodnotiť niečo, čoho som nebol priamym účastníkom a informácie mám len sprostredkovane. Keď sa Vám naskytne možnosť, rozprávajte sa s domácimi z oboch strán a potom si vytvorte svoj názor a ten si nechajte pre seba.

Jahorina
Čiastočne zničená budova na Jahorine

Záverom

V prípade že rozmýšľate kde by ste strávili zimnú dovolenku za málo peňazí, Sarajevo je správna voľba. Ak máte na celú dovolenku vyčlenených napríklad 1000€, ešte Vám niečo aj zostane. Určite to nie je pre každého, aj kvôli väčšej vzdialenosti v porovnaní s Rakúskom, ale je to predsa len viac exotickejšie ako lyžovanie v Alpách.A ak to spojíte s výletom do Neumu, budete mať doma o čom rozprávať. Koľko Vašich známych sa lyžovalo v Sarajeve?

Dúfam že tento článok Vás zaujal a hádam poskytol inšpiráciu, kam by ste sa mohli ďalšiu zimnú sezónu vybrať. Netvrdím že nie je možné sa vybrať na lyžovačku už túto sezónu, ale osobne to v súčasnej situácii nepovažujem za rozumné. Nezabudnite článok zdielať, komentovať, poprípade sa opýtať ak je niečo nejasné, alebo nesprávne uvedené.

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.